0

Pamięć o artystach

Mazowiecki Teatr Muzyczny logotyp
Mazowiecki Teatr Muzyczny – logotyp
fot. materiał Organizatora

Wpływali i wpływają na kulturalne oblicze Mazowsza. Wystawę poświęconą wielkim artystom zapowiada Roman Soroczyński.

Przez lata współpracowali z Estradą Wojewódzką i Stołeczną oraz Teatrem Ziemi Mazowieckiej. Niektórzy są aktywni po dzień dzisiejszy. Nic dziwnego zatem, że Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury oraz Związek Artystów Scen Polskich organizują wyjątkową wystawę poświęconą działalności artystycznej swoich poprzedników oraz obecnych współpracowników.

Wernisaż wystawy WIELCY ARTYŚCI ESTRADY DLA MAZOWSZA 1945 – 2023 odbędzie się 26 czerwca 2024 roku o godz. 18:00 w Mazowieckim Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury przy ul. Jagiellońskiej 26 w Warszawie. Wstęp na wernisaż jest wolny. Podczas wieczoru odbędzie się piękny kameralny koncert wybitnej solistki Anny Gigiel, która zaśpiewa szlagiery z lat międzywojennych oraz piosenkę z repertuaru Ireny Santor, będącej jedną z bohaterek wystawy. Według zapowiedzi organizatorów, uczestnicy wernisażu usłyszą m.in.: Śpiewaj, kochaj, Na pierwszy znak, Dla Ciebie śpiewam, Miłość Ci wszystko wybaczy, Sexapil oraz Ach, jak przyjemnie (z rep. Ireny Santor).

Rena Rolska w tle m.in. Wojciech Młynarski i Marian Jonkajtys
Rena Rolska – w tle m.in. Wojciech Młynarski i Marian Jonkajtys
fot. pryw. zbiory Jarosława Wojciechowskiego i Zbigniewa Rymarza

Autorzy wystawy – Zbigniew Rymarz i Jarosław Wojciechowski – pragną przypomnieć o tych, którzy niestrudzenie krzewili kulturę w miejscach o ograniczonym dostępie do sztuki, a tym samym złożyć ukłon w stronę piosenkarzy, śpiewaków, konferansjerów i parodystów, którzy przez lata kształtowali kulturalne oblicze Mazowsza. Wystawa przybliża sylwetki artystów, którzy występowali zarówno na scenach polskich teatrów, jak i w ramach działalności impresaryjnej, odwiedzając liczne miasteczka i wioski. Nie zabraknie wspomnień o zasłużonych, zmarłych postaciach, które znacząco wpłynęły na kulturalne dziedzictwo regionu.

Podczas wystawy prezentowane będą biogramy artystyczne, zdjęcia, okładki programów oraz pamiątki z epoki, takie jak oryginalne autografy, elementy kostiumów, programy i fotografie. Znajdą się tam skany oryginalnych zdjęć kolekcjonerskich z epoki, niesygnowanych nazwiskiem autora zdjęcia, pochodzące z prywatnych zbiorów Jarosława Wojciechowskiego i Zbigniewa Rymarza.

Jerzy Połomski przed jednym z występów
Jerzy Połomski – przed jednym z występów
fot. pryw. zbiory Jarosława Wojciechowskiego i Zbigniewa Rymarza

Wszystko to przybliży odwiedzającym niezwykłe historie ludzi, którzy tworzyli i promowali kulturę na Mazowszu. Organizatorzy wystawy, która będzie otwarta dla zwiedzających do września 2024 r., zapraszają na niezapomnianą podróż w czasie.

Autorzy wystawy:

  • Zbigniew Rymarz
  • Jarosław Wojciechowski
  • Członkowie Zarządu Sekcji Estrady ZASP (przewodnicząca Zarządu: Iwona Wujastyk).
20 czerwca 2024 14:59
[fbcomments]