0

UK SUBS zagra na festiwalu Rock na Bagnie XII!

UK Subs - zapowiedź angielskiego zespołu punkrockowego na Festiwalu Rock na Bagnie
UK Subs – zapowiedź angielskiego zespołu punkrockowego na Festiwalu Rock na Bagnie
fot. RnB

To trzecia zapowiedź występu legendarnej angielskiej grupy punkrockowej na Festiwalu Rock na Bagnie.

UK Subs

to angielska grupa punkrockowa wpisująca się w historię punka od jego początków do czasów obecnych. Założona została w 1976 przez Charliego Harpera (ur. 1944), wokalistę związanego poprzednio ze sceną rhythm and blues. Początkowa nazwa brzmiała The Subversives, wkrótce została skrócona do The Subs, a potem zmieniona na UK Subs, gdyż okazało się, że istnieje już zespół o nazwie The Subs. Zespół nękały  częste zmiany składu.

Ich twórczość muzyczna charakteryzowało połączenie punka, rock and rolla z pub rockiem. Zespół gościł w audycjach Johna Peela. Wystąpiła również w słynnym punkowym klubie The Roxy, nagrany wówczas materiał ukazał się w 1980 pt. Live Kicks. W 1979 GEM Records wydała ich pierwszy album Another Kind of Blues. Z dobrym przyjęciem spotkały się kolejne wydawnictwo – album Crash Course (1980) i single Stranglehold czy Tomorrow’s Girls. Zespół poprzedzał występy The Police podczas trasy po USA. Po przeminięciu początkowej mody na punk, zespół nie przerwał działalności i nie zmienił stylu (choć pojawiły się widoczne wpływy hard rocka i heavy metalu – wydawał kolejne płyty i intensywnie koncertował w ojczyźnie, USA i całej Europie.

W roku 1983 UK Subs odbył w Polsce trasę koncertową (13 koncertów) wspólnie z zespołem Republika. W 1991 w trasie zespołu po Wielkiej Brytanii uczestniczył obecny muzyk grupy Rancid – gitarzysta Lars Frederiksen.

Piosenka UK Subs Down on the Farm została nagrana przez zespół Guns N’ Roses i wydana na płycie The Spaghetti Incident (1993). Piosenka Warhead pojawiła się na ścieżce dźwiękowej filmu To właśnie Anglia z 2006.

Zespół ma na swym koncie 26 wydanych płyt.

Rock na Bagnie

W 2022 roku Festiwal Rock na Bagnie odbędzie się w dniach 1-2 lipca, jak zwykle w Goniądzu na Podlasiu. Jacek Rzędzian, dyrektor Festiwalu, angielski zespół zapowiada po raz trzeci. To jak porządne zapowiedzi przedślubne. Czy to już koniec koniec procedury i Goniądz będzie gościł Brytyjczyków?

Organizator napisał:

Do trzech razy sztuka! Już po raz trzeci zapowiadamy UK SUBS na naszym festiwalu. Przez ograniczenia pandemiczne ich występ w Goniądzu przekładaliśmy dwa razy. Mamy nadzieję, że przyszłoroczna edycja odbędzie się bez przeszkód i zapowiadany od 2020r. legendarny UK SUBS w końcu na nim wystąpi. Będzie to w przyszłym roku ich jedyny koncert w Polsce! Zespołu przedstawiać nie trzeba, ale warto wspomnieć, że UK Subs istnieje już 46 lat, jest jedną z pierwszych grup punkrockowych w Anglii i od samego początku lideruje mu wokalista Charlie Harper, który w przyszłym roku skończy 78 lat!  Harper przebąkuje coś o emeryturze, więc może to być jedna z ostatnich lub ostatnia szansa zobaczenia zespołu na scenie.

Swoje występy Podczas dwunastej edycji Rock na Bagnie potwierdzili już: KARCER – koncert z okazji 40 lat istnienia zespołu, CAŁA GÓRA BARWINKÓW, DAREK DUSZA I DEMONY – nowy zespół autora takich hitów  jak „Oh, Ziuta”, „Jak Malowany Ptak” czy „Nienormalny Świat”,  ABSOLUTE BEGGINERS – międzynarodowy projekt założony w hołdzie zespołowi THE JAM,  PULL THE WIRE, TRANSGRESJA, QULTURKA, VALERY MESS, PSYCHO BEETS, OYATE, GORGONZOLLA, MAX CADY.

To podobno nie wszystko, bo ma się jeszcze w programie festiwalu pojawić wiele ciekawych zespołów.

Trzymając kciuki informujemy miłośników punk rocka, że karnety są dostępne w cenie 160 zł. (ta cena obowiązuje do końca styczna). Link do przedsprzedaży jak i uaktualniania lista wykonawców znajduje się na oficjalnej stronie festiwalu www.rocknabagnie.pl

8 grudnia 2021 06:25
[fbcomments]