0

Wszystko dla mojej matki

Wszystko o mojej matce – Zofia Domalik
fot. Mat. prasowe

Debiut fabularny Małgorzaty Imielskiej na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Bohaterka filmu – Ola znajduje się na marginesie życia społecznego już w trakcie swojej młodości. Po zaginięciu matki trafia do sierocińca, a następnie podejrzana o kradzieże do poprawczaka. Tam jeden z wychowawców odkrywa jej talent sportowy. Ale jak wybić się do kadry olimpijskiej z takiego szamba.

Znana do tej pory z aktywności dokumentalnej, teatralnej i radiowej Małgorzata Imielska debiutuje pełnometrażowo w filmie trudnym i wymagającym reżysersko. Nie boi się jednak ukazać tematów momentami drastycznych i oskarżycielskich. Dla polskiego kina unikającego takich tematów to prawdziwy powiew świeżości. Nawet jeżeli niektóre sytuacje są przerysowane, to w sposób trafny ukazują tę brzydszą stronę polskiej rzeczywistości społecznej. Tam gdzie opieka socjalna i próby wczesnej resocjalizacji palą na panewce. Bo nawet jak ktoś wyjdzie z rynsztoka wpada w podobny na polskiej prowincji.  Zło głównej bohaterce czynią bowiem ludzie na pierwszy ogląd porządni i odpowiedzialni.

Imielska nie boi się scen drastycznych, które powodują wręcz odrzucenie od filmu. Może dlatego nie ma co liczyć na szerszą popularność swojego debiutu. Chociaż w środowiskach, których dotykają poruszane tematy z pewnością znajdzie zrozumienie. Bo nawet jeżeli historia Oli jest specyficzna, to zapewne tysiące takich odpowiada rzeczywistości.

Prawdziwym odkryciem filmu jest magnetyzująca roli Zofii Domalik – studentki warszawskiej szkoły teatralnej. W ekstremalnie trudnej roli odnajduje się znakomicie, będąc wyrazistą, przekonującą, intrygującą. Zostało to docenione na festiwalu w Gdyni gdzie otrzymała nagrodę za debiut aktorski.

Twórcy o filmie:

  • reżyseria i scenariusz: Małgorzata Imielska
  • zdjęcia: Tomasz Naumiuk
  • montaż: Agnieszka Glińska
  • muzyk: Włodek Pawlik
  • dźwięk: Kacper Habisiak, Marcin Kasiński, Artur Kuczkowski, Aleksandra Zawrotniak
  • obsada: Zofia Domalik, Magdalena Celmer, Jowita Budnik, Malwina Laska, Dobromir Dymecki, Helena Englert, Joanna Połeć, Maria Sobocińska, Zuzanna Puławska, Alicja Czerniewicz, Edyta Januszewska, Halina Rasiakówna, Katarzyna Wajda, Adam Cywka, Małgorzata Buczkowska 

Film do obejrzenia w sekcji Konkurs 1-2 na Warszawskim Festiwalu filmowym:

  • Kinoteka 3: niedziela, 13 paź 18:30
  • Multikino 4: wtorek, 15 paź 18:45
  • Multikino 4: czwartek, 17 paź 13:45

Opis:

Ola ma siedemnaście lat. Chłopięca w ruchach, wielkie, niebieskie oczy ma wciąż zasłonięte włosami. Obgryzione paznokcie, ręce pełne blizn po samookaleczaniu. Za ciągłe ucieczki z domu dziecka sąd umieścił ją w zakładzie poprawczym. Nie ma fajnych ubrań ani drogiego telefonu. W przeciwieństwie do innych dziewczyn nie chce w zamian za papierosy i drobne sumy świadczyć dozorcy usług seksualnych. Jedyne, czego pragnie, to odzyskać matkę. Dziewczyna trenuje zawzięcie lekkoatletykę. Wierzy, że jeśli zacznie osiągać sukcesy na zawodach, matka ją odnajdzie. Ta jej „oddzielność” od świata sprawia, że staje się ofiarą przemocy. Film jest pełnometrażowym debiutem fabularnym reżyserki. Nagroda na festiwalu polskich filmów w Gdyni dla Zofii Domalik za profesjonalny debiut aktorski.

12 października 2019 00:06