0

Zakończenie Festiwalu Warszawa Singera

Nigel Kennedy z zespołem
Nigel Kennedy – z zespołem
fot. Roman Soroczyński

Zakończył się XVI Festiwal Kultury Żydowskiej. Wydarzenia z ostatnich dni Festiwalu relacjonuje Roman Soroczyński.

Za nami ponad 250 wydarzeń XVI Festiwalu Kultury Żydowskiej, znanego pod nazwą Warszawa Singera. Na naszej stronie relacjonowaliśmy początek i półmetek Festiwalu. Pora na przekaz z niektórych imprez zorganizowanych w ostatnich dniach przedsięwzięcia.

W piątek, 30 sierpnia 2019 roku – podobnie, jak i w inne dni – po południu i wieczorem nie było możliwości, by wszędzie trafić. Zatem wybrałem Teatr Kwadrat, gdzie… wspaniale śpiewały piękne kobiety.

Alona Szostak i sen emigranta
Alona Szostak – i sen emigranta
fot. Roman Soroczyński

Koncert Sen pewnego emigranta był poświęcony przede wszystkim twórczości Josifa Brodskiego. Alona Szostak nie kryła swojej fascynacji laureatem Nagrody Nobla. Podczas koncertu znalazło się również miejsce na utwory Aleksandra Wertyńskiego (właściwie: Wertińskiego), Bułata Okudżawy, Władimira Wysockiego i Alika Farbera.

Czy ktoś z P.T. Czytelników (zwłaszcza średniego pokolenia) zna piosenkę ze słowami:

„Dwa szaga na liewo, dwa szaga na prawo, szag wpieriod i abarot”?

Okazuje się, ze autorem utworu pod tytułem Szkoła balnych tanców był właśnie Alik Farber. Koncert był dwujęzyczny: jeśli piosenka była śpiewana po rosyjsku, wcześniej prezentowano jej tekst po polsku, i odwrotnie. Właściwie relację z tego dnia mógłbym ograniczyć do zdjęć artystek z Teatru Rozrywki w Chorzowie – Alony Szostak i towarzyszącej jej na pianinie Leny Minkacz. Mimika obu pań – nota bene emigrantek – była wspaniałym uzupełnieniem recitalu!

4 września 2019 06:26