0

21. dzień Powstania Warszawskiego

Barykada na ulicy Szpitalnej i placu Napoleona z wbudowanym Chwatem, niemieckim czołgiem Jagdpanzer 38(t) Hetzer, który został zdobyty podczas walk o Pocztę Główną
Barykada na ulicy Szpitalnej i placu Napoleona – z wbudowanym Chwatem, niemieckim czołgiem Jagdpanzer 38(t) Hetzer, który został zdobyty podczas walk o Pocztę Główną
fot. Sylwester Braun (Wiki)

21 VIII 1944 poniedziałek. Wschód słońca 5.44, zachód 20.05, średnia temperatura powietrza 23 °C, słonecznie.

Przed świtem natarcie Grupy „Kampinos” majora „Okonia” (ok. 700 żołnierzy) i oddziałów żoliborskich na Dworzec Gdański, krwawo odparte przez niemieckie oddziały odgradzające i pociąg pancerny nr 75.

Na Starówce podjęto udaną próbę odzyskania terenów utraconych poprzedniego dnia.

Batalion „Gozdawa” wyparł Niemców z prawego skrzydła Banku Polskiego przy Bielańskiej, wysadzając w powietrze liczący ok. 50 ludzi wrogi oddział.

Z płonącego na Długiej Arsenału wycofuje się oddział kapitana „Konara”. Żołnierze i ewakuowana ludność cywilna chronią się w Pasażu Simonsa na rogu Długiej i Nalewek. W ruinach Arsenału pozostaje jedynie kompania baonu „Chrobry I”.

Niemcy wysadzają w powietrze budynek więzienny Pawiak i jego oddział kobiecy – Serbię

Grenadierzy pancerni 5 Dywizji Pancernej SS „Wiking”, z terenu Zamku Królewskiego atakują barykady na Świętojańskiej i Kanonii. Walki przenoszą się do Katedry, która pod koniec dnia nadal jest w polskich rękach.

W Śródmieściu-Północ na odcinku grupy „Chrobry II” utrzymano ważną placówkę w magazynach Hartwiga przy ul. Towarowej oraz barykady zamykające wyloty Srebrnej i Twardej atakowane przez batalion z brygady SS-RONA.

 AK przekazuje ze swoich zapasów na potrzeby dzieci:

  1. 1000 kg tłuszczu,
  2. 2000 kg cukru,
  3. 3000 puszek mleka w proszku
  4. 4000 kg sztucznego miodu.

Apel kobiet walczącej Warszawy do papieża Piusa XII:

 

21 sierpnia 2014 00:05