0

Pani Wanda Traczyk-Stawska Warszawianką Roku 2021

Wanda Traczyk Stawska - Warszawianka Roku 2021 Fot. Ewelina Lach
Wanda Traczyk Stawska – Warszawianka Roku 2021
fot. Ewelina Lach (UW)

Ponad 51 tysięcy głosów zostało oddanych na Panią Wandę w plebiscycie Warszawianka Roku 2021.

Podczas uroczystej gali w Teatrze Studio, laureatka plebiscytu honorującego wyjątkowe osobowości, Pani Wanda otrzymała statuetkę Warszawianki Roku z rąk prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji Warszawianki Roku była nadzieja.

Pani Wanda Traczyk-Stawska:

Przyrzekam Wam, że ona (nadzieja) nigdy nie umrze. Jestem tutaj, żeby wezwać kobiety do walki o swoje prawa.

Wolności trzeba strzec, żeby zachować swoją człowieczą godność.

Wanda Traczyk-Stawska wiele mówiła o wartościach, które są najważniejsze w życiu.

Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy:

Siła kobiet, ich solidarność i ich determinacja ma ogromny wpływ na bieg wydarzeń.

To poznawanie kobiet, tego co robią dla całej społeczności, dzięki temu lepiej znam warszawianki i Warszawę. Dostrzegajmy wśród nas kandydatki do tego tytułu!

Przewodnicząca Rady Warszawy przewodniczyła kapitule plebiscytu, dziękując jej członkom za obrady mówiła o niezwykłym doświadczeniu, jakim jest wybór Warszawianki Roku.

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy:

Serdecznie dziękuję tym, którzy oddali swój głos w tegorocznym plebiscycie. Taki wynik pokazuje zarówno zaangażowanie społeczności, jak i to, jak nasza laureatka i jej działalność są ważne dla warszawiaków i warszawianek .  Wszystkie kandydatki łączy autorytet i odwaga. Pani Wanda Traczyk-Stawska uczy, że trzeba mieć odwagę każdego dnia, w każdej chwili.

Wanda Traczyk Stawska otrzymuje kwiaty od prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Fot. Ewelina Lach
Wanda Traczyk Stawska – otrzymuje kwiaty od prezydenta Rafała Trzaskowskiego.
fot. Ewelina Lach (UM)

Warszawianka Roku

to plebiscyt honorujący kobiety, które swoją działalnością społeczną lub zawodową w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju i promowania Warszawy. Tytuł ten może być przyznany za działalność na rzecz stolicy, ale też realizację działań na rzecz promowania takich wartości jak otwartość, tolerancja, za wybitne osiągnięcia w jakiejś dziedzinie, działalność na rzecz kobiet, społeczeństwa obywatelskiego i społeczności lokalnej Warszawie. Warszawianką Roku może zostać każda kobieta – to warszawiacy decydują kto otrzyma ten tytuł. Spośród licznych zgłoszeń mieszkańców na kandydatkę do tytułu, kapituła konkursu wyłoniła w tym roku 10 kobiet,  których działania pokazują, jak konsekwencją można zmienić otaczający nas świat.

Wanda Traczyk-Stawska

Jedna z najwspanialszych Kobiet w Warszawie.
Zwyciężyła zdobywając ponad 51 tysięcy głosów. To więcej niż liczba głosów oddanych łącznie w latach 2018 i 2019 roku.

Z wykształcenia psycholog. Przez wiele lat pracowała jako nauczycielka w Szkole Specjalnej na warszawskiej Pradze.

W czasie II wojny światowej harcerka Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajowej i uczestniczka Powstania Warszawskiego. Pełni funkcję Przewodniczącej Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy.

Inicjatorka odnowienia Cmentarza Powstańców Warszawy, budowy przy nim Izby Pamięci. To z jej inicjatywy Sejm RP, przez aklamację ustanowił dzień 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy.

Występuje w obronie niepełnosprawnych  (w 2018 poparła protest rodziców osób niepełnosprawnych w Sejmie), kobiet (w październiku 2020 poparła protest przeciwko zaostrzeniu przepisów aborcyjnych w Polsce), demokracji.

9 listopada 2021 23:52
[fbcomments]