0

Referendum – warszawskie PiS

Konferencja prasowa warszawskiego PiS, od lewej Wiktor Klimiuk, Filip Frąckowiak, Dariusz Figura, Marta Borczyńska, Cezary Jurkiewicz. Foto PiS
Konferencja prasowa warszawskiego PiS – od lewej Wiktor Klimiuk, Filip Frąckowiak, Dariusz Figura, Marta Borczyńska, Cezary Jurkiewicz.
fot. PiS

Radni Prawa i Sprawiedliwości wnioskują o referendum w sprawie polityki transportowej w Warszawie.

Informacja prasowa warszawskiego PiS (bez zmian redakcyjnych).

Pod warszawskim ratuszem odbyła się dziś konferencja warszawskich radnych Prawa i Sprawiedliwości. To kontynuacja działań zmierzających do przeprowadzenia referendum gminnego, w sprawie tego co dzieje się z transportem w Warszawie. Wprowadzenie strefy Tempo 30., zwężanie ulic, rozszerzanie Strefy Płatnego Parkowania, likwidacja miejsc parkingowych oraz tzw. Strefa Czystego Transportu – to tematy, które radni PiS chcą poruszyć w referendum. W piątek złożyli wniosek o nadzwyczajna sesję Rady Warszawy w tej sprawie.

Przewodniczący Klubu Radnych PiS Dariusz Figura poinformował, że w piątek złoży wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej Rady Warszawy ws. projektu uchwały o przeprowadzeniu referendum lokalnego, dotyczącego radykalnej polityki transportowej, prowadzonej przez Prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Figura zaznacza, że przyczyną zwołania sesji nadzwyczajnej jest notoryczne zdejmowanie przez Koalicję Obywatelską z porządku obrad niewygodnych tematów.

Dopełniliśmy wszelkich formalności niezbędnych do przygotowania i przeprowadzenia referendum. Reszta pozostaje w rękach Prezydenta Trzaskowskiego oraz radnych Koalicji Obywatelskiej. To od ich politycznej decyzji zależy czy referendum się odbędzie – podkreśla Wiktor Klimiuk.

Pięć pytań referendalnych zaprezentował radny Filip Frąckowiak:

  1. Czy jesteś za wprowadzeniem na terenie Warszawy tzw. Strefy Tempo30 – ograniczenia prędkości pojazdów do 30 km/h na obszarze 90 proc. powierzchni miasta?
  2. Czy jesteś za zwężeniem na terenie Warszawy kluczowych ulic (na których funkcjonuje komunikacja miejska) przed oddaniem do użytku obwodnicy Śródmieścia?
  3. Czy jesteś za rozszerzeniem na terenie Warszawy tzw. Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego bez pozytywnych opinii właściwych Rad Dzielnic?
  4. Czy jesteś za likwidacją na terenie Warszawy publicznie dostępnych miejsc parkingowych bez tworzenia co najmniej takiej samej liczby nowych miejsc parkingowych w najbliższej okolicy?
  5. Czy jesteś za utworzeniem w Warszawie tzw. Strefy Czystego Transportu (wykluczenie możliwości wjazdu na teren strefy pewnych kategorii pojazdów), przed rozbudową sieci transportu publicznego o III i IV linię metra?

Rzeczniczka prasowa warszawskiego Prawa i Sprawiedliwości Marta Borczyńska zaapelowała do radnych KO, aby przyszli na sesję i podjęli dyskusję, zarówno w przedmiocie samego referendum jak i kształtu pytań. Podkreśliła też, że to właśnie referendum jest kwintesencją demokracji i pozwoli warszawiakom na bezpośrednie wypowiedzenie się w najbardziej istotnych tematach, związanych z polityką transportową.

9 września 2023 18:00
[fbcomments]