Urząd dzielnicy Mokotów oddaje mieszkańcom Służewca w użytkowanie jeziorko, które ucieszy i dużych i małych.
W 2013 roku pojawiła się w warszawskich mediach informacja, że urząd dzielnicy Mokotów zmieni w jeziorko z wyspami i drewnianym pomostem zarośniętą nieckę stawu przy ul. Rzymowskiego.
Jak zaplanował tak wykonał.
Co prawda szampana i przecinania wstęg jeszcze nie było, ale już bardzo cieszy okolicznych mieszkńcó, którzy z oburzeniem nas zdyscyplinowali, że jeszcze o tym nie napisaliśmy.
Pokornie wobec Czytelników skontaktowaliśmy się z urzędem dzielnicy i otrzymaliśmy informacje oraz zdjęcia, co poniżej publikujemy.
Zdjęcia Czytelnika:
- Jeziorko Służewieckie
- Jeziorko Służewieckie
- Jeziorko Służewieckie
- Jeziorko Służewieckie
Jeziorko Służewieckie
Zadanie inwestycyjne
- „Przywrócenie funkcji retencyjnej zbiornikowi retencyjnemu „Staw Służewiecki”, mającego na celu odtworzenie retencji dla wód opadowych, dla których odbiornikiem jest Potok Służewiecki, ze zurbanizowanych terenów Ursynowa, Włoch, Ochoty i południowego Mokotowa. Projekt budowlany został zatwierdzony pozwoleniem na budowę z dnia 23 lipca 2013 r. – Dec. nr 157/2013 Wojewody Mazowieckiego. Realizacja tego zadania wynika zarówno z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Parku Dolina Służewska (Uchwała Nr XI/315/2007 Rady miasta stołecznego Warszawy z dnia 14 czerwca 2007 r.), jak i konieczności wypełnienia ustaleń Końcowego raportu z prac zespołu do spraw odprowadzania wód ze zlewni Potoku Służewieckiego 23 października 2008 r. oraz Raportu końcowego z prac zespołu do spraw kompleksowego uporządkowania i określenia kierunków rozwoju gospodarki wodno-ściekowej na terenie m.st. Warszawy z dnia 9 września 2008 r.
- W przyszłości zaplanowano również zainstalowanie turbiny wodnej (śruba Archimedesa) w doku przy urządzeniu piętrzącym wody potoku. Realizacja wymaga jednak przeprowadzenia procedury oceny oddziaływania na środowisko i uzyskania decyzji środowiskowej oraz środków finansowych przewidzianych na ten cel.
- Zgromadzona została również dokumentacja dotycząca Parku wokół Stawu Służewieckiego. ozwolenie na budowę wydane zostało w sierpniu 2013 r. a brak środków nie pozwala na zrealizowanie tego projektu w całości. W ramach obecnie realizowanej inwestycji budowy Stawu Służewieckiego jedynie pomost widokowy zaprojektowany w ramach dokumentacji dotyczącej parku zostanie wykonany w 2015 r. w ramach realizacji I etapu rewitalizacji Doliny Służewskiej.
Podstawowe parametry zbiornika:
- Powierzchnia zbiornika:
Dla NPP (Normalnego Poziomu Piętrzenia) 2,4 ha 24.000m2, Max PP 2,6 ha 26.000m2 - Pojemność zbiornika:
od 28.000m3 (NPP) do 42.000m3 (Max PP)1 - Pojemność retencyjna:
14.000m3 - Głębokość zbiornika:
od 1,15m (NPP) do 1,92m (Max PP) - Urządzenie piętrzące:
zapora ziemna czołowa (długość 52m), budowla upustowa.Dodatkowo ze względu na ochronę przyrody (ptaków) w czaszy stawu zostaną wykonane trzy wyspy o powierzchni wyniesionej do poziomu 18,05m np”0” Wisły, tj. 0,55m ponad NPP na stawie. Powierzchnia każdej z wysp od 100 do 150m2
Projekt przebudowy zbiornika przygotowała firma „Waga – Bart Zbigniew Bartosik we współpracy z pracownią architektury krajobrazu „Urbiosis”,
Zaprojektowane wyspy mają pełnić funkcje ekologiczne, będą ostojami dla ptactwa i drobnej nadwodnej fauny, które sprzyjają wzrostowi bioróżnorodności.
Będzie to oaza dla okolicznych mieszkańców i zmęczonych biznesmenów z biur, których jest tej w okolicy sporo.
Zdjęcia udostępnione przez UD Mokotów:
STAW SŁUŻEWIECKI

- Staw Służewiecki
- Staw Służewiecki
- Staw Służewiecki
- Staw Służewiecki
- Staw Służewiecki
- Staw Służewiecki
- Staw Służewiecki
- Staw Służewiecki
- Staw Służewiecki
- Staw Służewiecki