0

Zmiany w Grand Prix na żużlu. Narodowy jednak zostaje!

Flaga kończąca wyścig
fot. shutterstock.com

W przyszłorocznym Grand Prix na żużlu będą obowiązywać nowe zasady, ale pewne jest, że Stadion Narodowy w Warszawie będzie jedną z aren rywalizacji najlepszych żużlowców na świecie, w tym nowego mistrza – Bartosza Zmarzlika.

Choć jeszcze pełen terminarz SGP nie został ogłoszony, to władze światowego żużla poinformowały, że na pewno 30 maja odbędzie się Grand Prix Niemiec w Teterow. 13 czerwca zaplanowano Grand Prix Czech w Pradze, a 18 lipca wyznaczono Grand Prix Wielkiej Brytanii na czasowym torze w Cardiff. Wiadomo też, że Grand Prix w Warszawie odbędzie się 16 maja 2020 roku.

Polak jeszcze nie wygrał na Stadionie Narodowym

Co ciekawe wspomniany na wstępie Bartosz Zmarzlik, podobnie jak inni polscy żużlowcy startujący w SGP w przeszłości, nigdy nie wygrali na torze na Stadionie Narodowym w Warszawie. Nowy mistrz świata będzie miał jednak okazję w maju 2020, gdy po raz szósty na obiekcie w stolicy odbędzie się Grand Prix. W 2015 roku Jarosław Hampel zajął w Warszawie trzecie miejsce, a w latach 2017 – 2018 Maciej Janowski stawał na drugim stopniu podium. W ostatniej edycji Patryk Dudek był trzeci. Speedway Grand Prix of Poland to zawody, które na stałe wpisały się do żużlowego kalendarza i cieszą się ogromną popularnością. Przez minione cztery lata na żywo na PGE Narodowym obejrzało je ok 250 tys. kibiców.

Żużel w Polsce wciąż niezwykle popularny

Władze żużla, zawodnicy i eksperci – wszyscy oni bardzo cenią Polskę i kibiców żużlowych. Z tego powodu najważniejsze imprezy sportowe odbywają się w naszym kraju regularnie. Oprócz Grand Prix mieliśmy na Stadionie Śląskim w Chorzowie finał Indywidualnych Mistrzostw Europy na Żużlu. Tłumy kibiców chętnie oglądają wszelakie zawody. Nic więc dziwnego, że kolejne wydarzenia są planowane w naszym kraju.

Michał Sikora, Prezes Polskiego Związku Motorowego:

Stadion Narodowy jest miejscem, które wytwarza pozytywną energię u kibiców i zawodników. Na tym stadionie każdy wyzwala w sobie dodatkowe pokłady energii, które jednoczą. Atmosferę Grand Prix na żużlu najlepiej czuje się, gdy jest się częścią tego wspaniałego widowiska.

Bartosz Zmarzlik, żużlowiec, dodaje:

Polscy kibice są najlepsi na świecie. Uwielbiam ścigać się dla nich.

Co się zmieni w Grand Prix na żużlu?

Tak jak wspominaliśmy przyszłoroczna edycja Grand Prix będzie wyglądała nieco inaczej. Nieco, bo nastąpiły trzy główne zmiany w regulaminie turnieju. Pierwszą z nich będą obowiązkowe kwalifikacje. W przypadku kolizji terminów kwalifikacji GP z piątkowymi meczami PGE Ekstraligi, kwalifikacje odbywać się będą w sobotę w południe. Działacze zapewniają, że będzie dotyczyło to tylko turniejów odbywanych w Polsce i okolicach. Zawodnicy nie będą musieli więc spieszyć się, by po piątkowych meczach dotrzeć na następny dzień do np. Wielkiej Brytanii czy Niemiec. Zmieniony zostanie system kwalifikacji. Na kolejny sezon utrzyma się tylko pięciu najlepszych zawodników, a reszta będzie musiała liczyć na dzikie karty lub próbować utrzymać się w cyklu poprzez GP Challenge. Poza tym od kolejnego sezonu zwycięzca mistrzostw Europy na żużlu1 automatycznie będzie dostawał przepustkę do mistrzostw świata. Dzięki temu prestiż i poziom IME ma być jeszcze wyższy.

1 Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany.
STS (Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych.

Hazard związany jest z ryzykiem.

14 października 2019 15:40