0

Studencki EnsembleAI Hackathon

Potyczka ze sztuczną inteligencją - Zdjęcie dziewczyny z kodem zerojedynkowym na twarzy. Autor Cottonbro Studio-źr. Pexels
Potyczka ze sztuczną inteligencją
fot. Cottonbro Studio (źr. Pexels)

16 i 17 marca odbędzie się największy studencki hackathon o tematyce AI w Polsce.

Hackathon to wydarzenie skierowane do programistów, podczas którego stają oni przed zadaniem rozwiązania określonego problemu związanego z oprogramowaniem.

EnsembleAI Hackathon odbędzie  się w dniach 16-17 marca na wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

Organizatorzy należą do 5 kół naukowych zajmujących się uczeniem maszynowym:

  • Koło Naukowe Sztucznej Inteligencji „Golem”
  • Koło Naukowe Data Science PW
  • Koło Naukowe BIT
  • Koło Naukowe Uczenia Maszynowego UW
  • Koło Naukowe Informatyków Kernel.

Oprócz Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Górniczo-Hutniczej organizatorem wydarzenia jest także Stowarzyszenie ML in PL.

Łukasz Jaremek, współorganizator wydarzenia:

Podczas EnsembleAI Hackathon uczestnicy zmierzą się z kilkoma zadaniami związanymi z zagadnieniem kradzieży modeli udostępnianych za pomocą API. Testowany będzie scenariusz, w którym stosowana jest metoda bronienia takiego modelu przed kradzieżą. Zadaniem uczestników będzie ją złamać. Kradzież modeli to aktualny problem, zwłaszcza w dziedzinie dużych modeli językowych czy modeli wizyjnych generalnego użytku. Mamy nadzieję, że dzięki temu wydarzeniu wyłoni się nowatorska metoda atakowania najnowszych metod obrony przed kradzieżą.

Do hackatohonu zgłosiło się ok. 240 osób, z czego 120 będzie brać udział w wydarzeniu. To głównie studentki i studenci polskich uczelni technicznych.

Będą rozwiązywać zadanie, które zostało opracowane we współpracy z niemieckim instytutem badawczym CISPA oraz Computer Vision Lab z Politechniki Warszawskiej.

14 marca 2024 07:48
[fbcomments]