0

Szkolenie integracyjne w MZA

Szkolenie w MZA dla kierowców z pomocy dla osób z niepełnosprawnościami. Fot. MZA Warszawa
Szkolenie w MZA dla kierowców – z pomocy dla osób z niepełnosprawnościami.
fot. MZA

22 doświadczonych kierowców, tzw. patronów młodych kierowców, wzięło udział w specjalnym szkoleniu.

Podczas szkolenia przedstawiciele Fundacji Integracja opowiadali kierowcom m.in. o swoich doświadczeniach z korzystania z komunikacji miejskiej i przekazali wiele wskazówek, które pomogą kierowcom odpowiednio reagować na widok pasażera z białą laską czy poruszającego się na wózku. Uczyli kierowców również, w jaki sposób proponować pomoc i jak jej udzielać.

Fundacja Integracja oraz Miejskie Zakłady Autobusowe zorganizowały specjalistyczne szkolenie dla warszawskich kierowców, którzy uczyli się jak pomagać osobom niepełnosprawnym.

  • Jak umiejętnie pomagać osobom niewidomym i słabowidzącym korzystającym z komunikacji publicznej?
  • Jakie są ograniczenia i potrzeby pasażerów z niepełnosprawnością ruchu?
  • Jakie udogodnienia takim osobom oferują nowoczesne autobusy?

W szkoleniu wzięła udział grupa 22 doświadczonych kierowców, tzw. patronów, którzy na co dzień uczą kierowców rozpoczynających pracę w Miejskich Zakładach Autobusowych.

Aby lepiej zrozumieć wyzwania, z jakimi mierzą się pasażerowie z ograniczeniami ruchu, wzroku, słuchu, niepełnosprawnością intelektualną czy z zaburzeniami mowy, kierowcy MZA w trakcie zajęć praktycznych korzystali również z lasek dla osób niewidomych, opasek na oczy oraz gogli symulujących wady wzroku.

Ćwiczyli też konkretne czynności, jak np. przechylanie wózka podczas wprowadzania do pojazdu czy prowadzenie osoby niewidomej.

Aleksander Choromański, dyspozytor i kierowca MZA:

 Zachowania w stosunku do pasażerów z niepełnosprawnościami oraz udzielania im pomocy w korzystaniu z autobusów uczyliśmy się bezpośrednio od osób z ograniczeniami – m.in. ruchu, wzroku i słuchu. Sami również mieliśmy okazję sprawdzić, na jakie trudności napotyka na przykład pasażer na wózku podczas podróży autobusem.

Warto przypomnieć, że warszawscy kierowcy przechodzą cykliczne szkolenia okresowe, w ramach których uczą się specyfiki obsługi osób z niepełnosprawnościami.

Łukasz Bednarski, trener Fundacji Integracja:

Często zdarza się, że nie udzielamy pomocy osobom z niepełnosprawnościami, bo nie wiemy, jak to zrobić. Dlatego takie szkolenia są bardzo potrzebne.

Chcąc razem tworzyć bardziej dostępny świat, w którym każdy czuje się dobrze, Miejskie Zakłady Autobusowe wraz z Fundacją Integracja przygotowały specjalny materiał na temat podstawowych zasad zachowania względem osób z niepełnosprawnościami.

Żeby dotrzeć z przekazem do jak największej liczby osób, spoty akcji będą wyświetlane na ekranach w autobusach MZA.

Szkolenie w MZA dla kierowców z pomocy dla osób z niepełnosprawnościami. Fot. MZA Warszawa
Szkolenie w MZA dla kierowców – z pomocy dla osób z niepełnosprawnościami.
fot. MZA
22 marca 2023 07:36
[fbcomments]