Andrzej Ferenc w marcu otwiera swoje drzwi dla widzów w Domu Literatury.
Wierzę w pewne niezwykłe zdarzenie. A mianowicie, że ni stąd ni zowąd, w którymś momencie w teatrze zajdzie wielka rewolucja. Że oto wejdzie na scenę Wielki Nowator, który z najwyższą mocą ducha stwierdzi, iż aktor powinien być w teatrze słyszalny i zrozumiany. Który powie, że to jest przełom, a ludzie uwierzą i uznają, że słyszenie i rozumienie aktora w teatrze to nie jest coś złego i przestarzałego, ale że to jest właśnie nowatorstwo –
– mówi Andrzej Ferenc, organizator teatru Scena, który już w marcu otwiera swoje drzwi dla widzów.
Siedzibą teatru jest Dom Literatury przy Krakowskim Przedmieściu 87/89.
Mieszczą się tu siedziby trzech stowarzyszeń literackich: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Związek Literatów Polskich oraz PEN-Club.
„Te stowarzyszenia, chcąc tchnąć w to miejsce nową energię, podjęły pomysł stworzenia teatru i tak się stało, że z propozycją zorganizowania tego teatru zwróciły się do mnie. Okres przygotowawczy trochę trwał, ale właśnie się kończy i marzec 2016 to dla nas czas pierwszych premier” – opowiada Andrzej Ferenc.
Teatr Scena nie zamierza być ani kolejnym teatrem prywatnym, ani też sceną do wynajęcia.
Andrzej Ferenc twierdzi stanowczo:
Zastrzegam, że będziemy współpracować z tymi, którzy zechcą tworzyć we współpracy z nami i na naszej scenie. Nie zamierzamy bowiem być sceną impresaryjną użyczającą pomieszczenia twórcom z zewnątrz, pokazującą gotowe już przedstawienia gdzie indziej stworzone.
Aktor, znany świetnie szerokiej publiczności jako lektor filmów dokumentalnych i audiobooków, jednoznacznie określa także zainteresowania repertuarowe prowadzonej przez siebie sceny i mówi:
Nasz repertuar będzie repertuarem literackim, krążącym wokół poezji, duchowości i filozofii.
Jak te zamierzenia wyglądają w praktyce? Pierwszą premierą teatru Scena będzie monodram w wykonaniu Andrzeja Ferenca „Upadek” na podstawie prozy Alberta Camusa.
To tekst, który nie tylko mówi wiele o przeszłości, ale jest wyraźnie czytelny także i dziś
– zauważa Ferenc.
W planach jest przedstawienie wg scenariusza powstałego na podstawie wierszy, wspomnień i listów Anny Achmatowej. Kreować ją będzie Teresa Budzisz-Krzyżanowska.
Na deskach teatru Scena pojawią się także przedstawienia muzyczne.
W połowie kwietnia wystąpią w trzech koncertach wirtuoz gitary flamenco i pieśniarka flamenco z Hiszpanii. Andrzej Ferenc chce także, by absolwenci białostockiego wydziału lalkarskiego (filia stołecznej Akademii Teatralnej) w drugą i trzecią niedzielę każdego miesiąca pokazywali w teatrze Scena swoje przedstawienia.
Jeżeli ta znakomita, uhonorowana wieloma nagrodami uczelnia znajdzie u nas swojego stałego widza, będziemy z tego bardzo dumni – twierdzi.
Przedstawienia „Upadku” Camusa w reżyserii Andrzeja Ferenca i Janusza Kukuły z muzyką Piotra Mossa, w wykonaniu Andrzeja Ferenca inaugurujące działalność Teatru Scena odbędą się 18 i 19 marca bieżącego roku.
Więcej informacji pod adresem teatrscena.pl.
