Jeden z najbardziej zagadkowych i wieloznacznych utworów w historii światowej literatury wystawi Teatr Działań Twórczych. Premiera 9 maja w Białołęckim Ośrodku Kultury.
Inspirowały się nim pokolenia twórców teatralnych, filmowych, plastycznych i literackich. Mowa o „Procesie” Franza Kafki powieści, która tylko w dziejach polskiego teatru doczekała kilkudziesięciu realizacji scenicznych. Podpisywały się pod nimi największe nazwiska: Hanuszkiewicz, Jarocki, Raczak i Holland. „Literatura tej klasy nigdy się nie zestarzeje. Bezradność człowieka, jego samotność i poczucie osaczenia to tematy ponadczasowe, podane na dodatek w mistrzowski i niepowtarzalny sposób” – mówi Aneta Muczyń, reżyserka spektaklu.
Józef K., główny bohater „Procesu”, mógłby być każdym z nas. Niczym niewyróżniający się pracownik banku, mieszkający w dużym mieście, prowadzi spokojne, niezakłócone życie. Pewnego dnia jego mieszkanie odwiedzają tajemniczy urzędnicy, którzy oskarżają go o popełnienie przestępstwa. Jakiego? Tego K. się nie dowiaduje.
„W inscenizacji stawiamy na prostotę. Chciałabym, żeby nasz spektakl miał klimat godny Kafki, a jego stylistyka przypominała trochę koszmar senny, trochę egzystencjalną baśń” – tłumaczy A. Muczyń. W tym celu w przedstawieniu wykorzystane zostaną projekcje składające się z rysunków samego Franza Kafki.
Realizacji wizji scenicznej „Procesu” podjął się Teatr Działań Twórczych, zespół studencki działający w ramach Białołęckiego Zagłębia Teatralnego, obchodzący w obecnym sezonie swoje 10-lecie istnienia.
„Proces” – Teatr Działań Twórczych
Reż. Aneta Muczyń
Premiera 9 maja 2015, godz. 18:00, Białołęcki Ośrodek Kultury
Kolejne pokazy 10 i 23 maja.
Bilety w cenie 8 zł (ulgowy), 10 zł (normalny)
Rezerwacja biletów:
tel.: (22) 884 46 25 wew.31
mail: sekretariat@bok.waw.pl