0

Turniej ”Dumni z Niepodległej”

Dumni z Niepodległej - turniej siatkarski
Dumni z Niepodległej – turniej siatkarski
fot. Marcin Selerski

Młodzieżowy siatkarski turniej odbył się weekend na Obiektach Sportowych SGGW i na Wydziale Zarządzania UW.

Najważniejsze wydarzenia miały miejsce na Ursynowie.
To tam wyłoniono najlepsze drużyny z miejsc I i III wśród chłopców i dziewcząt w kategorii junior/juniorka młodsi.

W piłce siatkowej ważne są przebicia.
Ale nawet przebicie się do finału towarzyskiego turnieju nigdy nie przychodzi łatwo. Przekonali się o tym uczestnicy pierwszej edycji zawodów Dumni z Niepodległej. W mocnej stawce zwyciężyły drużyny AZS Częstochowa oraz MOS Wola Warszawa. Jednak w drodze po wygraną i one poniosły porażki.

Przez cały weekend na Obiektach Sportowych SGGW oraz w hali Wydziału Zarządzania UW rozgrywany był turniej „Dumni z Niepodległej”. Zawody odbywały się pod honorowym patronatem prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Udział w nich wzięło 8 męskich i 8 żeńskich ekip w kategorii junior młodszy i juniorka młodsza. W stawce oprócz czołowych polskich klubów zajmujących się szkoleniem młodzieży nie zabrakło też gościń zza naszej południowej granicy – TJ Ostravy.

Łącznie rozegrano 36 spotkań, a rywalizacja toczyła się do dwóch wygranych setów.

Chłopcy

Wśród chłopców w meczu otwarcia turnieju AZS Częstochowa przegrała z Treflem Gdańsk 1:2. Okazja do rewanżu nadarzyła się już w niedzielnym finale. Kilka godzin wcześniej AZS pokonał w półfinale Spartę Kraków (2:0), a w Trefl Gdańsk nie dał szans MOS Wola Warszawa (2:0). Tak poznaliśmy finałową parę turnieju.

Dumni z Niepodległej - turniej siatkarski
Dumni z Niepodległej – turniej siatkarski
fot. Marcin Selerski

Rozstrzygające starcie zakończyło się zwycięstwem AZS Częstochowa i udanym rewanżem za porażkę w fazie grupowej. Częstochowianie pokonali Trefl 2:0 (25:22, 25:17). Po meczu kapitan azetesiaków zapewniał, że nie była to łatwa wygrana.

Wojciech Deko, kapitan AZS Częstochowa:

Od początku chcieliśmy dobrze wejść w ten turniej, ale nam się to nie udało i była taka mała chęć rewanżu. Później grało nam się już lepiej i w grupie wygrywaliśmy po 3:0. Finał może wyglądał z boku na łatwą wygraną, ale to była ciężka praca. Ten turniej był dla nas dobrym przygotowaniem do kolejnych części sezonu. Impreza była bardzo mocno obsadzona i fajnie było się ograć. To dla nas nowe doświadczenie.

Dumni z Niepodległej - turniej siatkarski
Dumni z Niepodległej – turniej siatkarski
fot. Marcin Selerski

Dziewczęta

Mecz o pierwsze miejsce wśród dziewcząt stał się derbowym pojedynkiem pomiędzy MOS Wola Warszawa i Spartą Warszawa. W półfinale zawodniczki trenujące przy ul. Rogalińskiej zwyciężyły doskonale spisujące się w fazie grupowej siatkarki SMS Police (2:0), a Spartanki pokonały Chemika Olsztyn (2:0). Co ciekawe w fazie grupowej MOS Wola przegrał z olsztyniankami (1:2), a Sparta w identycznym stosunku uległa ekipie z Polic.

W meczu o pierwsze siatkarki MOS Wola niesione dopingiem grupki kibiców wyposażonych w donośny bęben pokonał Spartę 2:0 (25:19, 25:18). Dla obu zespołów był to piąte spotkanie rozegrane na tym turnieju w ciągu dwóch dni. Pokonać musiały, więc nie tylko rywalki, ale i zmęczenie.

Zosia Jackiewicz z MOS Wola:

Przez te dwa dni zagrałyśmy łącznie 10 setów. W sobotę przegrałyśmy jeden mecz z bardzo mocną drużyną Chemika i teraz nie chciałyśmy popełniać podobnych błędów. Wygrana nas bardzo cieszy, bo pierwszy raz gramy takim składem. Występujemy tu rocznikiem 2006 i 2007, a w lidze wojewódzkiej gramy oddzielnie. Dobrze jest uczestniczyć w takich turniejach, bo na co dzień spotykamy się z tymi samymi drużynami. Tu była odmiana i można było się sprawdzić z innymi zespołami.

Wśród dziewcząt w meczu o 3. miejsce SMS Police pokonał Chemika Olsztyn (2:1). Natomiast w rywalizacji chłopców Sparta Kraków pokonała MOS Wola Warszawa (2:1).

Dumni z Niepodległej - turniej siatkarski
Dumni z Niepodległej – turniej siatkarski
fot. Marcin Selerski

Klasyfikacja dziewcząt

 1. MOS Wola Warszawa
 2. Sparta Warszawa
 3. SMS Police
 4. Chemik Olsztyn
 5. Trefl Gdańsk
 6. TPS Lublin
 7. Krótka Mysiadło
 8. TJ Ostrava

Klasyfikacja chłopców

 1. AZS Częstochowa
 2. Trefl Gdańsk
 3. Sparta Kraków
 4. MOS Wola Warszawa
 5. Wifama Łódź
 6. MDK Warszawa
 7. Metro Warszawa
 8. Akademia Wójtowicza

Organizacja

Organizatorem turnieju Dumni z Niepodległej był AZS Warszawa.
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Honorowym patronat nad wydarzeniem objął prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

28 listopada 2022 11:00
[fbcomments]