W Salonie Wystawowym Marchand (Plac Konstytucji 2) wystawa malarstwa Adama Wątora pt. „Kobiety”.
Prace Adama Wątora znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Norwegii, Szwecji i Hiszpanii. Do 30 lipca można oglądać trzynaście obrazów jego autorstwa, które na nowo definiują klasycznie pojmowany akt. Wystawa „Kobiety” odbywa się w Salonie Wystawowym MARCHAND w dniach 11 lipca – 30 lipca 2016, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota). Wstęp jest wolny.
Dla Adama Wątora dłonie są najważniejszym nośnikiem emocji. To one przykuwają uwagę, gdy ogląda się kobiece portrety jego autorstwa. Niekonkretne sylwetki są raczej wyobrażeniem żeńskiego pierwiastka, niż realistycznym przedstawieniem. Ciało jest dla artysty pretekstem do tworzenia różnorodnych kompozycji, które szybko stały się znakiem rozpoznawczym jego twórczości. Pastelowa i stłumiona kolorystyka prac potęguje wrażenie delikatności, eteryczności. Niemożliwe do zidentyfikowania sylwetki kobiet owiane są tajemnicą.
Wystawa składa się z kompletnego cyklu trzynastu aktów, stworzonych w nowoczesnej, wypracowanej przez Wątora, estetyce. Zamiast dosłowności realizmu epatują subtelnością, i pozwalają, by wyobraźnia sama zaczęła pracować. Artysta jest absolwentem Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie był związany z pracownią Włodzimierza Kunza. Zajmuje się malarstwem akrylowym i olejnym, choć jego technice blisko jest do rysunku. Drobne, cienkie pociągnięcia pędzla budują oryginalny, rozpoznawalny styl artysty.
Charakterystyczne, spójne malarstwo Adama Wątora zyskuje coraz większe zainteresowanie kolekcjonerów sztuki. Jego obrazy, wystawiane na Aukcjach Młodej Sztuki w DESA Unicum, obecnie sprzedawane są za ponad dwukrotnie większe sumy, niż zaledwie rok temu. W grudniu 2015 roku praca „Przebudzenie” została wylicytowana za 4.800 złotych, a na ostatniej lipcowej aukcji „Dwie dziewczyny” były najdroższej sprzedanym obiektem (12.980 złotych). Zwiększająca się popularność artysty bezpośrednio związana jest ze spójnością jego twórczości, której najbardziej aktualnym podsumowaniem są właśnie „Kobiety”.
- Zielono-niebieski
- Zaczarowana 2
- Zaczarowana 1
- Towarzysz 2
- Pozycja zamknięta
- Bez tytułu