0

Mieszkanie w centrum czy dom na peryferiach – co wybrać w Warszawie?

Widok na Plac Zamkowy z dzwonnicy kościoła św. Anny w Warszawie
Widok na Plac Zamkowy – z dzwonnicy kościoła św. Anny w Warszawie
fot. mat. prasowy

Podejmując decyzję o wyborze odpowiedniego lokum, musimy dokładnie przeanalizować wszystkie czynniki. Nie jest to bowiem wybór, który w dowolnym momencie łatwo można zmienić.

Warszawski rynek nieruchomości kusi potencjalnych nabywców pod względem atrakcyjnych ofert pracy oraz dostępu do różnorodnych miejsc rozrywki i relaksu. Nie bez powodu Warszawa uznana została za najszybciej rozwijające się miasto w Polsce, a jej rynek nieruchomości jest największy w całym kraju. Zakup nieruchomości w stolicy nie jest jednak tak łatwy, jakby mogło się wydawać. Poszczególne części miasta różnią się między sobą nie tylko ze względu na wygląd, ale również pod kątem przeważającego stylu życia. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza że inwestycja ta jest jedną z najdroższych. Na co więc się zdecydować? Mieszkanie w centrum, a może dom na peryferiach? Niniejszy artykuł może nam pomóc odpowiedzieć na to pytanie.

Warszawskie dzielnice

Z dniem 27 października 2002 roku w życie weszła tzw. ustawa warszawska, która podzieliła miasto na 18 dzielnic. Powstały osiedla: Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga Południe, Praga Północ, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Włochy, Wola, Żoliborz.

Obecnie podział ten jest widoczny nie tylko na mapie, ale również pod względem wizualnym oraz toczącego się rytmu życia.

Centrum Warszawy znajduje się w Śródmieściu, gdzie też znajdziemy najbogatszą ofertę kin, muzeów, teatrów oraz galerii. Szeroko rozwinięta jest również infrastruktura edukacyjna, co sprawia, że osiedle to przyciąga ludzi młodych. Statystyki wykazały, że to właśnie w tym miejscu jest najwięcej osób, które nie założyły jeszcze rodzin. Niestety Śródmieście, na równi z Wolą i Pragą-Północ, uznane zostało za najbardziej niebezpieczną dzielnicę Warszawy.

Jeżeli zatem bezpieczeństwo jest czynnikiem, który ma dla nas duże znaczenie, warto postawić na miejsca takie jak Wilanów, Żoliborz, Wesoła czy Bielany. Warszawski Wilanów przeważa pod kątem liczby nowoczesnych strzeżonych osiedli. Tereny są czyste i zadbane, a oferta kulturalna dość bogata. Nie ma też problemu z komunikacją. Nie można także narzekać na brak terenów zielonych. Jest dużo parków, w których można wypocząć z rodziną i pooddychać świeżym powietrzem.

Kuszący może być też Ursynów. W dzielnicy tej jest mnóstwo sklepów oraz miejsc przyjaznych rozwojowi dzieci. To właśnie w tym miejscu usytuowane są najlepsze szkoły oraz liczne place zabaw. Dużą uwagę również przykłada się do dzieci niepełnosprawnych, które mogą liczyć na udogodnienia. Rodziny z dziećmi przyciąga przede wszystkim obszerność terenów zielonych i przestrzeni, która jest konieczna do prawidłowego rozwoju naszych pociech.

Mieszkanie w centrum czy dom na peryferiach?

Na decyzje tego typu największy wpływ będą miały nasze indywidualne preferencje. Warto jednak wcześniej przeanalizować wszelkie wady i zalety każdego rozwiązania. Być może jeden z czynników okaże się decydujący i wpłynie na zmianę naszego sposobu myślenia.

Osoby wybierające mieszkanie w centrum zazwyczaj kierują się możliwością komunikacji. Jak wiadomo, Warszawa jest bardzo zatłoczona, a w godzinach szczytu łatwo utknąć w olbrzymim korku. W takiej sytuacji przemieszczanie się samochodem generuje utratę cennego czasu. Mieszkanie w sercu miasta daje nam możliwość pozbycia się tego problemu. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji, kiedy miejsce naszej pracy znajduje się na peryferiach, gdyż wtedy musielibyśmy odbyć podobną drogę.

Mieszkanie to również doskonały wybór dla osób zapracowanych bądź takich, które nie lubią mieć na głowie zbyt wielu obowiązków. Nie wymaga ono bowiem zbyt dużego wkładu. Wszelkie remonty oraz przeglądy wykonuje administrator budynku. Mamy przy tym czas na dodatkową rozrywkę, której w centrum jest pod dostatkiem. Możemy wybrać się do kina, teatru czy też na koncert naszego ulubionego zespołu.

Nie należy przy tym obawiać się tego, że środowisko, w którym żyjemy, będzie składało się wyłącznie z betonu. Obecnie bowiem w miastach stawia się na rozwój terenów zielonych, które mają służyć do odpoczynku po dniu ciężkiej pracy. Powstają nie tylko parki, ale również liczne enklawy zieleni zlokalizowane wśród nowoczesnych blokowisk. Przykładem nieruchomości tego typu mogą być nowe mieszkania na obido, które nie tylko zapewniają bliskość do centrum, ale również gwarantują nam sąsiedztwo terenów zielonych.

Peryferia Warszawy to natomiast dzielnice takie jak Rembertów, Wesoła, Ursus i Białołęka. Jest tam o wiele ciszej i spokojniej, co bez wątpienia wpływa na bezpieczeństwo. Nie mamy sąsiadów zaraz za ścianą, a mniejszy ruch uliczny przyczynia się do lepszej jakości powietrza. Pooddychać nim możemy zarówno we własnym ogródku, jak i na niezliczonej liczbie terenów rekreacyjnych i sportowych. Mamy także dostęp do lasu, którego z pewnością nie zobaczymy w centrum.

Niestety duża odległość od Śródmieścia może być problematyczna pod względem komunikacyjnym. Musimy bowiem poświęcić dużo czasu na dojazd do pracy. Coraz częściej jednak na peryferiach Warszawy lokalizuje się infrastrukturę oraz placówki handlowe.

Artykuł sponsorowany

5 października 2021 10:22
[fbcomments]