0

Najlepsi Młodzi Dziennikarze 2019

Konkurs Młodych Dziennikarzy
Konkurs Młodych Dziennikarzy – laureaci
fot. MPawlik

W Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 poznaliśmy zwycięzców mazowieckiej edycji Konkursu Młodych Dziennikarzy.

W Domu Dziennikarza w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród w ogłoszonym 7 października Konkursie Młodych Dziennikarzy,  który odbywał  się na terenie województwa mazowieckiego.

Konkurs to inicjatywa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, realizowana na podstawie doświadczeń wyniesionych z podobnych działań realizowanych od kilku lat na terenie Województwa Małopolskiego.

Pierwsza edycja Konkursu realizowanego na terenie Mazowsza, wzbudziła duże zainteresowanie zwłaszcza wśród opiekunów redakcji mediów szkolnych. Jak wiele pytań było kierowanych pod adresem organizatorów, tak wiele prac konkursowych spłynęło do siedziby Stowarzyszenia. Zarząd Główny SD RP liczy na to, że w latach następnych uda się powtórzyć działania zmierzające do wyłonienia najlepszych redaktorów mediów szkolnych, a sam Konkurs wpisze się na stałe, jako element roku szkolnego.

Kapituła Konkursu:

Kapituła Konkursu składała się z profesjonalistów.

 • Przewodniczącym Kapituły był prof. Zbigniew Bajka – medioznawca, ekspert i wykładowca akademicki, oraz Honorowy Przewodniczący Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej;
 • red. Andrzej Maślankiewicz – Sekretarz Generalny Stowarzyszenia, członek Prezydium Zarządu Głównego;
 • red. Marek Kuliński – Przewodniczący Zarządu Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia, były dyrektor Warszawskiego Ośrodka Telewizyjnego;
 • red. Sławomir Pietrzyk – Przewodniczący małopolskiego Oddziału Stowarzyszenia, zastępca redaktora naczelnego Tygodnika Głos Nowej Huty;
 • Michał Pawlik – Prezes Fundacji Promocji m.st. Warszawy, redaktor naczelny portalu Warszawa.pl;
 • red. Ireneusz Michał Hyra – Skarbnik Zarządu Głównego Stowarzyszenia, korespondent Międzynarodowej Agencji Prasowej.

Konkurs wspierali:

 • Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego
 • Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty
 • Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st Warszawy

Wśród gości

uroczystości wręczenia nagród obecni byli

 • Mirosław Sieliatycki, zastępca dyrektora Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy
 • Małgorzata Żuber Zielicz, przewodnicząca Warszawskiej Rady Seniorów, wieloletnia radna Warszawy i przewodnicząca Komisji Edukacji Rady Warszawy,
 • Michał Pawlik, prezes Fundacji Promocji m.st. Warszawy,
 • Andrzej Maślankiewicz, Sekretarz Generalny Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej,
 • Marek Kuliński, przewodniczący Warszawskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej,
 • młodzież szkolna i nauczyciele.

Spotkanie prowadził Ireneusz Michał Hyra, skarbnik Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej

LAUReaci

Kapituła Konkursu przyznała dwie nagrody główne i jedno wyróżnienie.

Wyróżnienie

otrzymała redakcja gazety szkolnej Prosto z Pięciolinii [LINK] z Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu, której opiekunem jest mgr Tomasz Malga.

Nagrody odebrali:

 • Julia Ciemięga
 • Mikołaj Maksymiuk

Uzasadnienie:

w uznaniu za nienaganny i solidny warsztat dziennikarski, przy umiejętnym wykorzystaniu nabytego doświadczenia, za ukazywanie rzeczywistości i spraw lokalnych, w sposób przystępny dla rówieśników.

Nagrody główne

przyznano w kategoriach media tradycyjne i media cyfrowe.
Nagród II i III nie przyznano

I nagroda w kategorii Media Tradycyjne

 • Wiktoria Wilczyńska

z redakcji gazety szkolnej Monitor Traugutta [LINK] 45 Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie im. Romualda Traugutta, pod opieką mgr Anny Dorosz

Uzasadnienie:

W uznaniu za nienaganny i solidny warsztat dziennikarski, przy umiejętnym wykorzystaniu nabytego doświadczenia, za ukazywanie i próbę okiełznania rzeczywistości, w sposób rzetelny i obiektywny, za próbę pokazania mechanizmu działania współczesnego świata, w sposób zrozumiały dla rówieśników, stając się jednocześnie katalizatorem zmian na lepsze.

I nagroda w kategorii Media Cyfrowe

 • Gabriela Grzelak

z redakcji Telewizji Szkolnej Ignaś TV  [LINK] 122 Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie im. Ignacego Domeyki, której opiekunem jest mgr Gabriela Kraszewska, a instruktorem Marcin Grochowski.

Uzasadnienie:

W uznaniu za nienaganny i solidny warsztat dziennikarski, przy umiejętnym wykorzystaniu całego zaplecza i doświadczenia, za ukazywanie i próbę okiełznania rzeczywistości, w sposób rzetelny i obiektywny, i dążeniu do odkrywania tajemnic historii.

List Marszałka Mazowsza

Każdy z wyróżnionych młodych dziennikarzy otrzymał osobisty list od marszałka Adama Struzika, w którym czytamy między innymi:

Przyszłość naszego regionu jak i całego kraju zależy od ludzi młodych, ambitnych,
kreatywnych oraz posiadających wszechstronną wiedzę o otaczającym nas współczesnym świecie. Podobnie jak, dostojna kapituła Konkursu Młodych Dziennikarzy, ja również jestem pełen uznania dla pasji, talentu i znakomitego warsztatu oraz wysiłku włożonego w przygotowanie pracy konkursowej.

Serdecznie gratuluję zwycięstwa w wyjątkowej rywalizacji młodych adeptów sztuki  mediów. Wierzę, że udział w tym przedsięwzięciu był wspaniałą przygodą, która na długo pozostanie w pamięci, zaś zdobyta nagroda stanie się motywacją do dalszej wytężonej pracy, podejmowania kolejnych wyzwań oraz ciągłego rozwoju osobistego.

Mam również nadzieję, że wygrana będzie początkiem Tani błyskotliwej kariery zawodowej w branży dziennikarskiej.
Życzę wielu ciekawych tematów na nowe materiały, dalszego szlifowania talentu,  wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych życiowych celów oraz spełnienia marzeń.

Zdjęcia z uroczystości

8 stycznia 2020 23:32