0

Narzuta na łóżko – modny dodatek do Twojej sypialni

Narzuta na łóżko - modny dodatek sypialni
Narzuta na łóżko – modny dodatek sypialni
fot. mat. prasowy

Nawet narzuta nie musi być banałem i ma swoje tajemnice, które warto odkryć rozwijając ją z rozmachem.

Narzuta na łóżko to nie tylko sposób na szybką zmianę aranżacji sypialni. To modny dodatek, który pełni więcej niż jedną funkcję. Zobacz, dlaczego warto mieć kilka narzut i jaka będzie najlepsza na chłodne wieczory.

Jaką narzutę wybrać

Narzuta narzucie nierówna. Do wyboru mamy kilka różnych typów narzut. Każda narzuta na łóżko ma swój indywidualny styl i przeznaczenie.

  • Narzuta pikowana – bardzo ciepła, często między dwiema zszytymi ze sobą tkaninami znajduje się warstwa ocieplająca. Takie narzuty są miękkie, doskonale zastępują koce w chłodne wieczory.
  • Narzuta gładka – pojedyncza cienka narzuta pełni raczej funkcję dekoracyjną niż praktyczną, ale można potraktować ją jako lekki koc na letnią drzemkę.
  • Narzuta dzianinowa – efektowna i dekoracyjna, raczej nie nadaje się do tego, by pod nią spać. Dzianinowe narzuty w neutralnych kolorach doskonale sprawdzają się we wnętrzach skandynawskich i eko.
  • Narzuta futerkowa – przyjemna w odbiorze, sprawiająca, że wnętrze wydaje się wizualnie ciepłe. Doskonała na zimowe wieczory, nie tylko jako ozdoba sypialni. Kolorowe narzuty z futerka to propozycja do pokojów dziecięcych.

Kiedy warto mieć więcej niż jedną?

Na pewno przyda się kilka narzut, jeśli wszyscy domownicy lubią się nimi okrywać, traktując narzuty zamiennie z pledami lub lekkimi kołdrami. Także wówczas, gdy mamy w planach efektowną dekorację łóżka, dobrze jest mieć co najmniej trzy pasujące do siebie narzuty. Najczęściej spotykaną aranżacją łóżka jest okrycie całego jedną narzutą i ułożenie dwóch w postaci dekoracyjnych pasów w dolnej części, ale w tej kwestii panuje dowolność – można udrapować narzuty w wybrany przez siebie sposób.

Przeczytaj także: Narzuta na łóżko: modny i praktyczny dodatek

Narzuta na łóżko - dobrze dobrany rozmiar
Narzuta na łóżko – dobrze dobrany rozmiar
fot. mat. prasowy

Jak dobrać rozmiar?

Rozmiar narzuty na łóżko nie powinien być przypadkowy. Żeby narzuta ładnie się prezentowała i dekorowała sypialnię, zamiast ją szpecić, musi być dobrze dobrana do rozmiaru łóżka.

Zanim ustalimy rozmiar narzuty, musimy ustalić, do czego będzie ona nam służyła. Jeśli ma przykrywać całe łóżko, zastanówmy się, czy będziemy ją podwijać pod materac, czy pozwolimy zwisać luźno. Jeśli narzuta będzie pełniła wyłącznie funkcję dekoracyjną, jej rozmiar nie jest aż tak istotny, niemniej nawet wówczas dobrze jest kupić narzutę przynajmniej tak długą, jak materac.

Narzuta podwijana pod materac na pewno będzie mniejsza niż ta, która będzie zwisała do podłogi. Przy ustalaniu rozmiaru takiej narzuty trzeba wziąć pod uwagę grubość materaca i dodać przynajmniej 10 cm na zakładkę. W praktyce narzuta jest o około pół metra dłuższa i szersza od materaca.

Przy narzucie zwisającej do podłogi trzeba wykazać się większą precyzją. Taka narzuta powinna sięgać do podłogi, a nawet delikatnie się na niej opierać, nie może się kończyć kilka centymetrów nad podłogą. Ustalając jej szerokość, trzeba dodać podwójną wysokość łóżka i materaca. Natomiast długość narzuty zależy od tego, czy będzie ona miała możliwość swobodnego zwisania z tyłu. Jeśli tak, również do długości należy dodać wysokość łóżka i materaca. Jeśli konstrukcja łóżka uniemożliwia zwisanie, narzuta powinna mieć tę samą długość, co materac.

Artykuł wspierają:

Eurofirany
marka znana na rynku od dwudziestu dziewięciu lat. Od początku działalności dostarcza klientom modne dodatki do domu i dekoracyjne tkaniny użytkowe. Oferuje między innymi szycie na wymiar firan, zasłon i rolet. Zamówienia można składać w sklepie internetowym i salonach stacjonarnych w całej Polsce. Strzałem w dziesiątkę okazały się trzy autorskie kolekcje marki: Ella Line, Diva Line i Reina Line.

 

29 czerwca 2020 18:01