0

Praska tężnia nagrodzona

Fragment statuetki Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy
Fragment statuetki – Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy
fot. mat. prasowy

Tężnia na pl. Hallera zdobyła 2 nagrody prezydenta. To najlepsza przestrzeń publiczna i rozwiązanie proekologiczne.

Podczas wczorajszej gali Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy praska tężnia na pl. Hallera zdobyła dwie nagrody. Wygrała w kategorii najlepsza przestrzeń publiczna oraz najlepsze rozwiązanie proekologiczne.

Tężnia solankowa powstała w 2018 r. dzięki głosom mieszkańców Pragi oddanych w budżecie obywatelskim. Pomysł budowy tężni zgłosił Kamil Ciepieńko, radny ze Stowarzyszenia Kocham Pragę.

Kamil Ciepieńko:

Tężnia to przykład tego, jak niewiele potrzeba, aby ożywić miejsca, zwrócić je mieszkańcom. Jestem dumny, że mój pomysł zdobywa dziś warszawskie salony i wygrywa tak ważne dla miasta nagrody.
To sukces nas, wszystkich mieszkańców Pragi.
Dziękuję za to.

Projektantami tężni są Dorota Wachowska-Dyszkiewicz, Marek Kolasa, Piotr Kurpienik i Sławomir Wochniak.

Pomysłodawca Kamil Ciepienko i projektant Dorota Wachowska-Dyszkiewicz

Przestrzeń publiczna

Ewa Janczar, przewodnicząca Komisji Ładu Przestrzennego Rady Miasta, chwilę przed odczytaniem decyzji jury cmóiłą o dobrym samopoczuciu.

Ewa Janczar:

Kiedy myślę przestrzeń publiczna, to czuję człowiek.
Najlepsza przestrzeń publiczna to taka, która jest przyjazna i dostępna, która integruje pokolenia, wzmacnia życie towarzyskie, poprawia samopoczucie, ale też taka, która jest bardzo dobra dla naszego zdrowia.

W uzasadnieniu nagrody czytamy:

Tężnia na pl. Hallera przyczyniła się do ożywienia przestrzeni publicznej dzięki wprowadzeniu nieoczywistej funkcji w centralną część miasta po jego praskiej stronie.  Powstała nowa przestrzeń spotkań i wypoczynku. Tężnia przyciąga rzesze mieszkańców, wprowadzając klimat uzdrowiska na osiedlu Praga II. Projekt wpisuje się w dyskusję dotyczącą tworzenia zdrowego klimatu miasta, w którym kwestie czystego powietrza i ograniczenia wpływu zmian klimatycznych na życie mieszkańców mają kluczowe znaczenie.

Statuetka - Nagroda architektoniczna dla tężni na pacu Hallera
Statuetka – Nagroda architektoniczna dla tężni na pacu Hallera
fot. mat. prasowy

Rozwiązanie proekologiczne

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy:

Po raz pierwszy w historii nagrody, spośród nominacji we wszystkich kategoriach, przyznano dwie nagrody specjalne. Podkreślają one rolę architektury w tworzeniu Warszawy dla wszystkich i przy świadomości odpowiedzialności za adaptację do zmian klimatycznych. Pierwsza nagroda, propagująca rozwiązania zapewniające dostępność, szczególnie osobom o ograniczonej mobilności lub percepcji, trafiła do Centrum Praskiego Koneser. Drugą – za rozwiązania proekologiczne – otrzymała tężnia na pl. Hallera, zrealizowana w ramach budżetu partycypacyjnego. Obie nagrody, jak wspomniałem, przyznano spośród nominacji do nagród we wszystkich kategoriach.

O tężni

W specjalnych zbiornikach pod ziemią znajduje się solanka, która jest pompowana na szczyt drewnianej konstrukcji tężni. Następnie solanka spływa po gałęziach tarniny, odparowuje i tworzy delikatną mgiełkę. Tak powstaje mikroklimat, który charakteryzuje się bogactwem składników, takich jak jod, brom, sód, potas, wapń, magnez i żelazo.

Długość tężni na Pradze wynosi 10,70 m, jest szeroka na 1,80 m i wysoka na 3,90 m. Pojemność zbiorników to 10 m3.

Solanka na Pradze-Północ pochodzi z Ciechocinka. Jest wydobywana z odwiertu nr XI z głębokości 414 m. W składzie solanki dominują chlorki oraz sód przy znaczącej zawartości składników leczniczych, takich jak jodków i fluorków, a także wapnia i magnezu. Solanka jest badana przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny w Warszawie. Stężenie solanki na pl. Hallera wynosi ok. 6-8 proc.

Tężnia na ekranie wyświetlacza w trakcie wręczania nagród.
Tężnia na ekranie wyświetlacza – w trakcie wręczania nagród.
fot. mat. prasowy
13 grudnia 2019 01:15