0

Praga-Północ – rok wielkich zmian

Urząd Dzielnicy Praga-Północ przy ul. ks. I. Kłopotowskiego 15. Fot. Adrian Grycuk. źr. Wikimedia
Urząd Dzielnicy Praga-Północ – przy ul. ks. I. Kłopotowskiego 15.
fot. Adrian Grycuk (Wikimedia)

Burmistrz Jacek Jeżewski i rzecznik Pragi-Północ Mateusz Kędzierski opowiadają o sukcesach zarządu dzielnicy.

Dodatkowe pieniądze dla dzielnicy i placówek znajdujących się na Pradze, budowa hali sportowej przy szkole nr 73, kolejny blok komunalny rosnący w oczach, likwidacja szpecących dzielnicę pawilonów – to tylko niektóre sukcesy zarządu dzielnicy, który na Pradze-Północ działa dopiero od roku.

Jacek Jeżewski, burmistrz Pragi Północ (reprezentuje PiS):

Nowa koalicja PiS–Kocham Pragę zaczęła działać 21 listopada 2022 r. – Od razu wzięliśmy się do pracy.  Współpracujemy z rządem (m.in. w zakresie dokończenia obwodnicy i trasy świętokrzyskiej). Od samorządu województwa pozyskaliśmy środki na modernizację budynku liceum im. Władysława IV czy na aktywizację seniorów.

W ekspresowym tempie powstaje budynek komunalny przy ul. Stolarskiej, a Zarząd Dzielnicy Praga-Północ planuje wkrótce rozpocząć budowę kolejnego. Będzie to możliwe dzięki prawie 17-milionowej dotacji, jaką burmistrz Jacek Jeżewski pozyskał na pierwszy budynek.

Do 72 nowych mieszkań przy ul. Szwedzkiej i Stolarskiej lokatorzy będą mogli się wprowadzić już w przyszłym roku.

Jacek Jeżewski, burmistrz Pragi Północ:

U zbiegu tych dwóch ulic powstaną dwie bryły połączone łącznikiem. Część budynku wysunięta na północ będzie składać się z siedmiu kondygnacji nadziemnych, a część południowa – z pięciu. Korytarz połączy je na poziomach: +2, +3, +4 i +5.

To niejedyne zewnętrzne dotacje, jakie udało się zdobyć ze środków rządowych na inwestycje na Pradze-Północ. Przykładowo trzy miliony złotych zostaną przeznaczone na remont i konserwację oficyny Edmunda Burkego przy ul. Kawęczyńskiej 26. Budynek ten został w 2015 r. wpisany do rejestru zabytków jako relikt mieszkalnej architektury drewnianej i jedno z nielicznych materialnych świadectw dawnej formy zabudowy Pragi. Inwestycja otrzymała więc wsparcie z wsparcia z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Mateusz Kędzierski, rzecznik Pragi-Północ:

Również z rządowych pieniędzy nasza dzielnica otrzymała 50 milionów złotych na dom kultury w parku Praskim, a także 12 milionów złotych na remont przedszkola integracyjnego przy ul. Wołomińskiej.

W kwietniu wmurowany został kamień węgielny pod budowę hali sportowej przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 73 im. Króla Stefana Batorego przy ul. Białostockiej 10/18.

Jacek Jeżewski, burmistrz Pragi Północ:

O tę inwestycję Prażanie zabiegali ponad 20 lat. Hala została zaprojektowana jako wielofunkcyjny obiekt sportowy, w którym można uprawiać różne dyscypliny sportu. Sala gimnastyczna pomieści 100 ćwiczących osób. Jednocześnie będzie można wydzielić trzy boiska treningowe przystosowane do rozegrania meczu unihokeja, piłki ręcznej, koszykówki czy siatkówki.

Do działających już budynków komunalnych zarząd dzielnicy podłącza centralne ogrzewanie, ciepłą wodę i windy. W tym roku kolejne 23 kamienice na Pradze zostały uwolnione od roszczeń dekretowych. Oznacza to, że urząd dzielnicy może w końcu zaplanować niezbędne remonty.

Nowy zarząd usunął też szpecące dzielnicę pawilony przy ul. Targowej 18. Prosili o to mieszkańcy, jednak operacja nie była prosta.

LXXVI Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Kowelskiej 1 na Pradze-Północ od strony ulicy Strzeleckiej. Źr. Google Street View
LXXVI Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Kowelskiej 1 na Pradze-Północ – widok od strony ulicy Strzeleckiej.
fot. Google Street View

Władze dzielnicy dbają również o edukację.
W LXXVI Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Kowelskiej 1 na Pradze-Północ powstała pierwsza w Polsce klasa kawalerii konnej. Jej celem jest przede wszystkim zainteresowanie młodych ludzi kulturą hipiczną, upowszechnianie wiedzy na temat tradycji Kawalerii Polskiej, wyjątkowej roli koni w nowoczesnym społeczeństwie, rozwijanie postaw obywatelskich i patriotycznych u młodzieży, a także przygotowanie przyszłych potencjalnych zasobów kadrowych do służby w Wojsku Polskim, policji Konnej, Straży Granicznej, do zawodów związanych z końmi i kandydatów na studia na AWF i SGGW.

Co roku z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbywa się Gala wręczenia Praskich Nagród Edukacyjnych. To wyróżnienia przyznawane kadrze pedagogicznej i uczniom, którzy do edukacji podchodzą z pasją i kreatywnością.

Z kolei Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 73 w Warszawie otrzymała środki na sprzęt sportowy z Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej, o co zabiegał m.in. burmistrz dzielnicy. Szkoła odnosi duże sukcesy w unihokeju.

Jacek Jeżewski, burmistrz Pragi Północ:

Mamy nadzieje, że nowy sprzęt pozwoli na jeszcze lepsze wykorzystanie potencjału młodzieży.

Mająca siedzibę na Pradze Północ spółka wsparła też podobnymi środkami inne szkoły podstawowe w dzielnicy.

W dzielnicy odbywa się też coraz więcej wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych, które są chętnie odwiedzane przez mieszkańców. Przykładem może być Piknik Wojskowy, na którym znalazły się stoiska promocyjno-edukacyjne, obszar prezentacji sprzętów wojskowych, włącznie z najnowszymi czołgami i wozami opancerzonymi, strefa testu sprawności fizycznej dla dzieci czy wojskowa strefa gastronomiczna. W czerwcu odbyła się też druga edycja „Święta ulicy Stalowej”. Przygotowano takie atrakcje jak: „Praska Laba”, śniadanie sąsiedzkie, spacery historyczne, teatry uliczne, jazz, muzyka klasyczna i dawne szlagiery.

Niedawno premierę miał komiks „SKARB”, który urząd dzielnicy wydał przy współpracy z artystami działającymi na Pradze. Akcja dzieje się oczywiście na Pradze-Północ i przybliża w ciekawy sposób najbardziej rozpoznawalne miejsca w dzielnicy.

Odbył się też Festiwal Twórczości Janusza Kondratowicza – Prażanina, który mieszkał w kamienicy przy ulicy Targowej 32.

Mateusz Kędzierski, rzecznik Pragi-Północ:

Utwory„10 w skali Beauforta”, „Papieriowy Księżyc”, „Tyle słońca w całym mieście” i wiele innych, do których teksty napisał Kondratowicz zostały wykonane przez artystów związanych z Pragą. Piosenki, znane wszystkim, porwały do tańca.

W dzielnicy pojawia się coraz więcej targów, festiwali itp. Na Bazarze Szmulki można znalazły się lokalne wyroby, stoiska rzemieślników, zdrowa żywność, a do tego pokaz kulinarny czy warsztaty. Z kolei na „Różycu” swoje prace wystawili rzemieślnicy i polskie marki.

Prażanie mają do dyspozycji też cykliczne imprezy, jak Jarmark Floriański. Cała ulica Floriańska wypełnia się wówczas stoiskami z lokalnymi specjałami, rękodziełem i produktami rzemieślniczymi. Na Pradze odbywa się też coraz więcej imprez nawiązujących do dawnej Warszawy, jak np. piknik Retro Warszawa, gdzie można było poczuć się jak przed wojną, oglądając pokaz warszawskiej mody retro lub zaglądając do sektora VR, w którym pokazywano Warszawę sprzed lat. Coraz większym powodzeniem cieszy się festiwal Nowe Brzmienie Praskich Ulic, na którym doceniane są młode talenty muzyczne.

Władze dzielnicy inwestują też w sport. Wynikiem tego są m.in. ogólnodostępne darmowe zajęcia sportowe, czy treningi samoobrony dla kobiet. Pojawiła się też m.in. oferta dla miłośników strzelectwa. Podczas 6-tygodniowego kursu na strzelnicy FSO przy ulicy Jagiellońskiej 88 mogą oni zgłębiać  historię, poznać zasady bezpieczeństwa na strzelnicy, a także spróbować swoich sił w technikach strzeleckich.

Z kolei Dzielnicowy Ośrodek Sportu i Rekreacji otworzył strefę odnowy biologicznej. Można w niej skorzystać z różnego rodzaju sauny – sauny suchej, biosauny – łaźni parowej, strefy relaksu czy łąki słonecznej z podgrzewanymi leżankami. Można też skorzystać z relaksu w grocie solnej.

Mateusz Kędzierski, rzecznik Pragi-Północ:

Dzielnica nie zapomina również o seniorach. Jak co roku, odbyły się Dni Seniora na Pradze-Północ. Nieodzownym punktem corocznych celebracji był piknik na placu Hallera organizowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Zorganizowano także Bal Seniora. 200 praskich seniorów bawiło się na PGE Narodowy przy polskich i zagranicznych hitach. Prascy seniorzy gościli też na dwudniowej wycieczce w Toruniu. Mieli tam napięty harmonogram zwiedzania miasta.

Jacek Jeżewski, burmistrz Pragi Północ:

Swoją działalność rozszerza również Praskie Forum Przedsiębiorczości. Jakie wyzwania stoją przed tymi, którzy zakładają firmę, jak walczyć z hejtem w biznesie? – to tylko niektóre tematy poruszane podczas drugiej edycji tej imprezy.  Najcenniejszym elementem dla przedsiębiorców jest jednak nawiązanie nowych kontaktów i wymiana doświadczeń, a Praskie Forum Przedsiębiorczości jest tu idealnym miejscem.

Dużo uwagi zarząd Pragi-Północ przykłada również do pamięci. Organizowane są m.in. obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych 1 marca, urząd pamięta o urodzinach weteranów, przygotowuje paczki dla żołnierzy AK i na Kresy.

Jacek Jeżewski, burmistrz Pragi Północ:

Zadaniem dzielnicy jest dbać o różne potrzeby mieszkańców i my to właśnie robimy.  Nie boimy się podejmować trudnych decyzji, jeśli wymaga tego dobro dzielnicy.

UD Praga Północ.

11 grudnia 2023 21:08
[fbcomments]