0

Praga-Północ – wielkie przyspieszenie

Inspekcja remontu w przedszkolu nr 173 przy ul. Szymanowskiego. Od prawej Jacek Jeżewski burmistrz Pragi-Północ i Dariusz Kacprzak zastępca burmistrza. Fot. UD Praga Płn.
Inspekcja remontu w przedszkolu nr 173 przy ul. Szymanowskiego. – Od prawej Jacek Jeżewski burmistrz Pragi-Północ i Dariusz Kacprzak zastępca burmistrza.
fot. UD Praga Płn.

Budowa hali sportowej przy szkole nr 73, kolejny blok komunalny rosnący w oczach, likwidacja szpecących dzielnicę pawilonów – to tylko niektóre sukcesy nowego zarządu dzielnicy, który na Pradze-Północ działa od dziesięciu miesięcy.

Nowa koalicja PiS–Kocham Pragę zaczęła działać 21 listopada 2022 r.
Burmistrz Jacek Jeżewski, w zarządzie dzielnicy reprezentuje PiS, mówi:

Od razu wzięliśmy się do pracy.
Współpracujemy z rządem (m. in. w zakresie dokończenia obwodnicy i trasy świętokrzyskiej). Od samorządu województwa pozyskaliśmy środki na modernizację budynku liceum im. Władysława IV czy na aktywizację seniorów.

W kwietniu wmurowany został kamień węgielny pod budowę hali sportowej przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 73 im. Króla Stefana Batorego przy ul. Białostockiej 10/18.

Jacek Jeżewski, burmistrz Pragi-Północ:

O tę inwestycję Prażanie zabiegali ponad 20 lat .
Hala została zaprojektowana jako wielofunkcyjny obiekt sportowy, w którym można uprawiać różne dyscypliny sportu. Sala gimnastyczna pomieści 100 ćwiczących osób. Jednocześnie będzie można wydzielić trzy boiska treningowe przystosowane do rozegrania meczu unihokeja, piłki ręcznej, koszykówki czy siatkówki.

Nowy budynek komunalny przy ulicy Szwedzkiej. Fot. UD Praga Płn.
Nowy budynek komunalny – przy ulicy Szwedzkiej
fot. UD Praga Płn.

Powstanie wreszcie również nowy dom komunalny.
Do 72 nowych mieszkań przy ul. Szwedzkiej i Stolarskiej lokatorzy będą mogli się wprowadzić już w przyszłym roku.

Jacek Jeżewski, burmistrz Pragi-Północ:

U zbiegu tych dwóch ulic powstaną dwie bryły połączone łącznikiem.
Część budynku wysunięta na północ będzie składać się z siedmiu kondygnacji nadziemnych, a część południowa – z pięciu. Korytarz połączy je na poziomach: +2, +3, +4 i +5.

Łączna kubatura budynku to 19 614,45 m sześc.
Powierzchnia użytkowa mieszkań to 2 838,82 mkw., a powierzchnia użytkowa lokali usługowych – 700 mkw. W nowym budynku znajdą się: 32 lokale 1-pokojowe, 30 lokali 2-pokojowych, 6 lokali 3-pokojowych i 4 lokale 4-pokojowe. Na parterze znajdzie się natomiast przestrzeń pod funkcje usługową. Będzie się tam znajdowała administracja ZGN.

Do działających już budynków komunalnych zarząd dzielnicy podłącza centralne ogrzewanie, ciepłą wodę i windy. W tym roku kolejne 23 kamienice na Pradze zostały uwolnione od roszczeń dekretowych. Oznacza to, że urząd dzielnicy może w końcu zaplanować niezbędne remonty.

Nowy zarząd usunął też szpecące dzielnicę pawilony przy ul. Targowej 18. Prosili o to mieszkańcy, jednak operacja nie była prosta.

Władze dzielnicy dbają również o edukację.
W LXXVI Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Kowelskiej 1 na Pradze-Północ powstała pierwsza w Polsce klasa kawalerii konnej. Jej celem jest przede wszystkim zainteresowanie młodych ludzi kulturą hipiczną, upowszechnianie wiedzy na temat tradycji Kawalerii Polskiej, wyjątkowej roli koni w nowoczesnym społeczeństwie, rozwijanie postaw obywatelskich i patriotycznych u młodzieży, a także przygotowanie przyszłych potencjalnych zasobów kadrowych do służby w Wojsku Polskim, policji Konnej, Straży Granicznej, do zawodów związanych z końmi i kandydatów na studia na  AWF i SGGW.

Żołnierze 1. Warszawskiej Brygady Pancernej ze swoim sprzętem na pikniku dzielnicy Praga Północ. Fot. UD Praga Płn.
Żołnierze 1. Warszawskiej Brygady Pancernej ze swoim sprzętem – na pikniku w dzielnicy Praga Północ
fot. UD Praga Płn.

W dzielnicy odbywa się też coraz więcej wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych, które są chętnie odwiedzane przez mieszkańców. Przykładem może być Piknik Wojskowy, na którym znalazły się stoiska promocyjno-edukacyjne, obszar prezentacji sprzętów wojskowych, strefa testu sprawności fizycznej dla dzieci czy wojskowa strefa gastronomiczna. W czerwcu odbyła się też druga edycja „Święta ulicy Stalowej”. Przygotowano takie atrakcje jak: „Praska Laba”, śniadanie sąsiedzkie, spacery historyczne, teatry uliczne, jazz, muzyka klasyczna i dawne szlagiery.

Zaproszenie na piknik Jarmark Floriański w Gazecie ''Mieszkaniec''. Fot. UD Praga Płn.
Zaproszenie na piknik Jarmark Floriański – w Gazecie ”Mieszkaniec”
fot. UD Praga Płn.

Odbywają się też cykliczne imprezy, jak Jarmark Floriański.
Cała ulica Floriańska wypełnia się wówczas stoiskami z lokalnymi specjałami, rękodziełem i produktami rzemieślniczymi. Na Pradze odbywa się też coraz więcej imprez nawiązujących do dawnej Warszawy, jak np. piknik Retro Warszawa, gdzie można było poczuć się jak przed wojną, oglądając pokaz warszawskiej mody retro lub zaglądając do sektora VR, w którym pokazywano Warszawę sprzed lat. Coraz większym powodzeniem cieszy się festiwal Nowe Brzmienie Praskich Ulic, na którym doceniane są młode talenty muzyczne.

Władze dzielnicy inwestują też w sport. Wynikiem tego są m. in. ogólnodostępne darmowe zajęcia sportowe, czy treningi samoobrony dla kobiet. Dużo uwagi zarząd Pragi-Północ przykłada również do pamięci. Organizowane są m. in. obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych 1 marca, urząd pamięta o urodzinach weteranów, przygotowuje paczki dla żołnierzy AK i na Kresy.

Jacek Jeżewski, burmistrz Pragi-Północ:

Zadaniem dzielnicy jest dbać o różne potrzeby mieszkańców i my to właśnie robimy. Nie boimy się podejmować trudnych decyzji, jeśli wymaga tego dobro dzielnicy.

28 września 2023 19:06
[fbcomments]