0

Włosi pomagają Powstańcom

Kopiec Powstania Warszawskiego
Kopiec Powstania Warszawskiego
fot. Wistula (Wikimedia)

Włosi wspomogą akcję pomocy Powstańcom Warszawskim zagrożonym skutkami pandemii koronawirusa.

Instytucje na co dzień zajmujące się wspieraniem Powstańców Warszawskich łączą siły w pomocy bohaterom stolicy, którzy z uwagi na koronawirusa muszą pozostać w domach. Pracownicy i wolontariusze Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich dostarczają, sfinansowane przez m.st. Warszawę, posiłki i leki potrzebującym weteranom do ich domów, tak aby ograniczyć ich ryzyko zarażenia się groźnym dla zdrowia wirusem.

Wszelkie dodatkowe koszty pokryje firma z włoskim kapitałem Amest sp. z o.o., której właściciele i pracownicy sami zmagają się z konsekwencjami pandemii. To przedsiębiorstwo już od dłuższego czasu wspiera działania Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.

W środę zamknięty został Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich, który na co dzień przyjmuje weteranów, organizuje im czas, wydaje posiłki oraz zapewnia pomoc rehabilitacyjną. Kolejne organizacje również ograniczyły swoje działanie. Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego zrezygnowała z zaplanowanych imprez i spotkań, a Związek Powstańców Warszawskich na dwa tygodnie zamknął swoje biuro przy ul. Długiej 22. Wszystkie działania wynikają ze wzrostu liczby zarażeń koronawriusem w Polsce. To wirus szczególnie groźny dla osób starszych, ze zmniejszoną odpornością na infekcje, do których należą bohaterowie Powstania Warszawskiego – ludzie po 90-tym roku życia.

Janusz Owsiany, prezes Stowarzyszenia Monopol Warszawski, które prowadzi Dom Wsparcia Dla Powstańców Warszawskich:

Prowadzimy akcję pomocy Powstańcom Warszawskim. Działa już sztab kryzysowy, rozwożone są posiłki i dostarczane lekarstwa. Teraz musimy dbać o osoby wiekowe, o naszych bohaterów, którzy powinni pozostać w domach, aby nie narazić się na zakażenie.

Akcja pomocy Powstańcom Warszawskim została zorganizowana błyskawicznie, jednak równie szybko pojawiły się dodatkowe potrzeby finansowe na zakup wody i suchego prowiantu.

Z pomocą przyszło przedsiębiorstwo z włoskim kapitałem – Amest Otwock, które na co dzień wspiera Fundację Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.

Felice Scoccimarro, prezes zarządu Amest Otwock sp. z o.o.:

Dołączamy do pomocy Powstańcom Warszawskim w okresie pandemii. W tym trudnym czasie musimy być solidarni z osobami, które szczególnie nas potrzebują. Jako były żołnierz włoskiej armii czuję się w obowiązku pomagać weteranom wojennym, gdy tego potrzebują.

Co ciekawe decyzja o wsparciu weteranów Warszawy została podjęta we Włoszech, w odciętej od świata Padwie, w której aktualnie przebywa Felice Scoccimarro.

Rafał Szczepański, prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego

Nasi bohaterowie to ludzie po 90-tym roku życia. Są w największej grupie ryzyka zarażenia koronawirusem, który dla osób wiekowych może okazać się śmiertelnym zagrożeniem. Dlatego bardzo dziękujemy panu Felice Scoccimarro, który sam zaproponował nam wsparcie. To przykład ponadnarodowej pomocy, bezinteresownej, wynikającej z wrażliwości i empatii. Koronawirus nie zatrzymuje się na granicach, musimy się wszyscy wzajemnie wspierać. W Polsce, w Europie i na świecie. Tylko wtedy wygramy z nim walkę.

13 marca 2020 19:59