0

Zaproszenia na weekend

Parada wiślana - wspomnienie Święta Wisły
Parada wiślana – wspomnienie Święta Wisły
fot. MPawlik

Nieparzysty tydzień września nieparzysty dzień, nieparzysta liczba zaproszeń, bo 31, w różne zakamarki Warszawy.

WARSZAWA
16 września (sobota) w Warszawie odbywać się będzie trzecia edycja Nocy Świątyń. Tego wieczora drzwi świątyń różnych wyznań i wspólnot religijnych otworzą się przed wszystkimi zwiedzającymi. Noc Świątyń jest organizowana w ramach obchodów Dnia Przeciwko Nietolerancji Religijnej i Islamofobii, Międzynarodowego Dnia Pokoju oraz Dnia Modlitwy o Pokój, które przypadają 21 września. W Warszawie dostępne będą m.in.: Centrum Kultury Muzułmańskiej, Centrum Wiary Baha’i, Gurudwara Singh Sabha, Ośrodek Kultury Muzułmańskiej, Synagoga im. Nożyków i Zbór Kościoła Zielonoświątkowego.

ŚRÓDMIEŚCIE
16 września (sobota) o godz. 8 na Torwarze (ul. Łazienkowska 6a) rozpocznie się Warsaw Cup – turniej taekwondo olimpijskiego w randze Pucharu Świata. Stolicę odwiedzi 1050 najlepszych zawodników globu, by walczyć o medale i rankingowe punkty. Taekwondziści w Warszawie rywalizować będą w aż 56 kategoriach wagowych – seniorzy w 16, kadeci i juniorzy w 20 kategoriach. W sumie do zdobycia w stolicy będą aż 224 medale. Wstęp na turniej będzie niebiletowany.

BEMOWO
16 września (sobota) w godz. 9–17 i 17 września (niedziela) w godz. 9–15 na Warszawskim Bazarze Motocyklowym przy ul. Powstańców Śląskich 127 zacznie się Mototarg. Organizatorzy zapraszają wszystkich pragnących kupić bądź sprzedać motocykl, skuter, części motocyklowe, ubrania, oraz akcesoria. „Zapraszamy również wielbicieli militariów oraz aut zabytkowych” – zachęcają. Bilet wstępu będzie kosztował 12 zł.

WOLA
16 września (sobota) w godz. 9–19 w Golden Floor Tower przy ul. Chłodnej 51 (32. piętro) odbędzie się Warsaw Magic Session II – Special Guest Edition. Gościem specjalnym będzie Joshua Jay. Josh przygotował dla Was trzygodzinny wykład pełen oryginalnej, kreatywnej i mocnej magii. Wśród tłumaczonych trików znajdą się też takie, które nie były publikowane nigdy wcześniej. „Zorganizowaliśmy dla Was cały dzień wypełniony magią – show niespodziankę, wykłady polskich iluzjonistów, między innymi Michała Kociołka oraz specjalny event Vala Cardany” – zachęcają organizatorzy.Aby zgłosić się na wydarzenie należy wysłać prywatną wiadomość o treści WMS na fanpejdż Kraków Magic Session. Cena: 190–260 zł.

ŚRÓDMIEŚCIE
16 września (sobota) w godz. 10–18 z okazji 25. Europejskich Dni Dziedzictwa w Muzeum Łazienki Królewskie Pałac na Wyspie, Stara Oranżeria z Teatrem Królewskim, Pałac Myślewicki i Biały Domek udostępnione zostaną zwiedzającym bezpłatnie. W Pałacu na Wyspie zobaczyć można będzie wystawę jednego obrazu, na której prezentowane jest dzieło „Portret holenderskiego patrycjusza i jego rodziny” Abrahama van den Tempela. Ponadto pracownicy Łazienek Królewskich oprowadzą zwiedzających po ekspozycji poświęconej Janowi Bogumiłowi Plerschowi, nadwornemu malarzowi Stanisława Augusta.

ŚRÓDMIEŚCIE
16 września (sobota) w godz. 10–20.30 na ul. Andersa odbędą się 5. Miejskie Urodziny Andersa i Dni Andersa. To corocznie obchodzone święto służy zacieśnianiu sąsiedzkich więzi oraz poznawaniu nowych mieszkańców. To również świetna okazja do poszerzeniu wiedzy o Muranowie. Jednego dnia fundacje, stowarzyszenia, organizacje, kluby, sklepy, kawiarnie, muzea, księgarnie wychodzą poza swoje progi i wspólnie dzielą się z sąsiadami tym, co robią najlepiej.

ŚRÓDMIEŚCIE
16 września (sobota) o godz. 11 w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich odbędzie się wykład na temat łazienkowskich ogrodów. Barbara Werner z Ośrodka Badań nad Epoką Stanisławowską wyjaśni, jak w ciągu wielu lat zmieniała się przestrzeń otaczająca zabytki letniej rezydencji ostatniego władcy Polski. Po wykładzie uczestnicy spotkania przespacerują się po królewskich ogrodach.

PIASECZNO
16 września (sobota) w godz. 11–19 na piaseczyńskim Rynku odbędzie się Festiwal Pięknej Książki pt. „Piaseczno – Ludzie – Książki”. To druga edycja festiwalu poświęconego książce artystycznej, na której wartość składa się tekst, ilustracja, typografia, poziom edycji. Odwiedzający będą mieli możliwość zapoznania się z literaturą dla dzieci i dorosłych w wyjątkowych, pięknych wydaniach oraz okazje do bezpośrednich spotkań z autorami, ilustratorami, grafikami i ludźmi związanymi z książką.

BEMOWO
16 września (sobota) w godz. 12–19 i 17 września (niedziela) w godz. 10–15 w Forcie Bema odbędzie się „Spotkanie z husarią Rzeczpospolitej”. W programie m.in. historyczne inscenizacje, pokazy kunsztu jazdy konnej, prezentacje współczesnych jednostek wojskowych, grup rekonstrukcyjnych i proobronnych, koncerty, przedstawienia, gry, salwy armatnie i pokazy multimedialne. Teren Fortu Bema zamieni się w pole potyczek i utarczek zbrojnych. Czy szarża husarii rozbije blok pikinierów i muszkieterów? Będzie można odwiedzić towarzysza husarskiego i zerknąć, jak mieszka w swojej polowej stancyji. Zobaczyć, jak obozuje rajtaria i piechota cudzoziemska, jak manewruje na placu ćwiczeń i buduje swój obóz.

ŚRÓDMIEŚCIE
16 września (sobota) w godz. 12–19 w Kinotece PKiN przy pl. Defilad 1 odbędą się targi polskiej mody „Fashion in Warsaw”. „Podczas targów spotkacie najlepsze polskie marki z ubraniami, biżuterią, dodatkami! Do tego naturalne kosmetyki, piękne rzeczy do domu i mieszkania. Wszystko, co najlepsze w jednym miejscu” – zapowiadają organizatorzy. Wstęp dla gości będzie bezpłatny.

LEGIONOWO
16 września (sobota) w godz. 12–17 w Przedszkolu Miejskim Nr 12 w Legionowie przy ul. Królowej Jadwigi odbędzie się piknik charytatywny połączony ze zbiórką środków finansowych na rzecz bezdomnych psów. „Będziemy zbierali też karmę i wszelkie przedmioty potrzebne czworonogom do życia. Zapewnimy Wam masę atrakcji” – zapowiadają organizatorzy.

OCHOTA
16 września (sobota) o godz. 16 na Polu Mokotowskim (niedaleko Jeffsa) odbędą się darmowe „Warsztaty ukulele na koniec lata”. „Nie musisz brać pieniędzy, bo to za darmo. Możesz wziąć psa lub inne zwierzę, ale nie może być zbyt słodkie, bo wszyscy będą chcieli je głaskać, a nie grać. Tylko nie zapomnij swojego ukulele, bo Ci będzie smutno, że zostało w domu, a inni grają” – radzą organizatorzy.

URSYNÓW
16 września (sobota) o godz. 20 w Akademii SaberArts przy ul. Bekasów 6 zacznie się trening mieczem świetlnym. „Wracamy do regularnych treningów po przerwie wakacyjnej. Przy okazji będzie to świetna okazja aby dołączyć do grupy i rozpocząć własną drogę” – zachęcają organizatorzy. Koszt zajęć: 25 zł.

ŚRÓDMIEŚCIE
16 września (sobota) o godz. 20 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przy ul. Anielewicza 6 zacznie się koncert zespołu Pustki z gościnnym udziałem Katarzyny Nosowskiej i Bisza. Artyści zagrają specjalnie przygotowane utwory do poezji Bolesława Leśmiana oraz Antoniego Słonimskiego. Bilety: 50 zł (rzędy A-K) lub 40 zł (rzędy L-W).

ŻOLIBORZ 16 września (sobota) w godz. 20–23 w El Caribe przy ul. Mickiewicza 9 odbędzie się urodzinowe Garden Party. „DJ Ed Szynszyl zabierze Was w podróż na wyspy karaibskie, a z głośników popłyną najnowsze hity latino, które porwą Was do tańca Nie zabraknie też naszych tropikalnych koktajli i podobno najlepszego od tej strony Wisły aż po San Escobar – mojito” – zapowiadają organizatorzy.

OCHOTA
16 września (sobota) o godz. 21 w klubie Proxima przy ul. Żwirki i Wigury 99a zacznie się Enigma Night. Motywem przewodnim tej nocy będą utwory legendarnej formacji Enigma, znanej przede wszystkim z kultowego ”Return To Innocence”. W repertuarze imprezy pojawią się także brzmienia z pogranicza gatunków: chill out, new age, world music, epic music, electronica. Usłyszymy m.in. takich artystów jak: Era, Gregorian, Delerium, Hans Zimmer, Thomas Bergersen, Juno Reactor, Infected Mushroom, Crosses, a także Enya, Deep Forest, Mike Oldfield, Depeche Mode, Prodigy, Epica (akustycznie). Większość imprezy utrzymana będzie w spokojnym, nastrojowym klimacie sprzyjającym oddaniu się relaksującemu, transowemu tańcowi.

OTWOCK
16 i 17 września (sobota i niedziela) w godz. 10–19 przy ul. Słowackiego 4/10 w Otwocku odbędzie się Battle Otwock 2017 – impreza rolkarska. Konkurencje: Battle Freestyle Slalom, Classic Freestyle Slalom, Speed Slalom, Free Jump i Freestyle Slides.

WILANÓW
16 i 17 września (sobota i niedziela) w godz. 10.35–12 w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odbędą się bezpłatne warsztaty organizowane w ramach programu Kultura Dostępna. W ofercie są zajęcia historyczne dla rodzin z dziećmi oraz osób ze specjalnymi potrzebami. „W czasie wizyty w pałacu króla Jana III udamy się na spacer po królewskich apartamentach. Dowiemy się, jak przebiegała edukacja króla i jakie książki lubił czytać. Zobaczymy, w co się ubierał, i przekonamy się, ile czasu zajmowało mu przepasanie się pasem kontuszowym. Sami spróbujemy ubrać się w szlachecki pas i poczujemy się jak królowie” – zapowiadają organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE
16 i 17 września (sobota i niedziela) w godz. 11–18 na Bulwarach Wiślanych odbędzie się „Literacki piknik nad Wisłą”. Piknik będzie okazją do obcowania z książką w popularnej przestrzeni miasta. Plenerowe wydarzenie literackie o otwartym charakterze to dla mieszkańców Warszawy i turystów okazja do spotkań z popularnymi i cenionymi autorami, zapoznania się z propozycjami wydawnictw i zakupu książek w wyjątkowej scenerii.

ŚRÓDMIEŚCIE
16 i 17 września (sobota i niedziela) o godz. 20 na placu Defilad obejrzeć będzie można bezpłatny spektakl „Piłkarze” w reż. Małgorzaty Wdowik. Na scenie dwaj piłkarze ligowi: Kacper Wdowik i Wiktor Bagiński wykonują choreografię, inspirowaną elementami gry piłkarskiej oraz gestami piłkarzy z boiska. Towarzyszy im aktor Dobromir Dymecki jako narrator i wewnętrzny głos niemych bohaterów. Tekst powstał na bazie wywiadów z młodymi piłkarzami z polskich klubów o ich doświadczeniach i pracy z ciałem. Wydarzenie odbędzie się w ramach 9. Festiwalu „Warszawa w budowie”.

BIELANY
17 września (niedziela) w godz. 10–17 w bielańskim ratuszu przy ul. Żeromskiego 29 odbędzie się II Bielańska Wystawa Szczurów, zorganizowana podczas imprezy „Odczarować szczury II”. Dla odwiedzających wstęp będzie wolny. Wystawa będzie otwarta dla odwiedzających w godz. 10–17, a dla wystawców w godz. 8–18.

BEMOWO
17 września (niedziela) o godz. 10 w Fighter’s Fitness przy ul. Radiowej 1A odbędzie się trening otwarty i konsultacje dla bardzo początkujących. „Interesujesz się sztukami walki? Nigdy ich nie trenowałeś, zawsze chciałeś spróbować, ale masz wątpliwości, czy dasz radę? Rozwiejemy je! Pokażemy Ci, jak wyglądają treningi Defendo i Krav Maga i opowiemy o systemach, których uczymy. Trening jest bezpłatny – przyjdź i zobacz jak działamy, nic nie tracisz” – zachęcają organizatorzy.

ŻOLIBORZ
17 września (niedziela) w godz. 10.30–16 w KS Spójnia przy ul. Wybrzeże Gdyńskie 2 odbędą się I Mistrzostwa Mazowsza w Ping Pongu. Będzie to turniej Open dla wszystkich miłośników gry w ping ponga, niezależnie od wieku, płci i poziomu gry. Każdy z uczestników zagra minimum cztery mecze. Rakietki zapewniają organizatorzy. Zapisy w dniu turnieju w godz. 9.30–10. Wpisowe: 25 zł.

WAWER
17 września (niedziela) o godz. 11 przy ul. Patriotów 309 zacznie się bieg po lesie „Zabierz piesia do Międzylesia 2017”. „W czasie biegu zbieramy środki na wsparcie fundacji AST i Argos (Ośrodek dla Kotów Miejskich Koteria), promujemy uprawianie aktywności z czworonożnym towarzystwem, a przede wszystkim dobrze się bawimy” – opisują organizatorzy. Wpisowe wynosi 35 zł.

PRAGA-PÓŁNOC
17 września (niedziela) o godz. 11 przy ul. Jagiellońskiej 88B zacznie się III Rajd Pojazdów Zabytkowych Praskie Klimaty – po sąsiedzku. „Tym razem wyruszycie na podbój sąsiadujących z Pragą dzielnic. Rajd będzie odbywał się w nieco innej niż dotychczas formie. Otrzymacie od nas listę lokalizacji z podanymi adresami lub cechami charakterystycznymi dla danego miejsca. Tam będą czekały na Was pytania lub zadania do wykonania. To od Was będzie zależało, które miejsca odwiedzicie, jaką trasą pojedziecie i ile punktów zdobędziecie. Jedyne, co będzie Was ograniczać, to czas, którego nie będzie można przekroczyć” – zapowiadają organizatorzy.

WAWER
17 września (niedziela) o godz. 11 ze stacji Warszawa Gdańska odjedzie zabytkowy pociągi parowy do Wawra, w ramach wydarzenia „Kolej na Wawer”. Tam odbędzie się Wielki Piknik Rodzinny – „Wawer – Magia Różnorodności”, którego gwiazdą będzie zespół Perfect. O godz. 14 ze stadionu Syrenka przy ul. Starego Doktora w Marysinie ruszy parada motocykli i zabytkowych samochodów, która przejedzie przez dzielnicę.

WAWER
17 września (niedziela) w godz. 11–14 w Lucky Sports Bar przy ul. Patriotów 195 rozpoczną się Targi Aktywności i Kreatywności. W programie znalazły się różnego rodzaju aktywności fizyczne, m.in. zumba, salsation, softball, piłka nożna, tenis, pływanie, joga, karate. A dla miłośników treningu mentalnego w programie min. pokaz eksperymentów naukowych, propozycje warsztatów dla tych dużych i dla tych małych oraz wiele innych atrakcji” – zapowiadają organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE
17 września (niedziela) o godzinach 11.50 w Forcie Legionów przy ul. Zakroczymskiej 12 zacznie się zwiedzanie podziemnych korytarzy Fortu Legionów z przewodnikiem. Przejście mało znanej, podziemnej trasy odbędzie się pod okiem jej twórcy i organizatora, Zbigniewa Rekucia. Uczestnicy dowiedzą się m.in., skąd się wzięła pierwotna nazwa fortu, gdzie ukryte były dokumenty carskie, co znajduje się pod krzyżem Traugutta i co tajnego znajdowało się w otworze wylotu gazów prochowych.Bilety w cenie 25 zł można kupić tylko elektronicznie: https://fort1709.evenea.pl/.

WOLA
17 września (niedziela) o godz. 12 przy bramie wejściowej na cmentarz ewangelicko – augsburski (ul. Młynarska 54/58) zacznie się spacer „Panteon warszawskich przemysłowców, finansistów i… czyli cmentarze ewangelickie z bliska”. Za co zbudowano prawdopodobnie największą kaplicę grobową w Warszawie? Kto piwem zalewał imperium rosyjskie? Dlaczego nekropolia ewangelicka służyła prawosławnym? Gdzie na cmentarzu spod uchylonego wieka trumny wysuwa się ręka? Dlaczego Kraków nie lubi prof. Lorentza i co z tym wspólnego ma pewna kobieta?” – tego dowiedzą się uczestnicy spaceru. Spacer odbywa się na zasadzie free tour, można zostawić napiwek.

PRAGA-PÓŁNOC
17 września (niedziela) o godz. 15 przy ul. Jagiellońskiej 52 (róg ul. Brechta) rozpocznie się spacer „Socrealizm Pragi II i cmentarz choleryczny”. „Osiedle Praga II uważane jest najczęściej za socrealistyczne i nazywane bywa „praskim MDMem”. Pokażemy, co było tam wcześniej, jak zmieniały się koncepcje stylistyczne osiedla w trakcie jego budowy (w tym odchodzenie od socrealizmu), jakie nowinki techniczne tam zastosowano. Wspomnimy też o osławionym więzieniu Toledo, które tam się znajdowało, a na koniec – dla chcących podjąć różne rodzaje ryzyka – wypad na cmentarz choleryczny” – zapowiadają organizatorzy. Spacer potrwa ok. 2,5 godziny.

ŚRÓDMIEŚCIE
17 września (niedziela) o godz. 17 przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie (skwer Matki Sybiraczki) Warszawa uczci 78. rocznicę napadu ZSRR na wschodnie kresy Rzeczypospolitej w 1939 r. W uroczystości udział weźmie Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. Program: przemówienia okolicznościowe, wspólna modlitwa, Apel pamięci i złożenie wieńców.

OCHOTA
17 września (niedziela) w godz. 17–19 na Polu Mokotowskim odbędzie się zlot mopsików oraz miłośników tej rasy. „Prosimy o zabranie kocykòw i wody dla pupili. Nie dokarmiamy nieswoich czworonogów” – przypominają organizatorzy.

Warszawski Serwis Prasowy

15 września 2017 12:51