0

Zaproszenia na weekend

Warszawa Powiśle - dworzec kolejowy na wylocie tunelu średnicowego.
Warszawa Powiśle – dworzec kolejowy na wylocie tunelu średnicowego.
fot. MPawlik

To ostatni weekend przed upragnionymi wakacjami! Warto zrelaksować się przed rozdaniem świadectw…

A kto ich nie otrzymuje też niech się wyluzuje.

SOBOTA

BIELANY

Piknik na Wolumenie

16 czerwca (sobota) o godz. 13
przy Stawach Brustmana przy ul. Wolumen rozpocznie się „Biało-czerwony Bielański Piknik”. W programie: prezentacje zespołów artystycznych BOK, koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Warszawianka”, gra terenowa, pokaz grupy rekonstrukcyjnej, animacje pod hasłem: „Polska wczoraj, dziś i jutro” – pracownia ceramiczna, pracownia wikliny, pracownia kwiatów polskich z krepiny, pracownia filcu artystycznego, warsztaty wycinanki ludowej, warsztaty kotylionowe, Duży format – plener malarski, warsztaty Ekotworzenia, Klub Gier Wszelakich, Mam to z Boku – mobilna pracownia sitodruku, mobilna pracownia eksperymentów w wykonaniu Małego Teatrzyku, „Od pomysłu do wydruku” – warsztaty druku 3D, malowanie buziek, kiermasz rękodzieła oraz produktów regionalnych i inne atrakcje. O godz. 18 zaplanowano koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.

MOKOTÓW

Żywność na Wyścigach

16 czerwca (sobota) od godz. 11
na Torze Służew trwać będzie piknik „Poznaj Dobrą Żywność”. Na miejscu będzie można odwiedzić stoiska z produktami od najlepszych producentów polskiej żywności, wziąć udział w pokazie kulinarnym, zapoznać się z ofertą wielu gospodarstw agroturystycznych czy odwiedzić wystawę zwierząt i zabytkowych maszyn rolniczych. O godz. 14.30 rozpocznie się 14. dzień wyścigowy tegorocznego sezonu, w trakcie którego rozegranych zostanie dziewięć gonitw. Najważniejszym wyścigiem dnia będzie bieg o Nagrodę Bandosa pod Patronatem Honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ciekawie zapowiada się tradycyjnie rywalizacja adeptów sztuki jeździeckiej – gonitwa uczniowska. Niedzielne wyścigi wystartują o godz. 14 i zakończą się o godz. 19. Spośród dziewięciu gonitw najważniejsze to te o Nagrodę Aschabada i o Puchar gen. Andersa pod Patronatem Honorowym Minister Anny Marii Anders.

MOKOTÓW

Piknik Japoński

16 czerwca (sobota) w godz. 11.30–19
w Służewskim Domu Kultury przy ul. Bacha 15 odbędzie się Matsuri – Piknik z Kulturą Japońską. Na scenie Matsuri wystąpią tancerze z Japonii, którzy nie tylko zaprezentują swoje umiejętności, lecz także zaproszą uczestników do wspólnej zabawy. Nie zabraknie także występów muzycznych i efektownych pokazów sztuk walki. Nie będą nudzić się dzieci – dla nich przygotowano atrakcyjne gry i zabawy zręcznościowe oraz origami. Miłośnicy kulinariów będą mogli spróbować rozmaitych japońskich smakołyków i przekonać się, jak bogata jest kuchnia Kraju Kwitnącej Wiśni. Chętni przymierzą tradycyjne letnie stroje i otrzymają swoje imię wykaligrafowane po japońsku. Chwili wytchnienia będzie można zażyć przy czarce wyśmienitej japońskiej herbaty – zapewniają organizatorzy.

PRAGA-POŁUDNIE

SOHO dla dzieci

16 czerwca (sobota) w godz. 11–18
w Soho Factory w hali nr 19 przy ul. Mińskiej 25 odbędzie się interaktywna akcja dla dzieci „Psoty w lesie”. Tego dnia Soho Factory zamieni się w niezwykły las, a leśni przewodnicy pokażą dzieciom, co w lesie piszczy – informują organizatorzy. Za sprawą interaktywnej akcji młodzi uczestnicy przeżyją niezapomniane przygody. Będą poznawać gatunki drzew, rozróżniać tropy zwierząt, bawić się w podchody, a także poznają rozmaitych mieszkańców lasu, pokonując przy tym rozmaite przeszkody. Akcję wyreżyserują Łukasz Kos, Bartosz Mazur i Justyna Sobczyk. Za scenografię odpowie Matylda Sałajewska. O koncepcję strojów zadba Anna Kaczkowska – tłumaczą.

URSUS

Dni Ursusa

16 czerwca (sobota) o godz. 15
na terenie parku Czechowickiego rozpocznie się impreza plenerowa z okazji Dni Ursusa. Tegoroczną gwiazdą będzie Shakin’ Stevens, który zagra swoje największe przeboje o godz. 20.30. Wcześniej na scenie pojawią się Francesco Napoli o godz. 17 oraz Natalia Nykiel o godz. 18.30. Oprócz koncertów na mieszkańców czekać będzie wiele atrakcji – dmuchany plac zabaw, trampolina, przejażdżki na kucykach, wioska indiańska, laserowy paintball, budowanie z klocków Lego, mobilna ścianka wspinaczkowa, piłkarzyki, pokazy klubów sportowych oraz konkursy dla dzieci i dorosłych. Podczas wydarzenia w godz. 15–20 zostanie uruchomiony czasowy punkt do głosowania mieszkańców na projekty budżetu partycypacyjnego.

URSYNÓW

Impreza na Kajakowej

16 czerwca (sobota) o godz. 14
przy ul. Kajakowej 12B odbędzie się oficjalne otwarcie Miejsca Aktywności Lokalnej w Dzielnicowym Ośrodku Kultury Ursynów. Podczas otwarcia wystąpią dzieci z przedszkoli i ze szkół z Zielonego Ursynowa, odbędą się rozgrywki w scrabble, pokazy gigantycznych baniek mydlanych, malowanie buziek i tatuaży oraz gry i zabawy z animatorem. Na wszystkie dzieci będzie czekała darmowa wata cukrowa. Chętni będą mogli wziąć udział w zajęciach jogi na trawie. Będzie można także porozmawiać z mieszkańcami, którzy wyrazili chęć poprowadzenia różnych sąsiedzkich aktywności.

WAWER

Piknik Historyczny

16 czerwca (sobota) w godz. 11–18
na Plaży Romantycznej odbędzie się Wawerski Piknik Historyczny. Rekonstrukcja bitwy falenickiej z 1939 r., ekspozycje pojazdów militarnych, a także pokaz międzywojennej mody plażowej to tylko niektóre zaplanowane atrakcje. W pikniku weźmie udział ok. 50 rekonstruktorów. Goście będą mieli okazję zobaczyć kilkanaście historycznych pojazdów wojskowych.

WAWER

Piknik Historyczny

16 czerwca (sobota) w godz. 11–18
na Plaży Romantycznej przy ul. Rychnowskiej odbędzie się Wawerski Piknik Historyczny. Zaplanowano m.in. rekonstrukcję bitwy falenickiej z 1939 r., ekspozycje pojazdów militarnych, a także pokaz międzywojennej mody plażowej. „We wrześniu 1939 r. oddziały 13. Dywizji Piechoty Strzelców Kresowych, po ich porażce w bitwie pod Tomaszowem Mazowieckim, podjęły próbę przebicia się do Warszawy od strony Falenicy i Miedzeszyna. Wraz z żołnierzami 3. Lubelskiego Dywizjonu Artylerii Konnej ułani stoczyli zacięty bój z Niemcami 19 września 1939 r. W jego czasie poległo kilkudziesięciu polskich żołnierzy. Pozostali podjęli próbę przeprawienia się przez Wisłę. Udało się to ok. 600 żołnierzom, ale w trakcie przebijania się kilkuset poległo na terenie Zerznia i Błot. Około 1,7 tys. Polaków dostało się do niemieckiej niewoli” – przypominają urzędnicy.

WOLA

6 pikników w ramach Pikników

16 czerwca (sobota) w godz. 10–14
na Woli odbędą się Wolskie Pikniki Rodzinne. Ich głównym tematem będzie 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Łącznie lokalizacji będzie sześć. W programie każdej z imprez znajdują się elementy stałe, takie jak m.in. inscenizacje i rekonstrukcje historyczne, występy artystyczne, konkursy z nagrodami, zawody sportowe czy animacje plastyczne. Jednak w każdej lokalizacji na uczestników czekać będą także wyjątkowe atrakcje. Na ul. Grenady znajdziemy m.in. obozowisko 236. Pułku Piechoty, replikę samochodu pancernego Jeffery-Poplawko czy miotacz bomb z 1914 r. W Szkole Podstawowej przy ul. Kasprzaka 1/3 odbędzie się piknik historyczny „Polskie drogi do niepodległości”, w tym wystawa sprzętu i uzbrojenia wojsk polskich z lat 1918–1920. W szkole przy ul. Smoczej 19 uczestnicy będę mogli podziwiać samochód pancerny Chwat, a także 3. Barykadę Orląt Lwowskich i Przemyskich. Na Kole na odwiedzających będą czekać trzy namioty historyczne, w Szkole Podstawowej nr 236 na ul. Elekcyjnej 21/23 – sanitarny punkt medyczny z personelem i pełnym wyposażeniem, a w Szkole Podstawowej nr 139 przy ul. Syreny 5/7 uczestnicy wezmą udział w zajęciach plastycznych oraz wystawie fotografii.

WOLA

Hrabi w Sowińskim

16 czerwca (sobota) o godz. 20
w parku Sowińskiego odbędzie się występ kabaretu HRABI. Członkowie kabaretu przedstawią swoje zdanie na temat małżeństwa. „Gdy powiesz: »TAK«. Gdy powiesz: »Nie«” – ominie Cię widok zwleczonego i potarganego faceta na twojej kanapie. Ominie Cię jej wieczne narzekanie i zajęta w strategicznych chwilach łazienka. Przemyśl to! Jeszcze możesz rzucić welonem, krawatem… czym tam chcesz i gnać przed siebie, ile sił. Ku wolności, ku pustce. Ale gdy powiesz: »Tak« – otworzy się przed Tobą nowa przestrzeń. Ogromna i pełna przygód. Przecież tam jest fajnie, miło, ciepło… Ona będzie przy Tobie zawsze, gdy się obudzisz. Wstanie, kawy naparzy, jajecznicę na pomidorach zrobi. Mało? Przytuli się. Mało? Dziewczyno – on będzie zawsze zalegał w łóżku w czasie, gdy Ty w kuchni jajecznicę na pomidorach będziesz robić. Czy to nie szczęście właśnie? Podarujcie sobie tę chwilę nieuwagi i pobierajcie się. A nawet, jeśli się rozwód zdarzy, bo wiadomo, że człowiek w krzakach zagapić się może, to z rozwodu mogą być dwa śluby! Czyli zysk. Hrabi zajmuje stanowisko: Ślub – TAK”. Ceny biletów wahają się w kwocie 30–60 zł i są dostępne na stronie Biletyna.pl.

WARSZAWA

Wycieczki po dworcach

16, 23, 30 czerwca (soboty) o godz. 10 i 12 na warszawskich dworcach odbędą się wycieczki z przewodnikiem. O godz. 10 przewodnik czekać będzie przy wejściu do stacji Warszawa-Ochota przy Al. Jerozolimskich 58, natomiast o godz. 12 przy kasach dworca Warszawa Wschodnia. Znakiem rozpoznawczym przewodników będą czapki z napisem: „Fundacja Grupy PKP”. Chęć uczestnictwa w wycieczkach można wysyłać na adres: przewodnikdc@pkp.pl. Liczba miejsc na poszczególne terminy jest ograniczona. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

NIEDZIELA

MOKOTÓW

Rowerzyści na Mokotowie

17 czerwca (niedziela) w godz. 8
przy ul. Broniwoja w pobliżu skweru Grupy AK „Granat” rozpocznie się II Mokotowskie Kryterium Kolarskie o Puchar Burmistrza Mokotowa z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Będą ścigać się przedszkolaki, dzieci i młodzież; samorządowcy i służby mundurowe, a także oddzielnie amatorzy na rowerach górskich i szosowych. Niezwykle widowiskowa runda liczy 2000 metrów i prowadzi głównymi ulicami warszawskiego Mokotowa, m.in. Puławską i al. Niepodległości. Trasa wyścigu będzie całkowicie zamknięta dla ruchu pojazdów – informują urzędnicy. Zapisy będą trwały w godz. 8–13, wyścigi górskie zaplanowano w godz. 10.30–11.40, a wyścigi szosowe w godz. 12.10–15.30. Szczegóły na stronie urzędu dzielnicy.

MOKOTÓW

Mokotowski piknik niepodległościowy

17 czerwca (niedziela) godzina rozpoczęcia 11:00

Służewski Dom Kultury w Dzielnicy Mokotów zaprasza na Mokotowski Piknik Niepodległościowy wraz z koncertem Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.
Wstęp: wolny
Miejsce: skwer AK Granat (róg ul. Puławskiej i Woronicza)

MOKOTÓW

Spacer wokół Jeziorka Czerniakowskiego

17 czerwca (niedziela) godzina rozpoczęcia 12:00
Przemek Pasek (czyli Fundacja Ja Wisła) i Dom Spotkań z Historią zapraszają nad Jeziorko Czerniakowskie. Spotykamy się o godz. 12:00 przed mostem nad Jeziorkiem od strony ul. Gołkowskiej.
Dlaczego Jeziorko Czerniakowskie jest rezerwatem przyrody? Co o nim wiemy? W trakcie spaceru poznamy prawdy i mity na jego temat.
Legenda głosi, że Jeziorko Czerniakowskie powstało w ciągu jednej mroźnej nocy. Podobno jest starsze niż egipskie piramidy i głębokie na sześć metrów. Jakie jeszcze tajemnice w sobie kryje? Zapraszamy na spacer wokół jeziorka.
Wydarzenie potrwa około 3 godzin. Jego pierwsza, krótsza część jest dostępna dla osób niepełnosprawnych i dzieci w wózkach. Zbieramy się przed mostem nad Jeziorkiem od strony ul. Gołkowskiej. Prowadzenie:

OCHOTA

Parada z Białobrzeskiej na Szczęśliwice

17 czerwca (niedziela) o godz. 12
u zbiegu ulic Białobrzeskiej i Częstochowskiej rozpocznie się przemarsz ulicami Ochoty, który zakończy się rodzinnym piknikiem w parku Szczęśliwickim. Trasa parady: ul. Białobrzeska – ul. Opaczewska – ul. Bohaterów Września – ul. Drawska – park Szczęśliwicki. „Można dołączyć w dowolnym momencie” – zachęcają urzędnicy. W imprezie udział wezmą uczniowie z ochockich placówek oświatowych – przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i średnich, rodzice, opiekunowie, kombatanci, organizacje pozarządowe, grupy rekonstrukcyjne i mieszkańcy. Każdy jest mile widziany. Stroje dowolne, akcenty biało-czerwone zalecane.

PRAGA-POŁUDNIE

Saskokępska Garażówka

17 czerwca (niedziela)
na Saskiej Kępie odbędzie się 12. edycja Wyprzedaży Garażowej. Adresem wydarzenia jest cała dzielnica. „Nie wystawiamy się w jednym konkretnym punkcie. Mieszkańcy otwierają swoje ogródki. W chwili obecnej mamy 120 zgłoszeń, które pewnie urosną do 150. Co oznacza, że będzie 150 punktów na terenie całej Saskiej Kępy, które będzie można odwiedzić” – informują organizatorzy. „Co roku mieszkańcy Saskiej Kępy otwierają swoje ogródki dla przechodniów. Wzorem przeniesionym z tradycji amerykańskiej, wystawiają na terenie swojej posiadłości produkty z drugiej ręki, które osoby odwiedzające w tym dniu Kępę mogą zakupić. Ceny produktów zazwyczaj są symboliczne, jako że mieszkańcom zależy głównie na dobrej zabawie i mile spędzonym czasie w towarzystwie sąsiadów” – dodają.

ŚRÓDMIEŚCIE

Koncerty w Łazienkach

17 czerwca(niedziela) w godzinach 16:00 – 17:00.
Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich
W tę niedzielę koncertować będą:

  • o 12:00 Bartosz Skłodowski
  • o 16:00 Maciej Zagórski

ŚRÓDMIEŚCIE

Zawody SUMO Robotów

17 czerwca(niedziela) godzina rozpoczęcia: 9:00
Politechnika Warszawska, Wydział Transportu przy ul. Koszykowej 75 zaprasza na niecodzienne zawody. Roboty ponownie zaatakują Politechnikę Warszawską! Dzieci z całej Polski przyjadą, aby pokazać swoje programistyczne umiejętności i wziąć udział w zawodach SUMO Robotów LEGO! Wydarzenie organizowane jest przez Fundację Dociekliwego Alberta jest przeznaczony dla rodziców i dzieci ze szkół podstawowych, które zafascynowane są światem robotów! Moc atrakcji i emocji gwarantowany! Robo-piłkarze – wyjątkowe warsztaty TwojRobot.pl dostępne dla każdego dziecka!
Bezpłatny udział tylko dla widzów.
Udział w zawodach, konkursie i warsztatach – płatne!
Wstęp i zwiedzanie – darmowe.

  1. Główną atrakcją będą oczywiście zawody SUMO robotów, podczas których dzieci własnoręcznie zbudują i zaprogramują roboty do walk. W wydarzeniu tym może wziąć udział każdy uczeń szkoły podstawowej. Co roku ponad setka dzieci zjeżdża się z całej Polski, by wziąć udział w konkursie. Co najważniejsze, ci młodzi naukowcy mogą pochwalić się wiedzą z programowania często na poziomie akademickim! [udział w zawodach jest płatny!]
  2. Drugą propozycją jest „Konkurs Freestyle”, który łączy pokolenia! Dziecko wraz z rodzicem może wspólnie przygotować wyjątkowego i funkcjonalnego robota, którego przyniosą w dniu zawodów. Tu kreatywność odgrywa największe znaczenie, głównym zadaniem jest zbudowanie robota z dowolnego materiału i przedstawienie publiczności. Doskonałym przykładem jest Mateusz z Konina, który wraz z dziadkiem w zeszłym roku przygotował robota grającego na cymbałkach, a przy okazji nauczył dziadka programować.
    [udział w konkursie jest płatny!]
  3. Dla zwiedzających:
    10:00-17:30 stanowiska do zwiedzania [bezpłatnie] + warsztaty z robotyki i programowania co godzinę [płatne!]

Zawodników, kibiców i odwiedzających, którzy przyjdą tego dnia na Politechnikę Warszawską, czeka wiele atrakcji. Zaczynając od warsztatów z robotyki TwojRobot.pl pt. „Robo-piłkarz” dla najmłodszych dzieci, które uwielbiają tworzyć i bawić się klockami LEGO, po pokaz VR, podczas których będzie można zaprojektować swój pokój! Dzieci będą mogły zmierzyć się z misją Minecrafta, robotycznymi Angry Birds, a także przejść przez labirynt sterowanym przez tablet robotem. Organizatorzy przygotowali również pokaz nowych technologii kół naukowych Politechniki Warszawskiej, jak i instruktorów Twojrobot.pl. Jest to idealna okazja, by rozwinąć pasję, rozbudzić chęć poznawania świata i dać dzieciom szansę na niesamowitą przygodę z nauką!

Wydarzenie odbędzie się 17 czerwca 2018 roku w godzinach od 9.00 do 18.00 a studenci serdecznie zapraszają wszystkich uczniów szkół podstawowych wraz z rodzicami do udziału w wydarzeniu.

PRAGA POŁUDNIE

Wyprzedaż Garażowa na Saskiej Kępie

17 czerwca(niedziela) w godzina rozpoczęcia: 10:00
XII edycja Wyprzedaży Garażowej na Saskiej Kępie. Adresem wydarzenia jest cała dzielnica. Nie wystawiamy się w jednym konkretnym punkcie. Mieszkańcy otwierają swoje ogródki. Co roku mieszkańcy Saskiej Kępy otwierają swoje ogródki dla przechodniów. Wzorem przeniesionym z tradycji amerykańskiej, wystawiają na terenie swojej posiadłości produkty z drugiej ręki, które osoby odwiedzające w tym dniu Kępę mogą zakupić. Ceny produktów zazwyczaj są symboliczne, jako że mieszkańcom zależy głównie na dobrej zabawie i mile spędzonym czasie w towarzystwie sąsiadów.

TARGÓWEK

Wycieczka wgłąb stacji Metro Targówek

17 czerwca (niedziela) godzina rozpoczęcia: 10:00
Zwiedzanie budowanej stacji II linii metra – Targówek przy skrzyżowaniu ul. Pratulińskiej z M. Ossowskiego. Stacja metra Targówek II linii metra odsłoni swoje tajemnice przed warszawiakami – w niedzielę 17 czerwca zapraszamy do zwiedzania stacji budowanej przy skrzyżowaniu ul. Pratulińskiej z M. Ossowskiego.
Niedziela 17 czerwca będzie dniem otwartym na placu budowy stacji Targówek rozbudowywanej II linii metra. Stacja będzie otwarta dla zwiedzających w godz. 10.00 -15.00. Goście zejdą zbudowanym w stanie surowym wejściem na poziom -1 czyli na antresolę a potem na poziom -2 czyli peron. Z peronu można będzie m.in. zobaczyć jak budowane jest torowisko, montowane instalacje techniczne podziemnej kolei, a także podziemną halę rozjazdów czyli to, czego nie widać gdy metro już kursuje.
Warunkiem udziału w wydarzeniu jest przyniesienie wydrukowanego i podpisanego regulaminu wydarzenia, który można znaleźć tutaj -> [link]
Zasady uczestnictwa w dniu otwartym:
Wejście na teren stacji będzie przy ul. M. Ossowskiego. Ze względu na etap budowy nie było możliwe przygotowanie trasy dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami, poruszających się na wózkach oraz dzieci wymagających w nich przewożenia.
Zwiedzający nie mogą być pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Wymagany jest odpowiedni strój:

  • kryte obuwie na twardej podeszwie;
  • długie spodnie;
  • kask ochronny oraz kamizelka odblaskowa (uczestnicy otrzymają na placu budowy).

Wykonawca ma prawo odmówić wstępu na budowę osobom, których zachowanie wskazuje na stan po spożyciu alkoholu lub środków odurzających, a strój nie jest zgodny z wymaganiami. Może też odmówić zwiedzającemu dalszej wycieczki po placu budowy, jeżeli kierowane przez niego prośby zostaną przez zwiedzającego zignorowane. Wszystkie ograniczenia są tylko i wyłącznie dla bezpieczeństwa zwiedzających.

MODLIN

Festiwal Fantastyki w Modlinie

Do 17 czerwca (niedziela)
w Garnizonie Modlin przy ul. Bema 200C trwa Festiwal Fantastyki. Festiwal Cytadela odbywa się po raz drugi na terenie zabytkowej Twierdzy Modlin. Wszystkie atrakcje odbywają się na dziedzińcu fortyfikacji oraz w części najdłuższego budynku Europy. Na miejscu dostępne są bloki: literacki, filmowy, serialowy, popularnonaukowy, komiksowy, warsztatowy i pokazowy. Będzie również blok mangi i anime. Nie zabraknie sesji RPG i LARP-ów. Miłośnicy planszówek, karcianek i systemów bitewnych odnajdą się w dames roomie. Jest także blok gier elektronicznych. Artyści zaprezentują swoje prace związane z fantastyką. Projektanci mody alternatywnej pokażą swoje kreacje, a wystawcy zjechali się z całego kraju.

 

15 czerwca 2018 10:34
[fbcomments]