0

Powakacyjne koncerty

Ralph Kaminski zaprasza
Ralph Kaminski – zaprasza
fot. Materiał Organizatora

Koniec wakacji blisko, warto więc pomyśleć o wrześniowych koncertach. Kilka z nich prezentuje Roman Soroczyński.

Powoli (a może i szybko) kończą się wakacje, a wraz z nimi wakacyjne festiwale. Jednym z nich jest proponowany na naszej stronie Muzyczny Kazimierz (zob. https://www.warszawa.pl/podwojny-muzyczny-kazimierz/). Zwieńczeniem tego przedsięwzięcia będzie Bal u Rafała – wyjątkowy koncert Ralpha Kaminskiego oraz towarzyszących artyście muzyków ze składu My Best Band In The World. Już 25 sierpnia 2023 roku w Kamieniołomach wybrzmią m.in. takie hity artysty, jak Duchy, Krystyna, Planeta i ja, Pies czy tytułowy Bal u Rafała.

Z kolei na przełomie sierpnia i wrześnie zostanie zorganizowana dwudziesta edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Portal www.warszawa.pl sprawuje patronat medialny nad tym przedsięwzięciem i już zapowiadaliśmy je na naszej stronie (zob. https://www.warszawa.pl/jubileuszowy-festiwal/). Niedługo pojawią się kolejne zapowiedzi oraz relacje.

Sądzę, że dużym wydarzeniem okresu powakacyjnego będzie AAA! ABSOLUTNIE WYJĄTKOWY KONCERT URODZINOWY, którego gospodynią będzie Maria Peszek. 9 września 2023 roku artystka kończy 50 lat i z tej okazji przygotowuje dla swoich fanów niezwykły koncert w warszawskim klubie Stodoła.

Maria Peszek w plenerze
Maria Peszek – w plenerze
fot. Materiał Organizatora

Przez dziesięć lat aktywności aktorskiej Maria Peszek grała u najważniejszych reżyserów teatralnych i filmowych, tworząc wiele nagradzanych ról. Współpracowała między innymi z Jerzym Grzegorzewskim, Piotrem Łazarkiewiczem, Agnieszką Holland, Piotrem Szulkinem, Kazimierzem Kutzem, Krystianem Lupą. Od 2005 roku koncentruje się głównie na twórczości muzycznej, która okazała się jej prawdziwą pasją. Wydała pięć albumów solowych: miasto mania, Maria Awaria, Jezus Maria Peszek, Karabin, Ave Maria. Każdy z nich wywoływał medialną burzę i jednocześnie okazywał się artystycznym i komercyjnym sukcesem. Zagrała ponad 500 koncertów w Polsce i za granicą, na scenach klubowych oraz na najważniejszych polskich i europejskich festiwalach. Laureatka prestiżowych nagród: Paszportu „Polityki”, Fryderyków, Wdech „Gazety Wyborczej” i Fenomenu „Przekroju”. Przez pięć lat prowadziła w Radiu Roxy swój autorski program „Radio Maria”. W 2022 roku ukazał się literacki debiut Marii Peszek Naku*wiam zen: szczera do bólu, porywająca książka o nieszablonowej relacji dwojga wybitnych artystów, którzy są także ojcem i córką, będąca zapisem rozmów Marii Peszek z Janem Peszkiem. Warto nadmienić, że wrześniowe wydarzenie będzie wyjątkowe również dlatego, iż zamyka ono pewien rozdział artystyczny, po którym Maria Peszek zapowiada przerwę w koncertach.

Tydzień później, 16 września, ze sceny Stodoły zabrzmi inny rodzaj muzyki. Zaprezentuje ją Frans Zimmer, znany jako Alle Farben – DJ i producent muzyki klubowej. Jego pierwszy wielki hit, She Moves, miał premierę w 2014 roku. Artysta wydał wiele przebojów, m.in. Supergirl, Bad Ideas, Please Tell Rosie, Fading, Only Thing We Know, Little Hollywood. Współpracował z takimi gwiazdami, jak Robin Schulz, James Blunt, Steve Aoki i Icona Pop. Gra ponad 150 koncertów rocznie i uświetnił m.in. sceny Tomorrowland, Lollapalooza, Parookaville i Sziget Festival. Uwielbia występować przed tysiącami ludzi. Na swoim koncie ma oszałamiające 2 miliardy odsłuchań, 32 Diamentowe, Platynowe i Złote nagrody od Europy po Azję, 12 hitów top 10 w Europie i cztery hity #1 w Niemczech.

Następny weekend będzie okazją do kolejnych jubileuszy w Stodole. W sobotę, 23 września – po spektakularnym sukcesie koncertu z okazji 10-lecia w rodzinnym Krakowie, w odpowiedzi na ogromne zainteresowanie fanów – Kraków Street Band wystąpi z tym samym programem również w stolicy. Na scenie do KSB dołączą: Wojtek Waglewski, Kwiat Jabłoni, Marek Raduli i Jorgos Skolias. Zabrzmią zarówno utwory znane z energicznych koncertów formacji jak i nowe aranżacje piosenek zaproszonych gości.

Kraków Street Band przed trasą
Kraków Street Band – przed trasą
fot. Materiał Organizatora

Kraków Street Band – to zespół, który w ekspresowym tempie stał się wizytówką zarówno swego rodzinnego miasta, jak i polskiej sceny muzycznej. Grupa od kilku lat, nie zwalniając tempa, zdobywa coraz większą popularność, zgrabnie balansując między nowoczesnym folkiem, jazzem i bluesem. Zespół zagrał niezliczoną ilość koncertów zarówno klubowych, jak i festiwalowych (m.in. Pol’and’Rock, czy węgierski Sziget), a płyta Going Away otrzymała nominację do nagrody Fryderyki 2019 w kategorii Album Roku Blues / Country. W trakcie koncertu w Warszawie zespół wykona swoje największe przeboje, które zdobyły uznanie fanów na przestrzeni ostatniej dekady. Połączenie ich talentu z umiejętnościami wspomnianych gości gwarantuje wyjątkowe interpretacje znanych utworów – zarówno gospodarzy, jak i zaproszonych artystów.

Dzień później, 24 września, The Cinematic Orchestra zaprezentuje w Klubie Stodoła reedycję kultowego albumu Man With A Movie Camera, w 20 rocznicę jego premiery. Podczas koncertu usłyszymy utwory z tej płyty i inne kompozycje zespołu z nowymi wizualizacjami.

Legendarni The Cinematic Orchestra pod wodzą lidera, Jasona Swinscoe’a, wypracowali unikalny styl na przecięciu jazzowej melancholii i sugestywności filmowych soundtracków. Od czasu przełomowego debiutu Motion zespół sprzedał setki tysięcy płyt, a ich najpopularniejszy utwór To Build A Home ma w serwisach streamingowych setki milionów odtworzeń. Kompozycje grupy znają też widzowie takich seriali i filmów, jak „Orange Is The New Black” czy „Homeland”. Z kolei utwór Arrival Of The Birds wybrzmiewa w nagrodzonym Oscarem obrazie „Teoria wszystkiego”. The Cinematic Orchestra  współpracują z najwybitniejszymi instrumentalistami, nagrywali także ze znakomitymi głosami muzycznej sceny, takimi jak Fontella Bass, Patrick Watson, Roots Manuva, Lou Rhodes czy Moses Sumney.

Fascynacja kinem podsunęła muzykom nazwę zespołu, a także pomysł na jedno z ich klasycznych wydawnictw: Man With A Movie Camera. Jest to soundtrack do przedwojennego niemego dokumentu Dzigi Vertova, który powstał na zlecenie festiwalu filmowego w Porto. Premiera odbyła się w historycznym Coliseu Porto, i zakończyła się owacją na stojąco. Od tego czasu The Cinematic Orchestra prezentowali ten repertuar m.in. w londyńskim Barbican, nowojorskim Winter Garden czy w Sydney Opera House.

Przy okazji warto nadmienić, że – nakręcony w okresie sowieckim – film Vertova w plebiscycie, wydawanego przez British Film Institute, prestiżowego magazynu „Sight And Sound” znalazł się wśród najważniejszych arcydzieł w historii kina. Także Ukraiński Instytut Filmowy uznał go za jeden z trzech najwybitniejszych ukraińskich filmów wszech czasów.

Końcówka września 2023 roku będzie jedną z ostatnich szans, by wziąć udział w spektaklu, który inteligentnie, z poczuciem humoru i bezlitosną prawdą przygląda się instytucji małżeństwa. Kabaret Hrabi w swoim programie Gdy powiesz: TAK zaprasza do Klubu Stodoła na niezapomnianą podróż przez życie w duecie. W ramach trasy pożegnalnej tego spektaklu Joanna Kołaczkowska, Dariusz Kamys, Tomasz Majer, Łukasz Pietsch oraz zespół weselny Bon Ton (Waldemar Franczyk, Karol Pietsch, Grzegorz Piotrowski, Bartek Pietsch, Paweł Pietsch) wystąpią trzy razy – 25 i 26 września.

Kabaret HRABI Gdy powiesz: TAK
Kabaret HRABI – Gdy powiesz: TAK
fot. Materiał Organizatora

Gdy powiesz: „Nie” – ominie Cię widok potarganego i rozwleczonego na twojej kanapie faceta, ominie Cię jej wieczne narzekanie i zajęta w strategicznych chwilach łazienka. Przemyśl to! Jeszcze możesz rzucić welonem, krawatem… czym tam chcesz i gnać przed siebie ile sił. Ku wolności, ku pustce.

Ale – gdy powiesz: „Tak” – otworzy się przed Tobą nowa przestrzeń. Ogromna i pełna przygód. Przecież tam jest fajnie, miło, ciepło… Ona będzie przy Tobie zawsze, gdy się obudzisz. Wstanie, kawy naparzy, jajecznicę na pomidorach zrobi. Mało? Przytuli się. Mało? Dziewczyno – on będzie zawsze zalegał w łóżku w czasie, gdy Ty w kuchni będziesz kroić chleb. Czy to nie szczęście właśnie? Podarujcie sobie tę chwilę nieuwagi i pobierajcie się. A nawet jak się rozwód zdarzy, bo wiadomo, że człowiek się może zagapić, to z rozwodu mogą być dwa śluby. Czyli zysk. Hrabi zajmuje zatem stanowcze stanowisko. Ślub – TAK.

Jedne wydarzenia zbliżają się do swojej końcówki, a inne mają premiery. I oto 29 września 2023 roku odbędzie się w Klubie Stodoła, kilkukrotnie przekładany, premierowy koncert duetu PORTER/KARCZEWSKA.

Urodzony w Walii John Porter jest jednym z najbardziej cenionych muzyków rockowych w Polsce, znanym m.in. z pierwszego składu grupy Maanam, Porter Bandu, płyt solowych oraz albumów nagranych z Anitą Lipnicką. Ich wspólne Nieprzyzwoite piosenki otrzymały status „Platynowej płyty” oraz Fryderyka za „Najlepszy album”. W roku 2016 Porter nagrał duet z Adamem Nergalem Darskim Me and That Man, z którego powstał album Songs of Love and Death. W 2019 roku ukazał się album Philosophia duetu Mazolewski&Porter.

PORTER/KARCZEWSKA duet
PORTER/KARCZEWSKA – duet
fot. Materiał Organizatora

Tym razem John Porter zaprezentuje się w duecie z Agatą Karczewską – jedną z najciekawszych reprezentantek młodego pokolenia na polskiej scenie muzycznej. Warszawska singer-songwriterka tworzy muzykę z pogranicza amerykańskiego folku i country. W 2019 roku ukazał się jej debiutancki album I’m Not Good at Having Fun, który otrzymał nominację do Fryderyka w kategorii „Album roku blues”. Rok później artystka zakwalifikowała się do finału prestiżowego amerykańskiego konkursu International Songwriting Competition.

Artyści przedstawią album On The Wrong Planet, który rozpoczęli nagrywać w sierpniu 2022 roku.

Bilety na wszystkie wydarzenia organizowane w Klubie Stodoła, są dostępne w kasie Klubu oraz w sprzedaży internetowej – za pośrednictwem stron stodola.pl i ticketclub.pl.

20 sierpnia 2023 11:30
[fbcomments]