0

Zaproszenia na weekend

Syrenka Warszawska - znad Wisły
Syrenka Warszawska – znad Wisły
fot. MPawlik

Przed nami kobiecy weekend. A zasadniczo to jego połowa, czyli kobieca niedziela. Dostosowaliśmy zaproszenia.

sobota

PRAGA-PÓŁNOC

Napraw coś wreszcie!

7 marca (sobota) w godz. 11:00-16:00
w Centrum Kreatywności Targowa przy ul. Targowej 56 na Warszawiaków będą czekać specjaliści, którzy bezpłatnie pomogą naprawić zepsute przedmioty.

A wszystko to w miłej, sąsiedzkiej atmosferze, przy ciastku i kawie. Naprawimy: drobne AGD/RTV, elektronikę, rowery, biżuterię, ubrania i komputery, wyczyścimy buty i skleimy wszystko co tego wymaga

– informują organizatorzy. Będzie można wziąć udział w bezpłatnych warsztatach, spotkaniach i obejrzeć wystawę zdjęć #NoBeautyInPlastic.

PRAGA-PÓŁNOC

Spacer Ząbkowską

7 marca (sobota) o godz. 13:00
przy ul. Targowej 62 odbędzie się spacer Legendarna Ząbkowska od podwórka i od frontu.

Ząbkowska to jedna z najsłynniejszych w Polsce ulic. Na spacerze przyjrzymy się jej dokładnie – który zabytek jest prawdziwy, a który jest atrapą, z kiedy są blizny na ścianach po kulach i odłamkach, co kryją podwórka, gdzie są warte odwiedzenia knajpki, gdzie są kapliczki i fabryczki o których wiemy wszyscy, a gdzie są te, o których nie pamięta prawie nikt; gdzie były żydowskie modlitewnie, a gdzie siedziba socjalistycznego Bundu, kto projektował praski modernizm, a kto budynki przemysłowe i co oprócz wódki produkował przemysł przy tej ulicy

– opisują organizatorzy.

PRAGA PÓŁNOC

Śladem Klawych Warszawianek

7 marca (sobota) o godz. 14:00
Szkolny Klub Turystyczno – Krajoznawczy PTTK Dreptaki zaprasza na wyjątkowy spacer – w przededniu Święta Kobiet – Klawych Warszawianek i nie tylko. Podczas pełnego niespodzianek spotkania opiszą sylwetki i historie wielkich kobiet, które zmieniły życie Warszawy i nie tylko.

Zaczynamy o 14.00 pod Szkołą Podstawową nr 30 od ul. Korsaka – kończymy ok. 17.30 – w trakcie ekskursji zapraszamy do wizyty w Centrum Nauki Kopernik – ponieważ mamy jedynie 40 wejściówek – z czego 20 już zajętych – to na samo wejście do CNK o godz. 15.20 mamy jedynie 20 miejsc – prosimy o wzięcie tego pod uwagę.
Będziemy brać po uwagę kolejność zgłoszeń.

  • 00 – SP 30 – od ul. Korsaka
  • 20 – wejście do CNK (będą mogli w nim pozostać goście spoza SP30)
  • 30 – powrót pod Szkołę.

ŚRÓDMIEŚCIE

Dziewczyny do… bębnów!

7 marca (sobota) o godz. 10:00
Zgrana sekcja rytmiczna, czyli Agnieszka Trzeszczak i Zuzanna Ossowska, organizuje warsztaty perkusyjne w Drum Academy. Są to bezpłatne zajęcia, na których wszystkie dziewczyny, niezależnie od wieku i muzycznych doświadczeń, mogą usiąść za bębnami.
Edycja otwartych warsztatów Drum Fitness odbędzie się z okazji Dnia Kobiet – w sobotę 7 marca o 10.00 w siedzibie Drum Academy w Al. Jerozolimskich 117 (niedaleko pl. Starynkiewicza).
Więcej: [LINK]

ŚRÓDMIEŚCIE

Dzień otwarty u muzyków

7 marca (sobota) w godzinach 10:00 – 16:00
Dzień otwarty Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Zaprasza oczywiście Uniwersytet Muzyczny na ul. Okólnik 2. Zaprasza zarówno kandydatów na studia, jak również wszystkich chętnych, którzy chcieliby poznać ofertę i niezwykłą atmosferę naszej Uczelni.
W programie Dnia Otwartego znajdują się:

  • bezpłatne konsultacje z pedagogami,
  • kilkanaście wyjątkowych prezentacji artystycznych,
  • otwarte pianistyczne kursy mistrzowskie dla kandydatów (wymagane zgłoszenie),
  • spotkania z wykładowcami
  • informacje o egzaminach wstępnych.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny!

ŚRÓDMIEŚCIE

Historia odbudowy Warszawy

7 marca (sobota) o godz. 16:00
w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20 odbędzie się spotkanie inaugurujące program upamiętnienia 75. rocznicy odbudowy stolicy „BudujeMy! Rocznica odbudowy Warszawy”. Odbędzie się ono w 120. rocznicę urodzin profesora Jana Zachwatowicza, któremu poświęcone będzie wydarzenie.

NIEDZIELA

PRAGA PÓŁNOC

Spacer Pragą bohaterek

8 marca (niedziela) o godzinie 13:00
Słynne kobiety Pragi – w Dzień Kobiet spacer-prezent z nagrodami. Praska Ferajna i Karol Bulski zapraszają na ul. Floriańską 14 (róg al. Solidarności).

Praga bohaterek – bohaterki Pragi to spacer szlakiem miejsc związanych z kobietami, które wywarły wielki wpływ na Pragę. Rewolucjonistki i konserwatystki różnych narodowości, artystki i businesswoman różnych epok, wyznawczynie różnych religii (a nawet duchowne!) i ateistki, znane arystokratki i zwykle służące, Twarde i uparte gdy trzeba, a gdy można – pełne kobiecego ciepła. Te które zginęły za ojczyznę jako nastolatki i te, które żyły ponad wiek.
W trakcie spaceru odwiedzimy także klasztor najbardziej praskiego zakonu – sióstr loretanek.
Wszyscy uczestnicy – bez względu na płeć – na koniec otrzymają ufundowane przez Muzeum Polskiej Wódki kupony zniżkowe na zwiedzanie, a Panie mogą wygrać pamiątki i bilety do Muzeum (bilety oczywiście z wliczoną degustacją).

  • SPACER w niedzielę, 8 marca, start o godz. 13:00
  • Spotkanie: ul. Floriańska 14 (róg al. Solidarności)
  • Spacer potrwa ok. 2.5 godziny

Spacer nie jest biletowany, ale na zakończenie bardzo mile widziany suty pourboire, któy – tego dnia dotyczy to tylko panów. Ósmego marca Panie nic nie płacą.

ŚRÓDMIEŚCIE

Rekreacyjny Dzień Kobiet.

8 marca (niedziela) o godz. 11:00
w OSiR Polna przy ul. Polnej 7a odbędzie się Dzień Kobiet w OSiR Polna 2020.

Zapraszamy na specjalny maraton aqua aerobiku z okazji Waszego […] Będzie czekać na Was dużo pozytywnych i sportowych emocji. Zajęcia poprowadzą nasze pozytywnie zakręcone instruktorki Gosia i Ania, które możecie spotkać na zacięciach w ciągu tygodnia. Podczas maratonu każde zajęcia trwają 30 minut. Pamiętajcie, że możecie dołączyć w dowolnym momencie, albo ćwiczyć razem z nami przez całe 2 godziny. Będzie wesoło, energicznie i spalicie z nami w wodzie dużo kalorii. Zabierzcie ze sobą koleżanki i bawcie się razem z nami

– zachęcają organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE

Galaktyka Kobiet

8 marca (niedziela) o godzinie 13:00
ESERO Polska i Planetarium Centrum Nauki Kopernik przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 2 zaprasza na spotkanie z kobietami nauki.

  • Co można robić po studiach z fizyki?
  • Projektowa interdyscyplinarność, czyli jak wygląda praca na styku nauk humanistycznych i ścisłych?
  • Jak za dnia pracować nad innowacyjnymi materiałami a wieczorami zamieniać się w sportswomen?

Jest okazja, by osobiście poznać wyjątkowe kobiety nauki. Na to spotkanie zapraszamy do Planetarium Centrum Nauki Kopernik.
Wstęp wolny.
Zaproszone panie:

  • Dr inż. Anna Chrobry
    Specjalistka od fizyki. Polska „Hidden Figure” w branży kosmicznej w Niemczech. Pracuje dla wielkiej europejskiej firmy OHB, gdzie zarządza projektami związanymi z rozwojem telekomunikacji przyszłości.
  • Prof. ASP dr hab. Marta Flisykowska
    Projektuje, wystawia, wykłada. Pracuje na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, współprowadząc Pracownię Designu Eksperymentalnego.
  • Dr Anna Łapińska
    Prowadzi badania na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej. Jest specjalistką w technologiach kompozytów polimerowych w spółce spin-off Politechniki Warszawskiej – startupie nanoEMI Sp. z o.o.
  • Agata Piekut
    Specjalizuje się w komunikacji projektów technologicznych na rynkach międzynarodowych oraz inspiruje specjalistów z branży IT do zaangażowania w projekty społeczne.
  • Paulina Smaruj
    Studentka Biotechnologii w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych (MISMaP) na Uniwersytecie Warszawskim.

ŚRÓDMIEŚCIE

Czarownice, mniszki i celebrytki…

8 marca (niedziela) o godzinie 12:00
Dom Spotkań z Historią, przy ul. Karowej 20, zaprasza Z okazji Dnia Kobiet zaprasza na spacer śladami niezwykłych warszawianek.

  • Start: Pomnik Syrenki na Rynku Starego Miasta.
  • Koniec: DSH, Karowa 20.
  • Przewodnik: Katarzyna Chudyńska-Szuchnik

Podczas spaceru odwiedzimy m.in. miejsce, gdzie karano kłótliwe przekupki i gdzie płonąć mogły czarownice. Poznamy miejskie legendy, których bohaterkami są kobiety i zobaczymy, jakie ślady zostawiły po sobie artystki i celebrytki 20-lecia międzywojennego.
Dowiemy się również, gdzie mieszkała autorka kultowej „Sztuki kochania” oraz poznamy prawdziwą historię pół kobiety, pół ryby, która stała się symbolem Warszawy.

Wstęp wolny

WOLA

Wola kobiet

8 marca (niedziela) o godzinie 12:00
Muzeum Woli i Muzeum Warszawy zaprasza na ul. Srebrna 12 gdzie odbędzie się spotkanie poświęcone kobiecym historiom z Woli. Wola kobiet. O kobiecych historiach z dzielnicy.

Zastanowimy się, jaka byłaby historia warszawskiej Woli opowiedziana z kobiecej perspektywy, ukazująca zaangażowanie kobiet w sprawy społeczne, ich drogi do samorealizacji i niezależności, a także proces, w którym różnorodne role i zawody stawały się dla kobiet dostępne.
Skupimy się na wybranych biografiach kobiet związanych z Wolą, wywodzących się z różnych środowisk i warstw społecznych.
Porozmawiamy o kobietach tak sławnych, jak Hanka Ordonówna i zasłużonych, jak Zofia Szlenkier. Kobiet, których życiorysy splotły się z tragiczną historią miasta i jego mieszkańców, jak Stefanii Wilczyńskiej, Racheli Auerbach czy Wandy Lurie.
Przywołamy też mniej znane historie, o których dowiadujemy się dzięki nowym badaniom, a także z odkrywanych niekiedy po wielu latach dzienników i pamiętników.

Spotkanie poprowadzi Magdalena Staroszczyk.

Warszawski Serwis Prasowy, własne

Syrenka Warszawska - znad Wisły
Syrenka Warszawska – znad Wisły
fot. MPawlik
6 marca 2020 09:45
[fbcomments]