Od 16 kwietnia można oglądać galerię plenerową DSH, na skwerze im. Jana Twardowskiego (u zbiegu ulic Karowej i Krakowskiego Przedmieścia).
Ekspozycja to fantastyczny spacer po XIX-wiecznej Warszawie uwiecznionej przez trzech prekursorów polskiej fotografii: Karola Beyera, Maksymiliana Fajansa i Konrada Brandla.
Prezentowane na wystawie najstarsze fotografie miasta przedstawiają przede wszystkim Trakt Królewski od placu Trzech Krzyży do Placu Zamkowego, oraz okolice dzisiejszego placu Piłsudskiego wraz z nieistniejącą już, czy inaczej dziś wyglądającą, zabudową. Na zdjęciach uwieczniono również nowe – zmieniające charakter Warszawy – inwestycje po obu stronach Wisły, m.in.: powstający na placu Grzybowskim kościół Wszystkich Świętych, monumentalny, znienawidzony przez mieszkańców sobór im. Aleksandra Newskiego na placu Saskim, budowę dworca kolei warszawsko-terespolskiej czy most żelazny zaprojektowany przez Stanisława Kierbedzia, będący pierwszą stałą przeprawą przez Wisłę. Na wystawie można również obejrzeć najsłynniejszy do tej pory panoramiczny obraz Warszawy czy pierwsze ujęcia wykonane w czasie lotu balonem. Pierwsi fotografowie stolicy pozostawili po sobie także kadry o fotoreporterskim charakterze. Obraz XIX-wiecznej Warszawy dopełniają zdjęcia gwarnych ulic, zabaw dzieci w Parku Saskim, tętniących życiem targowisk.
Warto wiec, korzystając z pięknej wiosennej pogody, wybrać się na Krakowskie Przedmieście.
Technika, z której korzystali pierwsi fotografowie, wymagała długiego czasu naświetlania. Stąd ludzie na zdjęciach (zazwyczaj będący w ruchu) to tylko cienie przywodzące skojarzenie z duchami.
Interesującym wyjątkiem jest pochodzące z ok. 1885 r. zdjęcie Placu Małachowskiego (autorstwa Konrada Brandla), na którym doskonale widać jadącą dorożkę. Prawdopodobnie (jak podpowiedział znający się na rzeczy znajomy) fotograf naświetlił negatyw, zasłonił obiektyw, a następnie doświetlił negatyw ponownie (przez krótką chwilę).
(…)
ZACZAROWANA DOROŻKA
ZACZAROWANY DOROŻKARZ
ZACZAROWANY KOŃ.Konstanty Ildefons Gałczyński