0

Jak bezpiecznie korzystać z pożyczek online?

Ikonografika: świat w sieci i kłódka na monitorze - symbol bezpieczeństwa
fot. Mat. prasowy

Niezależnie od tego, na jaki cel i od kogo chcemy pożyczyć pieniądze, taka decyzja zawsze powinna być gruntownie przemyślana.

Pożyczkobiorca musi zadbać o swoje bezpieczeństwo.
Na jakie kwestie powinniśmy zwracać szczególną uwagę?

Czy mamy do czynienia z legalnie działającym pożyczkodawcą?

W sieci bez trudu można założyć stronę internetową i zaoferować na niej dosłownie wszystko. Internet jest nieograniczonym polem dla rozwoju także firm pożyczkowych, które wygodnie mogą proponować swoim klientom finansowanie na odległość, bez konieczności wizyty w stacjonarnym oddziale pożyczkodawcy. Musimy jednak mieć pewność, że oferent jest legalnie działającą firmą, a nie oszustem, który tylko udaje rzetelny podmiot udzielający pożyczek.

Na mocy przepisów znowelizowanej ustawy z dnia 23 marca 2017 roku o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, która weszła w życie z dniem 22 lipca 2017 roku, pojawiło się wiele zmian w zakresie udzielania pożyczek poza systemem bankowym. Powstał Rejestr Instytucji Pożyczkowych, powołany do życia przez Komisję Nadzoru Finansowego. Organ ten nie sprawuje realnego nadzoru nad instytucjami pożyczkowymi, ale zajmuje się ich dodawaniem do prowadzonego rejestru. Wpis w tym rejestrze jest płatny, a jego koszt wynosi 600 zł. Każda legalnie działająca firma musi być wpisana do rejestru KNF. Najpóźniej 22 lipca 2018 roku, czyli rok od chwili wdrożenia Rejestru Instytucji Pożyczkowych, powstanie kompletna lista firm pożyczkowych, z których konsument może bezpiecznie korzystać.

8 września 2017 16:07