0

Koszty życia przeciętnego Warszawiaka

Centrum Warszawy
Centrum Warszawy
fot. mat. prasowy

Życie w Warszawie to marzenie wielu młodych osób, zwłaszcza pochodzących z mniejszych miejscowości.

Związane jest to oczywiście z tym, że w Warszawie ma się zdecydowanie większe możliwości oraz perspektywy. Znajdują się tu bardzo poważane uczelnie, uznawane za najlepsze w Polsce, a do tego można liczyć na stabilne zatrudnienie i zarabianie godziwych pieniędzy za wykonywanie swojej pracy. Dodatkowo rynek pracy jest bardzo bogaty, dlatego znalezienie pracy nie powinno zajmować zainteresowanym dużo czasu. Można w ten sposób ruszyć ze swoją karierę zawodową, odmienić dotychczasowe życie i zostawić wszystkie problemy za sobą, a skupić się na odkładaniu pieniędzy i życiu na poziomie.

Często jest to jednak zgubne wyobrażenie, ponieważ w Warszawie życie jest naprawdę drogie, dużo droższe niż w innych polskich miastach, nie wspominając już o małych miasteczkach. Trzeba się więc przygotować na zderzenie z rzeczywistością, jeśli ludzie nie chcą wyjechać z Warszawy szybciej, niż do stolicy przyjechali.

Mieszkanie w Warszawie

Koszt zakupu lub wynajmu mieszkania oraz wynajmu pokoju

Przyjeżdżając do stolicy trzeba oczywiście gdzieś zamieszkać.
W grę wchodzi wynajem mieszkania lub pokoju, ponieważ rzadko kiedy zdarza się, aby przyjezdny od razu kupił mieszkanie na własność.

Osoby mieszkające od urodzenia w stolicy na samym początku samodzielnego życia też decydują się na wynajem, co jest dla nich zdecydowanie korzystniejszą opcją pod kątem finansowym.

Jeśli jednak kogoś interesuje zakup mieszania trzeba liczyć się z tym, że zapłaci się około 6-10 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Takie są realia życia w Warszawie, chociaż będzie to zależne od:

  • metrażu,
  • dzielnicy, w której znajduje się lokal,
  • stanu mieszkania.

Nie jest więc powiedziane, że nie zapłaci się za mieszkanie mniejszych pieniędzy, ale raczej nie warto się na to nastawiać.

Wynajem mieszkania powinien kosztować zainteresowanych około 2-2,5 tysiąca złotych.

W przypadku kawalerki można szukać ofert w granicach 1600-1900 złotych. Za pokój będzie trzeba zapłacić około 700-1000 złotych miesięcznie.

Jedzenie i bieżączka

czyli zakupy i życie codzienne w Warszawie

Oczywiście kwoty przeznaczone na mieszkanie lub pokój to nie jedyne wydatki Warszawiaków, ponieważ do tego dochodzą jeszcze zakupy, a więc jedzenie, ubrania, itd. Oprócz tego warto wspomnieć o życiu codziennym.

Za zakupy w supermarketach nie zapłaci się dużo więcej niż w innych miastach, ponieważ ceny ustalane są zwykle przez sieciówki i trzymają się na tym samym poziomie, więc w tym przypadku jest to dobra wiadomość dla osób, które mieszkają w stolicy. Gorzej natomiast sprawa ma się jeśli chodzi o sklepy osiedlowe, ponieważ to właśnie w nich towary są zdecydowanie najdroższe. W porównaniu z innymi miastami w Polsce można zapłacić w nich za poszczególne rzeczy nawet kilka procent drożej. Jak widać warto robić zakupy w supermarketach i galeriach handlowych, omijając na co dzień mniejsze sklepiki, wtedy nie będzie się przepłacało.

Życie codzienne w Warszawie to przede wszystkim poruszanie się komunikacją miejską, ponieważ nie każdego stać na kupno samochodu. Warto więc doliczyć do wydatków koszt zakupu biletu miesięcznego. Zależne jest to od tego, na jakie strefy biletowe zakupi się taki bilet, należy jednak mieć na uwadze, że przeznaczy się na niego około 80-100 złotych miesięcznie. Wiadomo, że podróżowanie po Warszawie zajmuje dużo czasu, więc lepiej mieć taki bilet przy sobie niż kupować każdego dnia pojedyncze, co pod kątem finansowym nikomu nie będzie się kalkulowało.

Poza tym Warszawiacy muszą się przecież jakoś rozerwać, chodzi tutaj o wizyty w restauracjach, kinach oraz teatrze. Bilety do kin stoją na takim samym poziomie, jak w innych większych miastach, jednak na spektakle teatralne trzeba przeznaczyć już dużo większe środki finansowe. Podobnie sprawa ma się z restauracjami, za obiady zapłaci się nawet 25-30 złotych, kiedy w innych miastach można znaleźć dwudaniowy obiad za 15 złotych.

Zarobki w Warszawie

i poszukiwanie wsparcia finansowego

Na uwagę zasługuje jednak fakt, że do Warszawy ludzi przyciągają dużo wyższe zarobki niż w pozostałych regionach Polski. Średnio w Warszawie zarobić można 2500-4000 złotych, chociaż zależy to od tego, jaką konkretnie pracę się wykonuje. Koszt życia przeciętnej młodej osoby powinien zamknąć się w 2000 złotych, jeśli oczywiście wynajmuje ona pokój. W przypadku wynajmu mieszkania trzeba liczyć się z wyższymi kosztami.

Jeśli jednak są to stanowiska specjalistyczne można zarobić nawet do 6 000 złotych, a stanowiska kierownicze zarabiają około 8 tysięcy miesięcznie.

W razie potrzeby można zdecydować się na https://kredyt-dla-zadluzonych.pl.
Dzięki temu uzyska się niezbędne wsparcie finansowe, aby pokryć wszystkie bieżące rachunki i nie narobić sobie żadnych zaległości. Pierwsza pożyczka udzielana jest za darmo, a decyzja podejmowana jest praktycznie natychmiastowo po złożeniu wniosku, co można uczynić za pomocą Internetu. W ten sposób podreperuje się swój budżet domowy i utrzymanie w Warszawie nie będzie już żadnym kłopotem.

27 listopada 2018 07:14

Komentarze