0

Tankowanie prądem na Mazowszu

SPS - inteligentna stacja transformatorowa z Włoszczowy
SPS – inteligentna stacja transformatorowa z Włoszczowy
fot. ZPUE SA

Pierwsze trzy Inteligentne Stacje Transformatorowe SPS z magazynem energii z Włoszczowy trafią do klientów na Mazowszu.

Tak poinformował, podczas trwających w Bielsku-Białej targów Energetab, ich producent, spółka ZPUE S.A. (niegdyś Zakład Produkcji Urządzeń Elektrycznych).

Z trzech pierwszych dwie stacje trafią do Warszawy a jedna do Małopola (wieś w gminie Dąbrówka, w powiecie wołomińskim) w okolicy Radzymina.

Bogusław Wypychewicz, Prezes Zarządu i założyciel ZPUE S.A. 

SPS to nasza odpowiedź na nowe wyzwania jakie stoją przed sektorem energetycznym, zapewniają bezpieczeństwo dostaw prądu, współpracują z odnawialnymi źródłami energii oraz mogą być bazą do ładowania samochodów elektrycznych. Cieszymy się, że już wkrótce pokażą co potrafią w rzeczywistych warunkach.

W 2018 roku, tuż przed poprzednią edycją Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich, w sąsiedztwie głównego biurowca ZPUE S.A. we Włoszczowie stanęła prototypowa lecz w pełni funkcjonalna Inteligentna Stacja Transformatorowa SPS. Współpracuje ona z panelami fotowoltaicznymi oraz turbiną wiatrową. Stacja posiada także magazyn energii zlokalizowany w podziemnej kondygnacji. Magazynowana w nim energia pochodzi zarówno z sieci jak również wspomnianych odnawialnych źródeł energii . Tuż obok znajduje się zasilana przez nią ładowarka samochodowa, z której często korzystają elektryczne pojazdy.

Podczas ubiegłorocznej premiery w Bielsku-Białej stacja została zaprezentowana na stoisku producenta za pośrednictwem łącz telekomunikacyjnych oraz dotykowego panelu, za pomocą którego można było sterować aparaturą oddaloną o około 160 km.

17 września 2019 17:14