0

Książki pod choinkę – Dinozaury

Dinopedia - fragment okładki
Dinopedia – - fragment okładki
fot. Roman Soroczyński

Ktoś nie ma pomysłu na prezent pod choinkę? Może warto podarować książkę? Pierwszy z tytułów poleca Roman Soroczyński.

Już za kilka dni Święta Bożego Narodzenia. Jeśli ktoś nie ma pomysłu na prezent, zawsze może sięgnąć po książkę. Z całą pewnością najpopularniejszą ich autorką w tym roku jest nasza noblistka, Olga Tokarczuk. Ale nie posługujmy się – jak mawia klasyk – „oczywistymi oczywistościami”. Dlatego proponujemy nieco inny zestaw.

Zacznijmy od dzieci. Oto na rynek księgarski trafiło nowe, zaktualizowane i rozszerzone wydanie Dinopedii. Najlepszej encyklopedii dinozaurów. Jest to chyba najbardziej kompletne i aktualne spojrzenie na świat dinozaurów. Zostawmy już tyranozaura i brachiozaura. Czas na nowo odkryte gatunki: eotrachodona, kosmoceratopsa, anzu i wiele innych. W książce pojawiają się najnowsze doniesienia paleontologów o najstarszym znanym dinozaurze. Dowiadujemy się, dlaczego wiele gigantycznych dinozaurów żyło w stadach. Odkrywamy, czemu niektóre  dinozaury miały pióra. Autor zabiera czytelników w podróż w czasie, pozwalającą poznać najbardziej niesamowite stworzenia, jakie chodziły po Ziemi.

Myliłby się ten, kto sądziłby, że – jak to zazwyczaj bywa – encyklopedia ma tylko układ alfabetyczny. Autor wybrał połączoną metodologię prezentacji danych. Książka jest podzielona na cztery części. Dział Odkrywanie dinozaurów prezentuje ogólne informacje o niezwykłej wartości. Dowiadujemy się, gdzie znajdują się największe znaleziska dinozaurów, jakie pomyłki popełniali badacze gatunku i co mogło spowodować wymarcie dinozaurów. Dinozaury ptasiomiednicze i Dinozaury gadziomiednicze – to dwa działy mówiące o najlepiej poznanych dinozaurach. Czwarta część, Dinozaury od A do Z, zawiera tabelki z zestawieniami podstawowych faktów o setkach dinozaurów.

Dużą zaletą książki jest porównywanie każdego dinozaura do wysokości człowieka o przeciętnym wzroście. Jak się okazuje, niektóre z nich były znacznie mniejsze. Dinopedia daje Czytelnikowi szansę na dalsze drążenie tematu: na ostatnich stronach znajduje się wykaz polecanych książek, filmów i stron internetowych oraz muzeów. To miłe, że wymieniono również jedno muzeum w Polsce.

Na początku napisałem, że to książka dla dzieci. Chociaż… czy ja wiem? Czy tylko?

Dinopedia - okładka
Dinopedia – – okładka

„Dino” Don Lessem, Dinopedia. Najlepsza encyklopedia dinozaurów.

Konsultacja paleontologiczna: dr Darren Naish

Ilustracje: Franco Tempesta

Tłumaczenie: Patrycja Zarawska

Konsultacja merytoryczna: dr Katarzyna Lech-Książkiewicz, dr Krzysztof Książkiewicz

Projekt graficzny okładki: Paweł Panczakiewicz

Wydanie 2, uaktualnione: Burda Media Polska Sp. z o.o., 2019

ISBN 978-83-8053-668-5

18 grudnia 2019 10:47
[fbcomments]