0

Inwestycje na Targówku – ostrożny optymizm na przyszłość

fot. UD Targówek

Na terenie naszej dzielnicy, jak do tej pory, udaje się realizować większość zamierzonych celów.

Brak wystarczającej ilości pieniędzy, ograniczenia budżetowe to problemy, z jakimi samorządy w całym kraju zmagają się najczęściej. Każdy z burmistrzów czy prezydentów miast zapewne każdego dnia staje przed wyborem, co zrobić już, a co odrobinę odsunąć w czasie. Na terenie naszej dzielnicy, jak do tej pory, udaje się realizować większość zamierzonych celów. Wiadomo, zawsze znajdą się tacy, którzy stwierdzą, że można było więcej, ale pamiętajmy budżetu nie da się rozciągać.

Dzisiaj prezentujemy Państwu działania inwestycyjne, jakie Urząd Dzielnicy Targówek realizuje w 2015 r.

W zawiązku z szybkim rozwojem osiedli mieszkaniowych na terenie naszej dzielnicy istnieje konieczność znaczącego inwestowania w oświatę. Już dziś możemy pochwalić się pozyskaniem ogromnej kwoty 25 mln zł na budowę zespołu szkolno-przedszkolnego przy ulicy Gilarskiej. Prace przygotowawcze powinny rozpocząć się jeszcze w bieżącym roku. Oprócz tego Wydział Inwestycji realizuje dodatkowo następujące przedsięwzięcia związane z oświatą na Targówku:  

Budowa budynku komunalnego

przy ul. Odrowąża z pomieszczeniami dla przedszkola i poradni psychologiczno-pedagogicznej

Wystąpiono z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę budynku. Trwają prace związane z pozyskaniem warunków zasilania w media. Opracowywany jest wniosek do BGK o dofinansowanie budowy mieszkań komunalnych, który złożony zostanie w edycji jesiennej.

Budowa boisk szkolnych

przy Szkole Podstawowej  nr 285, ul. Turmoncka 20

Odebrano i przekazano do użytkowania szkole: boisko do piłki nożnej z bieżnią okólną pełniącą rolę drogi pożarowej, boisko do siatkówki, boisko do koszykówki i piłki ręcznej, stoły do ping-ponga wraz z bezpieczną nawierzchnią, przebudowany dziedziniec z kostki betonowej ze stolikami szachowymi i podjazd dla niepełnosprawnych oraz placyk gospodarczy z parkingiem od strony ul. Chodeckiej. Boiska są oświetlone i monitorowane.

Boiska szkolne - przy ul. Turmonckiej
Boiska szkolne – przy ul. Turmonckiej

Rozbudowa i modernizacja

Szkoły Podstawowej nr 277 przy ul. Suwalskiej 29 w celu utworzenia oddziałów przedszkolnych

Budynek szkoły został rozbudowany o trzy oddziały przedszkolne oraz salę wielofunkcyjną wraz z niezależnymi szatniami i pomieszczeniami towarzyszącymi. Uzyskano pozwolenie na użytkowanie budynku. Wykonano place zabaw, ścieżki i ogrodzenie terenu przy budynku oddziałów przedszkolnych. Została również wybudowana droga pożarowa przy istniejącym budynku szkoły. Po pozyskaniu dodatkowych środków zostaną jeszcze nasadzone drzewa i krzewy przy obiekcie.

Budowa sali gimnastycznej`

z zagospodarowaniem terenu oraz modernizacją istniejącego obiektu LO przy ul. Oszmiańskiej

Etap pierwszy realizacji zadania obejmuje budowę sali gimnastycznej wraz z zapleczem, szatni, auli, pomieszczeń edukacyjnych oraz administracyjnych. Wykonywane są obecnie roboty wykończeniowe oraz trwają pomiary i próby dźwigów, instalacji, central wentylacyjnych itp. umożliwiające wystąpienie do Państwowej Straży Pożarnej, sanepid i PINB z wnioskiem o dopuszczenie obiektu do użytkowania. Zakończenie całego zadania wraz z budową etapu III, budową boisk sportowych i zagospodarowaniem terenu planowane jest na 2018 r.

Rozbudowa

Przedszkola nr 94 przy ul. Smoleńskiej 64

Rozbudowę budynku o dwa oddziały przedszkolne i salę wielofunkcyjną zakończono już w marcu. W ostatnim miesiącu dostarczono meble, sprzęt edukacyjny, sprzęt AGD jako pierwsze wyposażenie budynku oraz wyposażenie placu zabaw przy przedszkolu.

Przedszkole przy ul. Smolenskiej
Przedszkole – przy ul. Smolenskiej

Przebudowa budynku

przy ul. Kunieckiej 8 na potrzeby przedszkola

Opracowano koncepcję projektową i wystąpiono o warunki zabudowy dla inwestycji celu publicznego na rozbudowę budynku z przeznaczeniem na przedszkole pięciooddziałowe oraz o warunki zasilania w media.

Adaptacja willi

przy ul. Siarczanej 6 na Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej

Opracowano dokumentację na roboty zabezpieczające w budynku zabytkowym i wystąpiono z wnioskiem o pozwolenie na budowę dla tego zakresu robót (wymaga zaopiniowania przez Stołecznego Konserwatora Zabytków). Równolegle opracowywana jest koncepcja projektowa celem wystąpienia o warunki zasilania w media.

Zagospodarowanie terenów zieleni

wzdłuż Kanału Bródnowskiego wraz z budową zbiornika retencyjno-rekreacyjnego

Zakończono realizację budynku administracyjnego ˗ obiekt odebrany przez Państwową Straż Pożarną i sanepid, wystąpiono do PINB w sprawie uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie. W końcowej fazie są również roboty związane z budową wieży widokowej. We wrześniu pozyskane zostaną jeszcze dodatkowe środki na realizację funkcji rekreacyjnej zbiornika. Prowadzone są rozmowy na temat wykupu terenu wzdłuż Kanału Bródnowskiego pomiędzy ul. Malborską i Trasą AK oraz na skwerze przy ul. Lecha (skwer planowany do realizacji w roku 2016).

Zagospodarowanie terenów zieleni

wzdłuż Kanału Zaciszańskiego

Trwają ustalenia w m.st. Warszawa  na temat pozyskania terenu pod budowę skweru przy ul. Uroczysko i ciągu pieszego do ul. Blokowej. Opracowywana jest mapa do celów projektowych i aktualizacja koncepcji skweru przy ul. Uroczysko. Pozyskano oferty na zamontowanie dodatkowych urządzeń siłowni na skwerze przy ul. Bystrej (urządzenia dla osób o mniejszej sile).

Zagospodarowanie terenów zieleni

wzdłuż Kanału Drewnowskiego

Pozyskano oferty na zamontowanie dodatkowych urządzeń siłowni zewnętrznej na terenie skweru przy ul. Samarytanka.

Budowa placu zabaw

przy ul. Tużyckiej

Na terenie placu zamontowane zostały zestawy zabawowe, huśtawki, karuzela, sprężynowce oraz trampolina zewnętrzna. W okresie jesiennym wykonane zostaną dodatkowe nasadzenia zieleni.

Utworzenie terenu rekreacyjno-wypoczynkowego

dla mieszkańców Targówka Fabrycznego (rejon ulic: Przecławska/Bukowiecka)

W końcowej fazie są roboty wykończeniowe przy budowie placu. Do 10 września plac zabaw zostanie przekazany do użytkowania. Na placu poza standardowym wyposażeniem zamontowano również urządzenie wielofunkcyjne: „statek” oraz tyrolkę. W okresie jesiennym pojawią się jeszcze dodatkowe nasadzenia zieleni. Część terenu zostanie tylko uporządkowana, gdyż w roku 2016 w ramach funduszu partycypacyjnego zamontowane zostaną na niej dodatkowe urządzenia zabawowe.

Realizacja projektu

Kulturalna Siłownia na Bródnie” (rejon ulic: Wysockiego – Ogińskiego – Poborzańska) ˗ inwestycja zakończona.

Sławomir Antonik Burmistrz Dzielnicy Targówek:

 

Sławomir Antonik - Burmistrz Targówka
Sławomir Antonik – Burmistrz Targówka
fot. UD Targówek

W ramach posiadanych środków staramy się zaspokajać najbardziej palące potrzeby naszych mieszkańców. Widać już dziś, że Targówek to dzielnica prężna i szybko się rozwijająca. Coraz więcej młodych ludzi wybiera właśnie to miejsce do życia. Z tego powodu działania Zarządu i Rady Dzielnicy oraz plany inwestycyjne muszą wpisywać się w rozwój całego miasta. Ogromnym krokiem dla rozwoju Targówka będzie metro. Chociaż do otwarcia pierwszych stacji pozostało jeszcze kilka lat, to już dzisiaj musimy o tym myśleć i przewidywać, jakie udogodnienia, ale i jakie obowiązki przyniesie dla Targówka podziemna kolej. Jednym słowem musimy być gotowi do aktywnego włączenia się w krwiobieg miejski jako sprawnie zarządzana dzielnica z ogromnymi perspektywami na przyszłość.               

30 września 2015 07:42
[fbcomments]