0

Mieszkańcy Muranowa łatwiej zaparkują

Ulica Nowolipie przy Żelaznej, po prawej Szpital Specjalistyczny św. Zofii fot. Adrian Grycuk
Ulica Nowolipie przy Żelaznej – Ulica Nowolipie przy po prawej Szpital Specjalistyczny św. Zofii
fot. Adrian Grycuk (Wikimedia)

Śródmiejski program ułatwiający mieszkańcom parkowanie wkracza na Muranów

1 marca 2021 r. kolejne podwórko dołączy do śródmiejskiego programu ułatwiającego mieszkańcom parkowanie. Wnioski o wydanie darmowych identyfikatorów można składać od 25 stycznia. Nowe zasady pozwolą też na lepszą ochronę terenów zielonych przed zniszczeniami powodowanymi przez kierowców pozostawiających samochody poza wyznaczonymi strefami.

Aleksander Ferens, burmistrz Śródmieścia:

Nasz program ma już pół roku. W tym czasie ułatwiliśmy codzienne funkcjonowanie dziesiątkom osób mieszkających w Śródmieściu. O sukcesie zmian świadczą jednak nie statystyki, ale zadowolenie mieszkańców. Bardzo cieszy fakt, że pozytywnych sygnałów nie brakuje. Choć w trzecim etapie skupiamy się na Muranowie, to zapewniam, że intensywnie pracujemy nad tym, by objąć programem jak największą część dzielnicy .

Nowe zasady parkowania zostaną wprowadzone na obszarze tzw. placu Owalnego. To teren pomiędzy ul. Nowolipki 9, 9A, 9B, 11, 11A, ul. Nowolipie 1, 2B, 3, 5, 6, 7, ul. gen. W. Andersa 1 oraz al. „Solidarności” 72, 72A, 72B, 74, 74A, 76, 76B. Przygotowaniem oraz wdrożeniem programu w tym miejscu zajmują się śródmiejski Zakład Gospodarowania Nieruchomościami oraz Zarząd Terenów Publicznych.

Tomasz Bratek, zastępca burmistrza dzielnicy:

Wdrożenie programu na tym obszarze wymagało o wiele większego wysiłku niż na którymkolwiek z dotychczasowych podwórek. Wpływ na to miała zarówno jego powierzchnia, spora liczba mieszkających tu osób, ale też wiele podmiotów administrujących okolicznymi budynkami. Z każdym z nich prowadziliśmy uzgodnienia. To dlatego trzeci etap zaczynamy od jednego podwórka .

Parkowanie po nowemu

Nowo dołączające do programu podwórko – tak jak podwórka dotychczas objęte programem – nie zostanie zamknięte ani wygrodzone szlabanem. Przy wjazdach pojawią się natomiast znaki zakazu ruchu, które nie będą dotyczyć pojazdów ze specjalnymi identyfikatorami. Wnioski o wydanie przepustek można składać od 25 stycznia. Mogą je bezpłatnie otrzymać mieszkańcy budynków przylegających do podwórka, a także najemcy lokali użytkowych. Dostęp do obszaru zachowują ponadto służby ratunkowe i miejskie, podmioty świadczące usługi konserwacyjne oraz dostawcy towarów. Pozostawienie pojazdu bez identyfikatora może skutkować wystawieniem mandatu za niewłaściwe parkowanie.

Za wydawanie identyfikatorów odpowiedzialny jest śródmiejski ZGN. Aby uzyskać identyfikator, wystarczy pobrać wniosek ze strony http://bit.ly/identyfikator_wniosek, wydrukować go i wypełnić. Skan lub zdjęcie podpisanego wniosku, wraz z kopią dowodu rejestracyjnego pojazdu, należy przesłać na adres kancelaria@zgn.waw.pl.

Choć ogólne zasady programu są takie same dla wszystkich podwórek, to rozwiązania stosowane w poszczególnych lokalizacjach mogą się nieznacznie różnić. Wynika to z chęci jak najlepszego dopasowania programu do potrzeb mieszkańców i specyfiki danego obszaru. Zasady korzystania z miejsc postojowych oraz wydawania identyfikatorów określone są w regulaminie dostępnym na stronie: www.zgn.waw.pl.

444 wydane identyfikatory

Uzasadnienie dla zmian przyniosła codzienność. Nagminnie zdarzało się, że kierowcy spoza Śródmieścia zajmowali miejsca postojowe okolicznym mieszkańcom, chcąc tym samym uniknąć opłat związanych z korzystaniem ze strefy płatnego parkowania. Nierzadko niszczona była wówczas zieleń, rozjeżdżane były trawniki, co dodatkowo irytowało mieszkańców i narażało zarządcę terenu na koszty związane z naprawą uszkodzeń. – Chcemy sprawić, że mieszkańcy i użytkownicy lokali nie będą musieli dłużej zostawiać samochodu gdzieś daleko, tylko tuż pod swoim budynkiem. Ta odległość ma znaczenie zwłaszcza dla osób starszych, mających trudności z poruszaniem się, czy też rodziców z dziećmi – podkreślał Daniel Łaga, przewodniczący Komisji Ładu Przestrzennego, Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Rady Dzielnicy Śródmieście, podczas inauguracji programu.

Pilotaż programu rozpoczął się 1 lipca 2020 r. Pozwolił na weryfikację tego, jak nowe zasady sprawdzają się na co dzień. Obejmował podwórka przy ulicach:

  • Freta 12-38,
  • K.I. Gałczyńskiego 3-5,
  • Hożej 29-31 oraz
  • Górnośląskiej 8.

Realizacja kolejnego etapu rozpoczęła się 2 listopada 2020 r. Program rozszerzono o podwórka przy ulicach:

  • L. Waryńskiego 9 – Nowowiejska 10, 10A, 12/18 – J. i J. Śniadeckich 1/15, 17A, 19, 21 – pl. Konstytucji 3;
  • Nowy Świat 7;
  • Hoża 40 – Wspólna 37/39;
  • Mazowiecka 4;
  • Zagórna 2/4, 7/8 – A. Idźkowskiego 4;
  • Szwoleżerów 5, 7A – 29 Listopada 10A, 12, 14, 16, 18.

Śródmieście wydało dotychczas łącznie 444 identyfikatory uprawniające do parkowania na podwórkach objętych pilotażem – najwięcej, bo aż 119, dla podwórka przy ul. Waryńskiego 9. Obecnie Dzielnica Śródmieście pracuje nad uruchomieniem programu w pięciu lokalizacjach, o które najczęściej wnioskują mieszkańcy, tj. przy:

  • tzw. „Kościele Przesuwanym” (al. Solidarności; ul. Karmelicka; al. Jana Pawła II)
  • ul. Nowolipki 12, 12A, 10 i 10A; ul. Dzielna 7, 7A; ul. Karmelicka 9A, 9B, 9C, 9D
  • ul. Karmelickiej 11
  • ul. Dzielnej 1, 1A, 3, 5; ul. Zamenhofa 4; ul. Nowolipki 5, 6, 6A; Karmelicka 10, 12
  • ul. Przemysłowej 38

UD Śródmieście.

18 stycznia 2021 20:22
[fbcomments]