Z okazji pierwszej setki Stolicy Historii podsumowuje ją dr hab. Robert Gawkowski, prezes Towarzystwa Miłośników Historii w Warszawie.
Członkowie Towarzystwa Miłośników Historii będą mieć za kilka dni jubileusz: na antenie Radia Kolor wyemitowany będzie setny odcinek audycji „Stolica Historii. Prezentuje Towarzystwo Miłośników Historii w Warszawie”. Sto odcinków jest efektem współpracy między Radiem Kolor, TMH a serwisem Warszawa.pl.
A więc:
„Plurimos annos…!”
Każdy odcinek rozpoczyna zapowiedź lektora, po czym członek TMH przedstawia w mniej niż pięć minut barwną miniaturę historyczną. Te gawędy dotyczą zazwyczaj dziejów Warszawy lub jej okolic. Czasem jest to opowieść z czasów średniowiecza, a czasem z dziejów najnowszych.
Większość z 32 występujących do tej pory „miłośników historii”, to w rzeczywistości znani przewodnicy warszawscy, pisarze, albo wytrawni badacze z tytułami naukowymi.
Odcinki te uczą bawiąc, bo nierzadko kończą się zaskakującą, a nawet śmieszną pointą. Emitowane są w soboty o 8:15.
Ci którzy chcą pospać dłużej, mogą w każdej chwili odsłuchać „Stolicy Historii” w podcastach Radia Kolor. W niedzielę rano zaś, serwis warszawa.pl publikuje pełną wersję gawędy, wraz z ilustracjami i krótkim życiorysem autora i jej podcast.
Pierwszy odcinek „Stolicy Historii” wybrzmiał 8 października 2022 r.
Najczęściej występowała znana autorka książek o tematyce głównie powstańczej – Agnieszka Cubała, wystąpiła 16 razy, niżej podpisany, wystąpił 15 razy. Tak jak pierwszy , tak i setny odcinek wygłosi Robert Gawkowski, jubileuszowa gawęda traktować będzie o smutnym życiu katów Warszawy w dawnych wiekach. Na podium, jeśli chodzi o liczbę wystąpień jest też znana przewodniczka Hanka Warszawianka czyli Hania Dzielińska, a tuż za nią kustosz w Muzeum Sportu i Turystyki Piotr Banasiak.
Większość członków TMH w Radiu Kolor występowała tylko raz lub dwa razy. Mimo to niektórzy zostali dobrze zapamiętani. Dr Marta Kuc Czerep opowiedziała o osiemnastowiecznym „Czekoladniku Jego Królewskiej Mości”, dr Paweł Weszpiński uczył nas jak poznawać fałsze na mapach pochodzących z czasów stalinowskich, zaś dr. Piotr Jamski zafascynował słuchaczy opowieścią o dźwiękach dzwonów z lat zaborczych. Co z tego wynikało – nie powiem, sami musicie tego odsłuchać!
Zdecydowana większość naszych miniatur, dotyczy Warszawy i do wyjątków należą opowieści prof. Wojciecha Iwańczaka. Profesor intrygował nas swymi zaskakującymi opowieściami o Janie Husie albo Krzysztofie Kolumbie.
Dodajmy, że audycje powstają w studiu Radia Kolor pod czujnym okiem red. Alicji Bendkowskiej, a redakcją tekstów ukazujących się w Warszawa.pl, zajmuje się red. Michał Pawlik.
Zapowiadamy, że większość gawęd „Stolicy Historii” we wrześniu ukaże się drukiem jako pięknie ilustrowaną książka o historii naszej stolicy.
Wszystkim czuwającym nad „Stolicą Historii” i 32 występującym autorom bardzo dziękujemy.
Zobacz:
- Lista odcinków: [LINK]