Słownik poległych i zmarłych na skutek walk o niepodległość w latach 1918-21 studentów Uniwersytetu Warszawskiego.
Słownik o takim tytule, z okazji rocznicy Bitwy Warszawskiej, przygotowuje Archiwum Uniwersytetu Warszawskiego.
To wspólna praca trzech historyków: Krzysztofa Pileckiego i dr. Roberta Gawkowskiego z Archiwum UW oraz prof. Andrzeja K. Kunerta, ostatniego sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Pozycja będzie bogato ilustrowana dokumentami archiwalnymi, w tym zdjęciami studentów ubranych w mundury Wojska Polskiego. Zawierać będzie 120 biografii studentów UW, który w dniach zagrożenia Ojczyzny przerwali studia i wstąpili do Wojska Polskiego.
Walczyli (najczęściej jako 36 pułk piechoty Legii Akademickiej) głównie na frontach polsko-ukraińskim (1918/19) i polsko-bolszewickim(1919/20. Wśród poległych (i tych którzy zmarli z ran i chorób) było także 5 kobiet. Dominowali studenci Wydziału Lekarskiego i Wydziału Prawnego. Wśród wymienionych studenckich bohaterów znajdziemy: syna znanego warszawskiego fotografa (Ludwik Saryiusz Wolski), książęcego potomka (Zdzisław Massalski), studenta wywodzącego się z bogatej rodziny łódzkich fabrykantów, jak i chłopaka z trudnością mającego na czesne, bo pochodzącego z rodziny biednych rolników. Polegli (lub zmarli) mieli różne zapatrywania polityczne i wyznania religijne. To co mieli wspólne – to młode gorące serca bijące dla kraju i naukowe aspiracje, które zostały gwałtownie przerwane.
Wydanie książki o poległych studentach UW, którzy brali udział w Bitwie Warszawskiej obiecano 80 lat temu. A materiały źródłowe do niej zbierane były przez prawie sto lat.
Zaczęła je kolekcjonować pani Maria Straszewiczowa, matka Zdzisława, jednego z zabitych przez bolszewików studentów (studiował prawo). Gromadzone przez nią informacje pomogły w powstawaniu tablicy pamiątkowej ku czci poległych studentów. Tablica ta została uroczyście odsłonięta w styczniu 1924 roku w Pałacu Kazimierzowskim i zawierała 108 nazwisk poległych studentów UW. Jednak po II wojnie światowej nieznani sprawcy wynieśli tablicę z Pałacu Kazimierzowskiego w nocy z niedzieli na poniedziałek w listopadzie 1945 r.

W nowych powojennych czasach upamiętnianie walk z bolszewikami było niewygodne dla komunistycznych włodarzy. Dwa lata później w ten sam sposób zniknęło działo-pomnik. Wydawało się, że w ten sposób zatarto ślady po bohaterskich czynach studentów UW z lat 1918-1920.
O historii rodzącej się niepodległości w 1918 r, ludzi i pamiątkowej tablicy pisze szerzej dr Robert Gawkowski w swym artykule, na stronie 38., w numerze 4. pisma uczelni Uniwersytet Warszawski w 2019 r.
Do pobrania PDF: [LINK]
Pani Straszewiczowa w kolejnych latach cierpliwie uzupełniała dane o śmierci, służbie czy nauce uniwersyteckich akademików-żołnierzy. W 1939 roku pracę uznała za skończoną. Kilka teczek zebranych archiwaliów oddała do dyspozycji prof. Włodzimierza Antoniewicza, rektora UW. Władze Uniwersytetu obiecały zrobić z nich użytek i w 20-lecie Cudu nad Wisłą (w sierpniu 1940 roku) wydać pamiątkową książkę.
Dr Robert Gawkowski:
Ze zrozumiałych względów, książki nie wydano.
We wrześniu 1939 roku na siedzibę rektora spadły niemieckie bomby zapalające, a w listopadzie 1945 roku „nieznani sprawcy” wyłupali ze ściany osmoloną, ale przez czas wojny wciąż tam będącą tablicę pamiątkową. Tablicy nigdy nie odnaleziono, jednak spuścizna pani Straszewiczowej z pożogi wojennej jakimś cudem ocalała i dziś znajduje się w Archiwum UW. Teraz, w 100-lecie Bitwy Warszawskiej nadchodzi okazja, by wykonać zobowiązania uczelni złożone przed wojną zbolałej matce.
Autorzy publikacji przejrzeli dokumenty, które dla przedwojennych badaczy nie były dostępne. Książka Słownik poległych i zmarłych na skutek walk o niepodległość w latach 1918-21 studentów Uniwersytetu Warszawskiego wykorzystuje teki Marii Straszewiczowej, ale też weryfikuje dane i uzupełnia je o kolejne nazwiska.
Dr Robert Gawkowski:
Wydawnictwo to będzie swoistym, naukowym hołdem, złożonym tym studentom, którzy zginęli u progu niepodległej Polski.
Niektórzy studenci
- Aleksandra Doney (1895-1918)
- Jan Królikowski (1885-1919)
- Józef Różycki (1888-1919)
- Marian Hencel (1895-1920)
- Mieczysław Godlewski (1897-1920)
- Zdzisław Straszewicz (1897-1920)
Książka ma ukazać się w listopadzie bieżącego roku nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.