0

95 lat ZOO w Warszawie

95 lat ZOO w Warszawie. Plakat na bramie ogrodu. fot. E. Lach
95 lat ZOO w Warszawie – Plakat na bramie ogrodu.
fot. E. Lach

95 lat temu, 11 marca 1928 r. w Warszawie otwarto Miejski Ogród Zoologiczny, od dziś im. Antoniny i Jana Żabińskich.

Uchwałą magistratu z dnia 14 czerwca 1927 roku powołano do życia Miejski Ogród Zoologiczny na Pradze, w miejscu, w którym znajduje się do dziś. Nowy ogród otrzymał obszar o wielkości 12 ha. Prace budowlane rozpoczęto w sierpniu, a w listopadzie powierzono kierownictwo ogrodu Wenantemu Burdzińskiemu – byłemu dyrektorowi i założycielowi ogrodu zoologicznego w Kijowie. Szybkie tempo budowy umożliwiło oficjalne otwarcie ZOO już 11 marca 1928 roku, a przez pierwsze dwa tygodnie ogród odwiedziło ponad 6,5 tys. zwiedzających.

Po śmierci Wenantego Burdzińskiego (grudzień 1928 r.) w konkursie na stanowisko dyrektora zwyciężył młody utalentowany zoolog – adiunkt Katedry Zoologii i Fizjologii Zwierząt SGGW – Jan Żabiński. Obowiązki podjął 1 czerwca 1929 roku. Razem z żoną Antoniną wspaniale rozwijali ZOO, a w czasie okupacji niemieckiej II wojny światowej ukrywał w ZOO i uratował ok. 300 Żydów.

W styczniu 1948 roku, Uchwałą Przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej, przywrócono do życia Warszawski Ogród Zoologiczny, a stanowisko dyrektora ponownie powierzono dr Janowi Żabińskiemu.   Pod koniec 1950 roku Jan Żabiński nieoczekiwanie zrezygnował z kierowania ogrodem i od tej pory poświęcał się wyłącznie pracy popularnonaukowej; stał się autorem 60 pozycji książkowych i około 1500 pogadanek radiowych o tematyce zoologicznej.

Z okazji jubileuszu przy wejściu głównym do Ogrodu odsłonięto tablicę z imionami patronów – Antoniny i Jana Żabińskich.

Anna Żabińska, wnuczka Antoniny i Jana Żabińskich. powiedziała:

Jestem dumna i bardzo szczęśliwa, że Warszawski Ogród Zoologiczny nosi imię Antoniny i Jana Żabińskich. Kiedy Antonina opuściła ZOO, napisała w liście do Jana, że już niedługo nikt nie będzie pamiętał o niej oraz o tym, że zostawiła tutaj ogromną część swojego serca. Stało się jednak inaczej, za co serdecznie dziękuję. 

Andrzej Kruszewicz, Dyrektor Ogrodu, powiedział:

Jest to miejsce, w którym żyje wiele bardzo rzadkich gatunków zwierząt. Specjalizujemy się w hodowli zagrożonych lub wymarłych gatunków ptaków. Dość powiedzieć, że na przykład pawie kongijskie, które zostały odkryte zaledwie 100 lat temu, rozmnażamy w Europie od kilku lat tylko my. A jest ich raptem trzydzieści kilka w Europie. Gołębiaki kasztanowate wymarłe na wyspie Soccoroo w pewnym momencie mieliśmy 100 sztuk, a okazało się, że 17 sztuk urodziło się w Warszawie. Takich przykładów jest więcej.

W warszawskim ZOO mieszka 13 tysięcy zwierząt z ponad 500 gatunków.
Każdego roku Warszawski Ogród Zoologiczny odwiedza około 700 tysięcy osób.

12 marca 2023 08:10
[fbcomments]