Chłopki. Opowieść o nas i naszych babkach

Chłopki. Opowieść o nas i naszych babkach – reżyseria: Jędrzej Piaskowski
fot. Teatr im. Heleny Modrzejewskiej

Spektakl nawiązujący tytułem do popularnej książki na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych.

Akcja spektaklu toczy się w korporacji produkującej polski dżem, gdzie zatrudnione są wyłącznie kobiety. Autorytarna szefowa decyduje się na rebranding flagowego produktu.

Już z opisu fabuły można zorientować się, że dzieło sceniczne znacząco odbiega od charakteru i treści książkowej. Dla części widzów może to stanowić rozczarowanie i wpływać negatywnie na odbiór przedstawienia. Czy pozostawienie tytułu było trafnym zabiegiem — to pytanie pozostaje otwarte i najlepiej zostawić je twórcom.

Fabuła spektakl koncentruje się bardziej na współczesnych realiach korporacyjnych i wyzwaniach, przed którymi stają kobiety we współczesnym świecie, niż na historycznej problematyce polskiej wsi. Postaci kobiece są wyraziste, miejscami wręcz przerysowane. Odnoszą się one do szeroko pojętych doświadczeń kulturowych i rodzinnych. Szczególnie w pierwszej części spektaklu dominuje tematyka życia zawodowego, napięć między karierą a tożsamością, oraz dylematów egzystencjalnych i społecznych, z jakimi mierzą się współczesne kobiety.

Dopiero w drugiej części pojawiają się „duchy przeszłości” – choć nie te, które czytelnik książki mógłby się spodziewać. Nie chodzi tu o społeczne traumy polskiej prowincji, lecz raczej o trudną przeszłość II wojny światowej oraz współczesne napięcia w relacjach Polski z sąsiadującymi krajami.

Formalnie spektakl wpisuje się w estetykę współczesnego teatru. Dominują przeciągane sceny, szybkie, czasem wulgarne dialogi, narracyjny chaos i nielinearność. To styl, który dla wielu widzów wciąż pozostaje atrakcyjny, o czym świadczy popularność legnickiego spektaklu. Niemniej jednak, przedstawienie nie wnosi zbyt wiele nowego do społeczno-politycznego dyskursu. W tym sensie kontrastuje z książką, która swoją tematyką i oryginalną formą wywołała szerokie zainteresowanie.

Spektakl można obejrzeć w ramach Warszawskich Spotkań Teatralnych na scenie Teatru Dramatycznego w czwartek, 22 maja 2025 roku o godz. 18:00.

Opinie o spektaklu:

  • autor, dramaturgia, tekst: Hubert Sulima
  • reżyseria: Jędrzej Piaskowski
  • scenografia: Anna Maria KarczmarskaMikołaj Małek
  • reżyseria światła: Klaudyna Schubert
  • kostiumy: Rafał Domagała
  • muzyka: Jacek Sotomski
  • asystent scenografów: Kacper Łyszczarz
  • inspicjent i sufler: Jolanta Naczyńska

obsada:

Anita Poddębniak, Małgorzata Urbańska, Jakub Stefaniak, Daria Bogdan, Paweł Palcat, Arkadiusz Jaskot, Zuza Motorniuk, Magda Biegańska, Anna Sienicka, Łukasz Kucharzewski, Aleksandra Listwan, Zofia Bąk, Arkadiusz Jaskot

 

 

22 maja 2025 09:13