Narodowy Instytut Audiowizualny przygotował dla mieszkańców Warszawy specjalne wydarzenia na uczczenie roku Kieślowskiego.
W roku 20. rocznicy śmierci Krzysztofa Kieślowskiego, Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) zaprasza na szereg wydarzeń związanych z twórczością reżysera:
- dwutygodniowy maraton ponad 20 filmów Kieślowskiego w serwisie Ninateka (ninateka.pl),
- wystawa zdjęć z Archiwum Twórczości reżysera,
- warszawska odsłona Festiwalu Hommage à Kieślowski w Sokołowsku
- pokazy filmów wybranych przez Martina Scorsese
Filmów reżysera nie zabraknie w sieci na ninateka.pl, tak, by zupełnie legalnie, o każdej porze i z każdego miejsca w Polsce fani kina mogli przypominać sobie i poznawać filmowy dorobek reżysera. Projekcjami dwóch filmów Kieślowskiego rozpocznie się także po wakacjach nowy sezon cyklu Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema w kinie NInA.
Maraton filmów Kieślowskiego w Ninatece – 9-23 września, www.ninateka.pl
Niezwykłą atrakcją dla internautów, niezależnie od miejsca zamieszkania, będzie możliwość skorzystania z przygotowanego specjalnie z okazji Roku Kieślowskiego maratonu filmów reżysera online. Przez dwa tygodnie w serwisie Ninateka (www.ninateka.pl) będzie można zupełnie legalnie i nieodpłatnie oglądać wybór dokumentów i wszystkie fabuły kinowe Kieślowskiego.
Od 9 do 16 września NInA udostępni online szeroki i reprezentatywny wybór dokumentów, od zrealizowanego jeszcze w łódzkiej Filmówce „Urzędu”, wyjątkowo celnej satyry na mechanizmy biurokracji, po „Gadające głowy” – wnikliwy portret pokolenia „Solidarności”. W kolejnym tygodniu, od 16 do 23 września, odwiedzający Ninatekę będą mogli obejrzeć 10 fabuł – wszystkie kinowe dzieła Kieślowskiego, od „Blizny” ze znakomitą rolą Franciszka Pieczki jako uwikłanego w moralne dylematy dyrektora fabryki, po znane na całym świecie „Trzy kolory”.
Dokumenty: „Z miasta Łodzi” (1969), „Byłem żołnierzem” (1970), „Fabryka” (1970), „Refren” (1972), „Murarz” (1973), „Życiorys” (1975), „Szpital” (1976), „Z punktu widzenia nocnego portiera” (1977), „Siedem kobiet w różnym wieku” (1978), „Dworzec”, (1980), „Gadające głowy”, (1980)
Filmy fabularne: „Blizna” (1976), „Amator” (1979), „Przypadek” (1981), „Bez końca” (1984), „Krótki film o zabijaniu” (1987), „Krótki film o miłości” (1988), „Podwójne życie Weroniki” (1991), „Trzy kolory. Niebieski” (1993), „Trzy kolory. Biały” (1993), „Trzy kolory. Czerwony” (1994).
Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema -„Przypadek” i „Krótki film o zabijaniu” – 7 i 14 września
Po wakacyjnej przerwie, 7 września do repertuaru kina NInA powrócą pokazy największych dzieł polskiej kinematografii wyselekcjonowanych przez Martina Scorsese. Nowy sezon cyklu rozpoczną projekcje dwóch filmów Krzysztofa Kieślowskiego po rekonstrukcji cyfrowej: „Przypadku”, którego pokaz 7 września poprzedzi spotkanie z Marzeną Trybałą, odtwórczynią jednej z głównych ról w filmie oraz „Krótkiego filmu o zabijaniu” (pokaz 14 sierpnia), przed którym publiczność NInA będzie mogła spotkać się ze Sławomirem Idziakiem, operatorem. Rozmowy z gośćmi poprowadzi Ryszard Jaźwiński, dziennikarz radiowej Trójki. Wstęp wolny.
Sokołowsko na Wałbrzyskiej, czyli warszawska odsłona Hommage – Kieślowski 9-11 września
W tym roku, Narodowy Instytut Audiowizualny w szczególny sposób współpracuje z Fundacją Sztuki Współczesnej „In Situ” – inicjatorem i organizatorem festiwalu Hommage à Kieślowski, opiekunem i propagatorem twórczości reżysera.
Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski (9-11 września) to wyjątkowy, jedyny na świecie festiwal filmowy poświęcony Krzysztofowi Kieślowskiemu, miłośnikom jego kina i współczesnego kina europejskiego, który odbędzie się już po raz szósty pod honorowym patronatem Pani Marii Kieślowskiej.
Po raz pierwszy w historii festiwalu zaistnieje on poza Sokołowskiem – na ulicy Wałbrzyskiej w Warszawie. Publiczność NInA będzie mogła obejrzeć aż sześć z osiemnastu filmów, które znalazły się w programie Hommage à Kieślowski, a także śledzić na żywo transmitowane w sali kinowej debaty i spotkania z udziałem gości festiwalu. Jak mówił podczas konferencji prasowej zapowiadającej festiwal dyrektor NInA, Michał Merczyński: Dzięki audiowizualnej technologii zbudujemy symboliczny most między malowniczą, położoną kilkanaście kilometrów od Wałbrzycha miejscowością, w której kilka swoich dziecięcych lat spędził Krzysztof Kieślowski, a warszawskim Służewem – gdzie kręcony był m.in. „Dekalog”.
W programie „Sokołowska na Wałbrzyskiej” (9-11 września, NInA) znajdą się pokazy czterech dokumentów i dwóch fabuł. Będą to:
- „Spotkanie z Krzysztofem Kieślowskim”, reż. Andreas Voigt, 1995, 45 minut
- „Bracia”, reż. Wojciech Staroń, 2015, 70 minut
- „Fuocoammare. Ogień na morzu”, reż. Gianfranco Rosi, 2016, 108 minut
- „Bez końca”, reż. Krzysztof Kieślowski, 1984, 103 minuty
- „Adwokaci – niemiecka opowieść”, reż. Brigit Schulz, 2009, 90 minut
- „Ja, Olga Hepnarová”, reż. Petr Kazda, Tomáš Weinreb, 2016, 105 minut
Dzięki bezpośredniej, kinowej transmisji z Sokołowska publiczność zgromadzona w NInA będzie mogła na żywo śledzić spotkania z zaproszonymi gośćmi.
Do 12 września w siedzibie NInA (przestrzeń Café Gorączka) można także oglądać wystawę zdjęć z Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, będącej wyborem fotosów z planu, migawek z życia prywatnego i zawodowego Kieślowskiego.