0

Mazowiecka Deklaracja – podpisana

Podpisanie Deklaracji Mazowieckiej
Podpisanie Deklaracji Mazowieckiej
fot. MPawlik

Deklaracja wspólnych działań na rzecz jedności terytorialnej województwa mazowieckiego została dziś podpisana w Sali Marmurowej Pałacu Kultury i Nauki.

Działanie mazowieckich samorządowców, zostało sprowokowane przez prezesa partii Prawo i Sprawiedliwość, Jarosława Kaczyńskiego, który zapowiedział podział obecnego województwa mazowieckiego na dwa. Prezes chce stworzyć województwo warszawskie obejmujące Warszawę i okolice oraz województwo mazowieckie obejmujące pozostałą część Mazowsza.

Nie godząc się na tworzenie sztucznego podziału, który rozerwie naturalne więzi Warszawy i Mazowsza, oraz na przedmiotowe traktowanie mieszkańców regionu i próby ich skłócenia, Deklarację podpisali:

  • Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy,
  • Adam Struzik, marszałek województwa
  • Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu, kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera
  • kandydaci do Senatu mazowieckiego PSL i Koalicji Obywatelskiej.

Zagrożeniem ewentualnego podziału województwa i wyodrębnienie z Mazowsza aglomeracji warszawskiej jest zubożenie dużej części regionu i olbrzymie straty finansowe. Spowoduje bowiem utratę przez samorządy m.in. większości wpływów z podatku CIT.

Pomysłodawcy podziału administracyjnego naszego regionu reformy nie podają żadnych argumentów pokazujących efekty takich zmian. Pretekstem podziału administracyjnego jest jakoby troska o zachowanie środków unijnych po 2020 r.

Ten argument jednak stracił rację bytu w styczniu 2018 r., od kiedy obowiązuje nowy podział statystyczny Polski. Na potrzeby unijnych wyliczeń dotacyjnych województwo mazowieckie wirtualnie traktowane jest jako dwa obszary (warszawski stołeczny i mazowiecki regionalny) systemu klasyfikacji statystycznej NUTS2 (Nomenclature of Territorial Units for Statistics). I ten wirtualny podział, czyli standard geokodowania rozwinięty w Unii Europejskiej na potrzeby identyfikowania statystycznych jednostek terytorialnych, obowiązuje w Unii Europejskiej przy podziale środków pomocowych.

30 września 2019 19:40