0

Młodzi warszawiacy idą na swoje pierwsze eurowybory

Parlament Europejski w Strasburgu - sala obrad
Parlament Europejski w Strasburgu – sala obrad
fot. Diliff (Wikimedia)

Z myślą o młodych mieszkańcach stolicy, samorząd warszawski przygotował publikację Moje pierwsze wybory do Parlamentu Europejskiego.

Warszawa głosuje

26 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego.
Mieszkańcy stolicy wybiorą w nich 52 polskie posłanki i posłów (w sumie Parlament składa się z 751 posłanek i posłów z 28 krajów). Parlament Europejski to jedyny organ Unii Europejskiej wybierany bezpośrednio przez obywateli. Wspólnie z Radą Unii Europejskiej uchwala prawo i budżet UE.

Broszura

Moje pierwsze wybory do Parlamentu Europejskiego

Materiał edukacyjny dotyczący najbliższych wyborów samorządowych dostępny jest dla młodych warszawiaków w formie elektronicznej [PDF].

Broszura stanowi kompendium praktycznych informacji, które powinien znać każdy obywatel przystępujący do głosowania. Za pośrednictwem broszury młodzi ludzie dowiedzą się m.in. kogo wybieramy w wyborach, jakie są kompetencje posłanek i posłów, co to jest Parlament i Unia Europejska, na co przeznaczane są środki finansowe z Unii.

Broszura to także vademecum samego głosowania. Znajdziemy tu wytyczne, jakie warunki należy spełnić, żeby zagłosować oraz jak przebiega głosowanie od wejścia do lokalu wyborczego do wrzucenia kart do urny.

#DziękUEmy!

Zmiany w Warszawie nie byłyby możliwe bez wsparcia funduszy europejskich. Do tej pory stolica pozyskała z budżetu UE ponad 17,6 mld zł, co w przeliczeniu daje aż 10 tys. zł na jednego mieszkańca. Jesteśmy liderem wśród wszystkich samorządów w Polsce w pozyskiwaniu funduszy unijnych. W ciągu ostatnich kilkunastu lat Warszawa zrealizowała ok. 700 projektów europejskich, o łącznej wartości 32,2 mld zł. Dzięki dofinansowaniu z Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego zmiany są widoczne i korzystają z nich mieszkańcy.

Największe środki dotacji europejskich przeznaczamy na rozwój komunikacji miejskiej, aby stała się dobrą alternatywą dla transportu indywidualnego w mieście – co przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Poza budową II linii metra, dotacje otrzymały również projekty rozbudowy sieci tras tramwajowych, ekologiczne autobusy, kolej aglomeracyjna oraz trasy drogowe.

Fundusze europejskie umożliwiają poprawę stanu środowiska naturalnego w Warszawie. Zmodernizowaliśmy system wodno-kanalizacyjny, tworzymy nowe parki i miejsca rekreacji oraz modernizujemy już istniejące. Dofinansowanie unijne pozyskaliśmy także dla wielu projektów społecznych, kulturalnych i edukacyjnych. Duży nacisk położyliśmy na aktywizację społeczno-zawodową osób niepełnosprawnych, wsparcie usług opiekuńczych, a także projekty z zakresu pomocy rodzinom.

Dzięki unijnym dotacjom uruchomiliśmy również miejskie inkubatory przedsiębiorczości – Centrum Przedsiębiorczości Smolna i Centrum Kreatywności Targowa, w których realizujemy projekty dla młodych ludzi szukających wsparcia oraz inspiracji do założenia i prowadzenia własnej firmy.

Festiwal Europejski

W środę, 1 maja, w godz. 12.00-18.00 zapraszamy na Festiwal Europejski. Krakowskie Przedmieście zostanie podzielone na strefy, a w każdej z nich na warszawiaków i turystów będą czekały inne atrakcje.

Więcej informacji [LINK].

Pokazy w Parku Fontann będzie można oglądać przez 4 dni – od 1 do 4 maja o godz. 21:30. Później w piątki i soboty.

UM Warszawa

30 kwietnia 2019 07:01