0

Dzień Sztuk Wizualnych

Śródmiejski Festiwal Młodych Talentów 2023 - grafika promocyjna
Śródmiejski Festiwal Młodych Talentów 2023 – grafika promocyjna
fot. MDK 'Ł"

Rozmawiamy z koordynatorem DNIA SZTUK WIZUALNYCH – Tomaszem Truszkowskim z MDK ”Łazienkowska”.

Przed nami kolejna, tym razem nowa i  odświeżona odsłona Śródmiejskiego Festiwalu Młodych Talentów.  Mogą się do niej zgłaszać uczniowie ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Warszawy. Nie ma już ograniczeń dzielnicowych, mamy podział na dni, formułę przeglądu,  a zgłoszenia mogą być zarówno przez szkołę, jak i indywidualnie.

Dać młodym twórcom przestrzeń
do prezentacji swoich dokonań!

Rozmawiamy z koordynatorem DNIA SZTUK WIZUALNYCH –
Tomaszem Truszkowskim.

Jaka jest specyfika DNIA SZTUK WIZUALNYCH?

Myślę, że taka, jak i pozostałych dni, bardzo otwarta. W założeniach gotowi jesteśmy pokazać bardzo różnorodne prace. Poza rysunkiem i malarstwem, któremu dedykowany jest osobny konkurs ŚFMT, liczymy na fotografię i film, animacje czy różnego rodzaju prezentacje multimedialne, ale chętnie damy się zaskoczyć młodym twórcom jakimś nieszablonowym działaniem. Stąd trudno mi w tej chwili powiedzieć, jak dokładnie będzie wyglądał ten dzień, czy będą to wyłącznie wyświetlane pokazy prac, czy powiesimy coś na ścianach, czy może pojawi się jakaś instalacja? A może ktoś będzie chciał coś tworzyć na żywo? Naszym zadaniem będzie dać młodym twórcom przestrzeń do prezentacji swoich dokonań, a reszta zależy od ich talentu i wyobraźni.

Kogo zachęciłby Pan do przesyłania zgłoszeń?

W czterech słowach: każdego ucznia warszawskich szkół.
A bardziej konkretnie, każdego, który próbuje tworzyć.
I nie mam tu na myśli wyłącznie Dnia Sztuk Wizualnych. W nowej formule Festiwalu jest miejsce dla wielu nietypowych przejawów twórczości. Dlatego zachęcam do zgłaszania się  nawet w sytuacji, kiedy nie do końca wiadomo, do jakiej kategorii przypisać dane działanie. Ale oczywiście chcemy pokazać nie tylko tych, którzy eksperymentują i próbują zupełnie czegoś nowego. Gorąco zachęcamy do udziału również twórców działających w bardzo klasyczny sposób. Znów odniosę się do wyobraźni i talentu, które będą jedynym kryterium kwalifikacji prac, choć oczywiście będziemy uwzględniać również wiek artysty.

Jakie korzyści przegląd może dać jego uczestnikom?

W mojej ocenie co najmniej kilka.
Na Festiwalu będzie można spotkać się z innymi młodymi twórcami i podejrzeć czy porozmawiać o warsztacie, o tym „jak to zostało zrobione”. To doskonała okazja do rozwijania własnego warsztatu. Poza tym spotkania mogą być początkiem dłuższej współpracy, planowania wspólnych projektów, może przyjaźni. Kolejną korzyścią jest publiczne pokazanie własnych prac. To pozwala zdobywać doświadczenie i lepiej planować kolejne prezentacje własnej twórczości. Ale chyba najcenniejszą będzie poznanie opinii, mam nadzieję, że również porad profesjonalnych twórców, jakich planujemy zaprosić do jury oraz czas dobrej zabawy i twórczego fermentu.

Dziękujemy za rozmowę. 

Tomasz Truszkowski

Tomasz Truszkowski
Tomasz Truszkowski – MDK „Ł”

Fotograf, pedagog, wicedyrektor MDK Łazienkowska, aktor niezawodowy.

Dyplom magistra sztuki obronił z wyróżnieniem na Wydziale Filmu i Fotografii łódzkiej WSSiP.

Jest zdobywcą kilku nagród za swoje prace, między innymi II nagrody w  Międzynarodowym Konkursie Fotografii Cyfrowej – Cyberfoto w 2012 roku.

Autor ilustracji do książki dla dzieci.

Występował w musicalach jako aktor niezawodowy.

18 stycznia 2023 09:27
[fbcomments]