0

Festiwal Młodych Talentów

Śródmiejski Festiwal Młodych Talentów 2023 - grafika promocyjna
Śródmiejski Festiwal Młodych Talentów 2023 – grafika promocyjna
fot. MDK 'Ł"

Festiwal jest doskonałą przestrzenią spotkania – rozmowa z Katarzyną Świder-Kędzior , koordynatorką Dnia Rękodzieła i Sztuk Użytkowych w ramach Śródmiejskiego Festiwalu Młodych Talentów.

Dzień Rękodzieła i Sztuk Użytkowych w tym roku po raz pierwszy odbędzie się w nowej ogólnowarszawskiej formule przeglądu.

Jaka jest specyfika Dnia Rękodzieła i Sztuk Użytkowych?

Piękne przedmioty powstawały od początku cywilizacji. Ludzie zawsze starali się nadawać sprzętom codziennego użytku cechy estetyczne. Od prostych form kształtowania i zdobienia do najbardziej wyrafinowanych wzorów i projektów.

Dzień Rękodzieła  i Sztuk Użytkowych to święto właśnie takiej twórczości, miłości do piękna, formy, materiału wyrażającej się w pasji projektowania i wykonywania przedmiotów codziennego użytku o walorach artystycznych. W ten dzień chcemy udostępnić przestrzeń młodym twórcom, aby mogli podzielić się z innymi swoim talentem, pomysłami i upodobaniami, wrażliwością na świat, który zachwyca, intryguje i inspiruje. To wrażliwość zamknięta w przedmiotach, które oprócz praktycznych zastosowań mają też funkcję zdobniczą. Osobiście, cieszę się, że odeszliśmy od narzucania tematu zgłaszanych prac. Chcemy, aby głos młodych nie był w żaden sposób ograniczony. Udostępniamy przestrzeń,  dzielimy się doświadczeniem i wiedzą, ale to młodzi twórcy decydują o tym, jakie treści chcą przekazać innym.

Przedmioty użytkowe zgłaszane na Dzień Rękodzieła  i Sztuk Użytkowych mogą być wykonane w dowolnej  technice i materiale. Jedynym ograniczeniem jest fakt, że uczestnik zgłasza tylko jedną pracę z dziedziny sztuk użytkowych, rękodzieła. Ale uwaga, może to być pojedynczy przedmiot lub kolekcja.

Kogo zachęciłaby Pani do przesyłania zgłoszeń?

Każde twórcze działanie daje człowiekowi radość i spełnienie, jest doświadczeniem wartości. Dziedziny sztuki i twórczej działalności  człowieka zaczęły się przenikać, wciąż powstają nowe media, techniki i nieznane wcześniej środki wyrazu. Uważam, że każdy człowiek może znaleźć przestrzeń odpowiednią dla siebie, aby taką radość, satysfakcję doświadczać w swoim życiu.

Obserwuję jak dzieci i młodzież kreatywnie przekształcają otaczającą ich rzeczywistość. Niektórzy z nich, po cichutku, bez rozgłosu, niezauważeni w szkole. Powstają piękne, oryginalne, spersonalizowane przedmioty codziennego użytku, które cieszą jedynie członków rodziny i znajomych. Festiwal to zmienia, ponieważ daje możliwość prezentacji tego, co być może nie miało by szansy zaistnieć w szerszej świadomości odbiorców.

Zachęcam zatem wszystkich uczniów z warszawskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w tym wielkim święcie twórczości.

Jakie korzyści przegląd może dać jego uczestnikom?

Festiwal jest doskonałą przestrzenią spotkania.
Łączy ludzi, tworząc odświętne i  twórcze środowisko, angażujące wszystkich uczestników. To spotkanie uczestników ze sobą i odbiorcami własnej twórczości. Jest szansą na wymianę myśli, podzielenie się swoimi odkryciami i pasjami w różnych dziedzinach artystycznej aktywności.

Festiwal jako spotkanie może stać się też impulsem do wyjścia poza strefę komfortu, do poszukiwania nowych form wyrazu, poszerzenia horyzontów, otwartości na drugiego człowieka i rozwijanie ciekawości świata.

Decyzja o udziale w Festiwalu to przede wszystkim czas na poznawanie siebie, swoich możliwości, rozwijanie i promowanie swojego talentu.

Katarzyna Świder-Kędzior, koordynatorka Dnia Rękodzieła i Sztuk Użytkowych w ramach Śródmiejskiego Festiwalu Młodych Talentów
Katarzyna Świder-Kędzior – koordynatorka Dnia Rękodzieła i Sztuk Użytkowych w ramach Śródmiejskiego Festiwalu Młodych Talentów.

Katarzyna Świder-Kędzior

Artystka i pedagog.  Zajmuje się ceramiką, grafiką użytkową i artystyczną oraz działalnością edukacyjną w MDK im. Wł. Broniewskiego w Warszawie. Jest absolwentką Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego. W 2000 r. otrzymała dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Norberta Witka. Studiowała w Pedagogischen Akademie in Graz w Austrii w ramach stypendium „Sokrates Erasmus”.

Za wybitne osiągnięcia w pracy na rzecz oświaty warszawskiej dwukrotnie otrzymała Nagrodę Burmistrza Dzielnicy Śródmieście.

Regulaminy Festiwalu: [LINK]

Festiwal Młodych Talentów - plakat
Festiwal Młodych Talentów – plakat
fot. MDK "Ł"
6 lutego 2023 09:24
[fbcomments]