Jak obudzić się za sto lat? W książce prezentowanej przez Romana Soroczyńskiego wszystko jest możliwe.
Nieco ponad 60 kilometrów od Warszawy, nad Bugiem – w pobliżu ujścia Liwca, leży niepozorna wieś Kamieńczyk. Jest ona znana wielu mieszkańcom Warszawy, którzy lubią tam wypoczywać.
Nagle, za sprawą książki Dziki Kamieńczyk Marka Czestkowskiego, znajdujemy się w tej miejscowości w… 2124 roku. Tak, tak: za sto lat! Jak się okazuje, z tej miejscowości stworzono utopię – miejsce doskonałe, mające stać się przykładem dla całego kraju. W tym celu odcięto je od reszty państwa, wprowadzono odrębne prawa, a mieszkańców pozbawiono… pragnień, ba, nie ma tu emerytów:
Starcy po pięćdziesiątym roku życia ustawowo skazywani są na wybawienie. (…) Wybawienie, czyli przymusowa eutanazja w dniu pięćdziesiątych urodzin.
Właśnie do tego świata – w którym je się robaki, płaci punktami społecznymi i nie pije alkoholu – trafia Habanero, samozwańczy strażnik wiejskiego pogranicza. Dzieje się to jednak w dość nietypowy sposób: budzi się on w nowej rzeczywistości po stu latach hibernacji. Trudno mu przyzwyczaić się do tego, że najlepszą metodą relaksacyjną jest stymulacja ośrodka przyjemności za pomocą specjalnych okularów.
Sygnał łączy się z mikrochipami w ciele i z ich pomocą przenosisz się w dowolne miejsce lub przed twoimi oczami kreuje się dowolna sytuacja, o której tylko sobie zamarzysz… Trzeba tylko zwracać uwagę, żeby nie spędzać w tym świecie zbyt dużo czasu. Trzeba w końcu coś jeść i korzystać z toalety!
No, proszę: minęło sto lat, a nadal świat gier wciąga, zaś potrzeby fizjologiczne pozostają! Ponieważ Habanero przegapił zmiany społeczne, nagminnie łamie prawo, przez co zostaje wciągnięty w niebezpieczną rozgrywkę pomiędzy namiestnikiem Schabeuszem, a sędzią Kwaśniakiem.

Marek Czestkowski mieszka w Wyszkowie, a więc blisko Kamieńczyka. Nazywa siebie bacznym obserwatorem państwowej rzeczywistości i promotorem lokalnej kultury. Pasjonuje się podróżowaniem i pisaniem książek. Jego ulubionymi gatunkami literackimi są groteska i satyra. Zadebiutował w 2021 roku powieścią pt. Knurowiec, a dwa lata później ukazała się Rzeźnia Wyszków. Zresztą do treści Dzikiego Kamieńczyka sprytnie przemyca delikatną reklamę swojej pierwszej książki.
Jedyną nadzieją Habanero na uniknięcie kary lub śmierci okazuje się Dżesika, która ma oprowadzić go po świecie przyszłości. Jednak już wkrótce wychodzi na jaw, że nawet ona nie zna wszystkich zakamarków i sekretów tego na pozór idealnego miejsca… Kamieńczyk ściele się trupem, a powodzenie całego eksperymentu zaczyna wisieć na włosku. Trwa on sto lat i przyszła pora na podsumowanie wyników. Rok dwa tysiące sto dwudziesty czwarty miał dać odpowiedź na pytanie, czy udało się stworzyć idealne społeczeństwo, którego schematy można by powielić w całym kraju. Szykowano już na ten temat ostateczny raport. Niestety, owego roku pechowe wydarzenia zachwiały naszą wiarą i cywilizacją. Czyżbyśmy obrazili Boga klimatu nadmierną produkcją śladu węglowego? Nastał czas próby, w którym mieliśmy wybrać, czy chcemy żyć, mając oczy otwarte, czy wystarczyć nam miała wegetacja w alternatywnej rzeczywistości.
Czyżby miało się okazać, że najgorzej żyje się wśród tych, którzy zawsze są szczęśliwi?
- Marek Czestkowski, Dziki Kamieńczyk
- Redakcja: Magdalena Czarnecka
- Korekta: Anna Grabarczyk
- Okładka: Grzegorz Araszewski
- Skład: Michał Kacprowicz
- Wydawca: Wydawnictwo Novae Res, Gdynia 2024
- Wydawnictwo Novae Res należy do grupy wydawniczej Zaczytani.
- ISBN 978-83-8313-968-5