0

Dzisiaj książka, jutro broń

Dzisiaj książka jutro broń wystawa przed UW
Dzisiaj książka jutro broń – wystawa przed UW
fot. UW

Do 7 września można obejrzeć wystawę „Dzisiaj książka, jutro broń” przygotowaną przez Samorząd Studentów Uniwersytetu Warszawskiego.

Ekspozycja przedstawiająca historie ukraińskich studentów, którzy stanęli w obronie ojczyzny podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę, dostępna jest przed siedzibą Muzeum UW przy Krakowskim Przedmieściu.

Wystawę „Dzisiaj książka, jutro broń” zorganizował Mykhailo Dashchenko (studiuje europeistykę na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW) wraz z grupą innych Ukraińców będących częścią wspólnoty Uniwersytetu Warszawskiego oraz Samorządem Studentów UW. Wiosną dostępna była na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu. Teraz można ją oglądać przed siedzibą Muzeum UW.

Mykhailo Dashchenko:

Chcemy pokazać społeczeństwu, że wojna dotyka absolutnie wszystkich – również studentów.

Wystawa opowiada historie ukraińskich studentów, którzy stanęli w obronie swojej ojczyzny podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Niewydane dyplomy

Wystawie towarzyszy również jej druga część będąca adaptacją światowej inicjatywy „Unissued diplomas” – o studentach, które zginęli w trakcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Mykhailo Dashchenko:

Bohaterami są zwykli studenci, których życie radykalnie się zmieniło po 24 lutego 2022 roku. Ktoś z nich może być naszym przyjacielem. Inspiracją do zorganizowania wystawy była chęć wsparcia Ukrainy w wojnie z Rosją, a także wsparcie ukraińskiej fundacji Збережи життя в Україні, która specjalizuje się w dostarczaniu sprzętu medycznego bezpośrednio w rejony aktywnych walk.

Dzisiaj książka jutro broń wystawa przed UW
Dzisiaj książka jutro broń – wystawa przed UW
fot. UW
6 września 2023 06:35
[fbcomments]