0

Francuska gwiazdka dla warszawskiej restauracji

Gwiazdkę przewodnika Michelin zdobyła warszawska restauracja Senses z ulicy Bielańskiej 22.

Jest to druga warszawska restauracja nagrodzona tym słynnym wyróżnieniem.

Czerwony Przewodnik Michelin „Main Cities of Europe 2016„, który wczoraj się ukazał w Europie podał tę miłą dla nas informację.

Pierwszą gwiazdkę Michelina otrzymała restauracja Atelier Amaro w roku 2013.
W najnowszym wydaniu przewodnika roku otrzymała wyróżnienie. Jednak obok gwiazdek Michelin przyznaje również od jednego do czterech sztućców. I tu wyróżnienia te przypadły 26. restauracjom warszawskim i 24. krakowskim.

Dodatkowym wyróżnieniem jest Bib Gourmand (za korzystny stosunek jakości do ceny) czyli nadawany restauracjom, które są „dobre i tanie”, przy czym tanie jak na standardy jurorów z przewodnika Michelin. Nazwa tego wyróżnienia pochodzi od skrótu nazwy maskotki Michelina Bibendum lub Bibelobis i słowa gourmand, które znaczy wybredny.

Inspektorzy Michelin docenili restaurację Senses za połączenie tradycyjnych smaków z nowoczesnym podejściem do gotowania. Uznali kuchnię restauracji jako innowacyjną, elegancką i nowoczesną. Sukces lokalu Senses był nieoczekiwany, ponieważ wcześniej nigdy nie został przez Michelina wyróżniony. Chodzi tu o Wschodzącą Gwiazdkę, które oznacza bardzo duże szanse na zdobycie właściwej gwiazdki w przyszłości.

Michelin wyróżnienia

Dla restauratorów z całego świata już samo znalezienie się w przewodniku „Main Cities of Europe” jest dużym sukcesem.

W tegorocznej edycji znalazły się 52 restauracje z Polski – 28 z Warszawy oraz 24 z Krakowa. Listy lokali powiększyły się (w ubiegłorocznej edycji było ich 45), ale również lokale przeszły zmiany. Inspektorzy Michelina co roku weryfikują oceny, w związku z czym są lokale, które wypadają z przewodnika dając miejsce innym.

10 marca 2016 18:16