0

Kredyty hipoteczne – co zmienił Polski Ład?

Kredyty hipoteczne a Polski Ład
Kredyty hipoteczne – a Polski Ład
fot. mat. prasowy

Polski Ład wpłynął nie tylko na system podatkowy – zmiany dotyczą też kredytów hipotecznych.

W określonych przypadkach możesz otrzymać kredyt bez wkładu własnego. Tłumaczymy, na czym polega program Mieszkanie bez wkładu własnego.

Polski Ład a kredyty hipoteczne

Każda osoba, która chce zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, powinna spełnić warunki określone przez bank. Jednym z nich jest konieczność posiadania własnego kapitału, za pomocą którego na starcie pokrywana jest część kosztu zakupu mieszkania. Najczęściej wymagana przez bank wysokość wkładu własnego wynosi od 10% do 20% wartości nieruchomości.

Program Mieszkanie bez wkładu własnego, który został wprowadzony w ramach Polskiego Ładu, umożliwia skorzystanie z kredytu hipotecznego bez własnego kapitału. Wkład własny zastąpiony zostaje gwarancją udzieloną przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Dzięki temu nie trzeba dysponować środkami podczas składania wniosku kredytowego – wkład własny zostanie rozłożony na kolejne lata kredytowania. Polski Ład ułatwia spłatę tego zobowiązania. W przypadku rodzin z dwójką dzieci, dofinansowanie wynosi 20 tys. złotych, w przypadku rodzin z trójką dzieci – 60 tys. złotych. Każde kolejne dziecko zwiększa wysokość dopłaty o 20 tys. złotych.

Polski Ład
– kto może skorzystać z kredytu bez wkładu własnego?

Z programu wprowadzonego przez Polski Ład mogą skorzystać osoby w wieku od 20 do 40 lat – pary, które nie sformalizowały swojego związku, małżeństwa, rodziny wielodzietne, samotni rodzice, a także single. Osoby, które chcą skorzystać z kredytu mieszkaniowego z gwarantowanym wkładem własnym, muszą mieć zdolność kredytową – jest ona oceniana przez bank podczas podejmowania decyzji o udzieleniu kredytu hipotecznego.

Warto wiedzieć:

Zdolność kredytowa uzależniona jest m.in. od wysokości i źródła dochodów, formy zatrudnienia, kosztów życia, liczby osób pozostających na utrzymaniu. Pod uwagę brane są także: łączny koszt kredytu, liczba rat, okres kredytowania.

Przyszli kredytobiorcy, którzy chcą skorzystać ze zmian wprowadzonych przez Polski Ład, nie mogą być właścicielami nieruchomości. Warunek ten nie dotyczy rodzin wielodzietnych, które posiadają mieszkanie o określonej powierzchni:

  • rodziny z dwójką dzieci – do 50 m2
  • rodziny z trójką dzieci – do 75 m2
  • rodziny z czwórką dzieci – do 90 m2.

Limity nie dotyczą rodzin z większą liczbą dzieci.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zmianach wprowadzonych przez Polski Ład, możesz skorzystać z pomocy ekspertów mFinanse: https://mfinanse.pl/eksperci-mfinanse/. Pomogą Ci wybrać kredyt mieszkaniowy dopasowany do Twoich potrzeb. Z kolei za pomocą darmowego kalkulatora możesz oszacować własną zdolność kredytową: https://mfinanse.pl/oferta-indywidualna/kredyt-hipoteczny/

Artykuł sponsorowany

1 marca 2022 06:00
[fbcomments]