0

Choinka pod gwiazdami

Pod gwiazdami - fragment okładki
Pod gwiazdami – fragment okładki
fot. Roman Soroczyński

Ktoś nie ma pomysłu na prezent pod choinkę? Może warto podarować książkę? Czwarty z tytułów poleca Roman Soroczyński.

Na naszej stronie zaprezentowaliśmy już trzy książki, które – naszym zdaniem – mogą być ciekawymi prezentami pod choinkę.

Sądzę, że wielu spośród P.T. Czytelników marzy o tym, aby obserwować kolejne zaćmienie, uchwycić latem rój meteorów,  dostrzec Marsa wśród innych planet czy też odnaleźć odległą galaktykę. Okres, w którym obserwacje galaktyk przynoszą najlepsze rezultaty – to wiosna. Jednak już teraz amatorzy gwiazdozbiorów mogą przygotowywać się do swoich polowań. Cenną pomocą ku temu może być książka Pod gwiazdami. Przewodnik po nocnym niebie, której autorem jest Andrew Fazekas.

Przewodnik prowadzi czytelnika „za rączkę”, przekazując podstawy obserwowania gwiazd i wyprowadzając go z wnętrza Układu Słonecznego aż po czarne dziury i supernowe na głębokim niebie. Nauczy go, jak „skakać po gwiazdach”, wykorzystując jasne drogowskazy do odnalezienia słabszych gwiazd, galaktyk i innych obiektów. W czasie tej podróży można odnaleźć i zidentyfikować 58 najważniejszych gwiazdozbiorów, które są widoczne z półkuli północnej. Mało tego: poznamy ich mitologię! Po drodze napotkamy sondy kosmiczne i dowiemy się o dokonanych przez nie odkryciach. Ta fascynująca podróż jest wzbogacona o zręcznie zaprezentowane fakty, przepiękne zdjęcia oraz grafiki najbardziej znanych gwiazdozbiorów. Autor opisuje historię astronomii i kluczowe osiągnięcia obserwatorów na przestrzeni wieków. Zachęca do samodzielnego obserwowania nieba. W tym celu zamieszcza wskazówki dotyczące obserwacji gołym okiem, przez lornetkę i teleskop oraz techniki fotografowania zachwycającej nocnej scenerii.

Wyżej napisałem, że najlepszym okresem na obserwacje jest wiosna. Przewodnik zawiera jednak mapy nieba podczas wszystkich czterech pór roku. Zatem, po świątecznym obżarstwie, warto wybrać się na spacer i … fascynować się pięknymi widokami.

Pod gwiazdami - okładka
Pod gwiazdami – okładka
fot. Roman Soroczyński

Andrew Fazekas, Pod gwiazdami. Przewodnik po nocnym niebie

Tłumaczenie i opracowanie merytoryczne: Radosław Kosarzycki

Opracowanie redakcyjne: Olga Gorczyca-Popławska

Projekt graficzny okładki: Krzysztof Rychter

Zdjęcie na okładce: Preserved Light Photography/Image Source/Getty Images

Wydawca: Burda Media Polska Sp. z o.o., 2019

ISBN 978-83-8053-612-8

19 grudnia 2019 09:04