0

Gehenna Warszawy 1944

Bogusław Lustyk przy swojej instalacji
Bogusław Lustyk – przy swojej instalacji
fot. mat. prasowy

Na Krakowskim Przedmieściu, przed kościołem Wizytek, stanęła instalacja Gehenna Warszawy 1944.

Instalacja Bogusława Lustyka na Krakowskim Przedmieściu.
Instalacja Bogusława Lustyka – na Krakowskim Przedmieściu.
fot. mat. prasowy

Swoją instalację zainaugurował Bogusław Lustyk, plastyk odnoszący sukcesy w Polsce i m.in. USA.

To interaktywna barykada – projektowi towarzyszą warsztaty rysowania dla dzieci.

Instalacja poświęcona Powstaniu Warszawskiemu powstaje w tym miejscu już po raz siódmy. Za każdym razem wzbogacona jest w inne środki wyrazu.

Bogusław Lustyk

Bogusław Lustyk
Bogusław Lustyk – artysta
fot. lustykart.com

jest jedynym polskim artystą systematycznie co roku umieszczającym  w przestrzeni publicznej Warszawy dzieło sztuki poświęcone Powstaniu Warszawskiemu.

Urodził się w 1940 r. w Warszawie na przy ul. Ogrodowej 5.
Studiował w Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie. Uzyskał z wyróżnieniem dyplom na wydziale malarstwa i grafiki w 1965 roku. Zajmuje się malarstwem, rzeźbą i grafiką użytkową.

W swym dorobku ma ponad 40 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, między innymi w: Stanach Zjednoczonych (Nowy Jork, Waszyngton, Atlanta, Chicago, Filadelfia), Niemczech, Szwecji, Finlandii, Francji i Australii. Uzyskał 25 nagród za twórczość w dziedzinie plakatu i malarstwa, w tym 8 w konkursach organizowanych przez Polski Komitet Olimpijski. Twórczość Bogusława Lustyka była eksponowana na Olimpiadach w Barcelonie, Atlancie i Londynie. W 2012 roku realizował w Londynie unikatowy projekt Malowana Kronika Olimpiady pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od 2002 roku współpracuje z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, co zaowocowało dwoma dużymi wystawami. Z okazji jubileuszu 150 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina przygotował cykl obrazów p.t. „Malowanie Muzyki”, który był eksponowany w Galerii Kordegarda i na Międzynarodowym Festiwalu w Międzyzdrojach (w trakcie tych ekspozycji obrazy były interpretowane muzycznie przez Waldemara Malickiego), a także na wystawach w Chicago i Saratoga Springs (w trakcie tych wystaw obrazy były inspiracją do muzycznych improwizacji dla amerykańskich muzyków jazzowych). W ramach współpracy z Teatrem Wielkim zaprojektował oprawę promocyjną 8. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Tadeusza Moniuszki.

Przez prawie 20 lat, od roku 1994 artysta przebywa w Stanach Zjednoczonych, nie tracąc jednak kontaktu z Polską. W Stanach Zjednoczonych odniósł wiele sukcesów. Między innymi za zaprojektowanie oprawy plastycznej Kentucky Derby, jako drugi w 125 letniej historii tego wyścigu, został uhonorowany tytułem Oficjalnego Artysty Kentucky Derby. Współpracuje z Narodowym Muzeum Tańca w Saratoga Springs.

Od  2014 roku, dla uczczenia Powstania Warszawskiego, wykonał ponad 500 grafik o tematyce powstańczej, które wykorzystał do zrealizowania na Krakowskim Przedmieściu instalacji w formie barykad Dziś idę walczyć, Mamo, Powstańcze Szańce czy aktualną Gehenna Warszawy 1944. Instalacje te spotkają się z ogromnym oddźwiękiem społecznym. Za realizację projektów artysta został nominowany do nagrody Norwida. Wydarzenia te upamiętnia album wydany w kilkunastu autorskich egzemplarzach.

W 2020 roku Bogusław Lustyk obchodził 55-lecie pracy twórczej.

Lustykart.com

 

7 września 2020 10:55