0

Katastrofy w Polsce

Katastrofy 2... fragment okładki
Katastrofy 2... – fragment okładki
fot. Roman Soroczyński

Zapomniane tragedie i katastrofy, których nie dało się ukryć. Książkę – relację z wydarzeń opisuje Roman Soroczyński.

Zapomniane tragedie i katastrofy, których nie dało się przemilczeć. Dramatyczne wypadki, które wstrząsnęły powojenną Polską. Tego typu wydarzenia precyzyjnie opisuje Leszek Adamczewski w książce Katastrofy 2. Słynne i przemilczane tragedie powojennej Polski.

Dlaczego tytuł zawiera cyfrę dwa? Dlatego, że w 2019 roku Autor wydał pierwszą część swojej książki, dotyczącą katastrof lądowych. W drugim tomie Adamczewski wychodzi poza lądowy krąg katastroficzny. Dzięki temu – mimo, że obie książki zawierają chronologiczny zapis wydarzeń – w drugim tomie wraca on do czasów wręcz z okresu II wojny światowej. Historyczne powiązanie pewnych faktów i tła wydarzeń jest olbrzymią zaletą książki.

Leszek Adamczewski – poznański, urodzony w Szczecinie, pisarz i dziennikarz – jest znany z blisko trzydziestu książek, w których opisuje wojenne losy Prus, Kraju Warty, Śląska i Generalnego Gubernatorstwa. Począwszy od debiutanckich Złowieszczych gór (wyd.1992), aż do tej pory pozostawał wierny tematyce zagadkowych i tajemniczych wydarzeń z lat drugiej wojny światowej, w tym nieznanych losów skarbów kultury. Od 2009 roku współpracuje z Wydawnictwem Replika. Pracując wiele lat w prasie poznańskiej, wielokrotnie pisał o tragediach i wypadkach w Polsce. Dlatego postanowił poświęcić także dwa opracowania powojennym już katastrofom – największym, a w czasach PRL często utajnianym. Opisywana w tym artykule książka jest jednym z nich.

Katastrofy 2... okładka
Katastrofy 2... – okładka
fot. Roman Soroczyński

Z labiryntu płonących wyrobisk kopalni Barbara-Wyzwolenie nie mieli dokąd uciec. Zabijał ich tlenek węgla. Pożar ten, w pierwszy dzień wiosny 1954 roku, jest największą tragedią w polskim górnictwie po drugiej wojnie światowej. W tym samym czasie w USA powstał tajny raport CIA na temat wielkiej katastrofy kolejowej pod Wałbrzychem. Tyle że nikt ze starszych wałbrzyszan takiej katastrofy nie pamięta…

Czas zatarł szczegóły zatonięcia promu Jan Heweliusz, a wiedza o upadku na Poznań bombowca Pe-2FT została ukryta celowo. Informacje o pożarach szczecińskiej Kaskady i zabytkowych spichrzy w Bydgoszczy oraz o wybuchu w warszawskiej Rotundzie PKO i utajnionych przez władze komunistyczne katastrofach kolejowych z licznymi ofiarami, uzupełniają reportaże z tragicznych wypadków samolotów pasażerskich PLL LOT Kopernik i Kościuszko. Autor próbuje wyjaśnić także zagadkę katastrofy samolotu AN-24, który w 1969 roku uderzył w górę Policę w Beskidach.

Wspomniałem, że Leszek Adamczewski umiejętnie łączy historyczne tło z opisywanymi wydarzeniami. Kolejną zaletą książki są źródła – zarówno oficjalne komunikaty i doniesienia prasowe, jak i relacje świadków opisywanych wydarzeń. Autor opisuje to, co się działo przed każdą katastrofą, by za chwilę przedstawić przebieg akcji ratunkowych, które – jak się okazuje – nie zawsze przebiegały w prawidłowy sposób. Mimo grozy wydarzeń i opisu wstrząsających scen (a może właśnie dlatego?) Katastrofy 2… czyta się, jak dobry reportaż, a zarazem swoiste memento.

Leszek Adamczewski

Katastrofy 2.
Słynne i przemilczane tragedie powojennej Polski

  • Redakcja: Alicja Kobel
  • Korekta: Danuta Urbańska
  • Skład i łamanie: Dariusz Nowacki
  • Projekt okładki i stron tytułowych: Mikołaj Piotrowicz
  • Zdjęcia w książce pochodzą ze zbiorów autora oraz wskazanych przy nich źródeł
  • Wydawca: Wydawnictwo Replika, 2020
  • ISBN 978-83-66481-56-5
14 listopada 2020 10:19
[fbcomments]