0

Nie chciała być mydłem

Jutro będzie za późno
fot. Teatr Muzyczny w Toruniu

Historia Wiery Gran w wykonaniu Aleksandry Lis to największe wydarzenie 14. Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego.

Spektakl zrealizowano w Teatrze Muzycznym w Toruniu pt. „Jutro będzie za późno”. Jednak także w warszawskim Teatrze Studio zadbano o odpowiedni nastrój. Widzowie już podążając schodami Pałacu Kultury mijają przedmioty charakterystyczne dla okresu międzywojennego.

Siłą spektaklu jest podobieństwo wykonawczyni – Aleksandry Lis do Wiery Gran z okresu lat 40-tych.

lata 40-ste XX wieku

Początkowa faza to najlepszy okres w życiu artystki. Również na scenie jest radośnie, a Lis zaprasza nawet panów do tańca. Przychodzi jednak okres okupacji i życie w getcie. Wiera Gran podejmuje najważniejszą decyzję w swoim życiu kontynuując za murami getta karierę artystyczną. To ratuje jej życie, ale odciska się olbrzymim piętnem na przyszłości.

Po zakończeniu wojny Wiera kontynuuje karierę estradową. Jednak pojawiają się wątpliwości odnośnie jej postawy w trakcie okupacji. Narastają plotki o kolaboracji i układach z okupantem. Nawet uniewinniające wyroki sądów tego nie zmieniają.

Artystka opuszcza Polskę i wyjeżdża do Izraela licząc, że zostawi złe duchy za sobą. Nic bardziej mylnego. Plotki, pomówienia i ostracyzm ciągną się za nią do końca życia. Wiera Gran pod koniec życia osiedla się w Paryżu, gdzie z wolna wpada w paranoję i manię prześladowczą. Warszawscy widzowie ten etap mogą poznać w spektaklu Teatru Kamienica, gdzie w tytułową postać wcieliła się Justyna Sieńczyłło.

Ale to Aleksandra Lis jest wymarzoną odtwórczynią roli Wiery Gran. Znakomicie balansuje pomiędzy latami sławy, mroczną okupacją, aresztowaniami, pomówieniami, a w końcu szaleństwem.

„Jutro będzie za późno” to także przedstawienie muzyczne. Aleksandra Lis znakomicie spisuję się również jako wykonawczyni utworów Wiery Gran.

Jutro będzie za późno – zwiastun spektaklu w Teatrze Muzycznym w Toruniu

  • „Jutro będzie za późno” – Wiesława Sujkowska
  • Reżyseria: Agnieszka Płoszajska
  • Wykonawca: Aleksandra Lis
28 sierpnia 2016 00:21

Komentarze